• $7,3988
  • €8,9869
  • 441.173
  • 1542.73
09 Haziran 2009 Salı

Artık ''e'' kayıtlıyız...

Öncelikle 8. sınıflara ve 7. sınıflara geçmiş olsun diyelim. Hafta sonu iki milyon öğrenci SBS'ye girdi.
Hep söylediğimiz gibi bu bir sınavdı ve bitti. Bu hafta ilköğretim 6.sınıflar ve ÖSS var onlara da şimdiden başarılar dileyelim.
AKŞAM gazetesi olarak hem sınav hazırlıkta hem de tercih döneminde sürekli yanınızdayız.
MEB bu yıl ilköğretim okullarında e-kayıt dönemine geçti. Uygulamayı incelediniz mi bilmiyorum. Ama uygulama son derece olumlu ve birçok problemi çözebilecek nitelikte. Genelge ne diyor; birincisi herkes evine en yakın okula otomatik kayıt olacak. Dolayısıyla o bölgede oturan ve okul çağı gelmiş olan hiçbir çocuğun okula kayıt olmama gibi bir durum fiili olarak ortadan kalkmış oluyor.
Her okulun bir bölgesi var ve o bölgedeki öğrencileri sistem otomatik olarak okula kaydedecek. İkincisi; ulusal adres sisteminde yani e-devlet sisteminde kayıt adresine göre otomatik örtüştürecek okulu.
Öğrencinin nerede yaşadığını ve kaç yaşında olduğunu devlet bildiğine göre okulunu da seçmelidir. Devlet oraya okul yaptırmışsa, öğretmen vermişse öğrenciyi de verecektir. Üçüncüsü ve en önemlisi veli ile okul yöneticisini karşı karşıya getirmeden kayıt yapıyor sistem, öğrenci kayıt oluyor sonra okullar açıldığında gidip sınıfına oturuyor. Veliler kayıt parası, bağış gibi durumlarla karşı karşıya kalmıyor.
SİSTEM ABD'Lİ AMA...
Bu işlemi uzun yıllardır yapan ülke ABD'dir. ABD'de herkes kendi bölgesindeki okula kayıt yaptırıyor. Veliler ödedikleri emlak vergilerinin bir kısmının okula gittiğini biliyorlar. O bölgede okul başarılı oldukça emlak vergileri yükseliyor buna bağlı olarak da ev fiyatları artıyor. Herkes başarılı okulun bulunduğu bölgeye yerleşmek istiyor. Bir süre sonra o bölgede ev fiyatları okulun başarısına bağlı olarak artıyor. Bu döngü sonucunda okul yöneticileri daha fazla ödenek alabilmek için daha iyi eğitim verme çabasına giriyor.
Okullar gece gündüz çalışarak başarılarını arttırmaya çalışıyorlar. Umarın bizde de e-kayıtın bir sonraki adımı eğitim bölgeleri ve her okulun bütçesinin ve başarısının değerlendirildiği çalışmalar olur.
E-kayıt işlemlerine baktığımızda her şey güzel, amaç güzel, tasarı güzel umarız uygulamada sorunsuz ve güzel olacaktır.
Ama beni hafızam yanıltmıyorsa 29 Mart seçimlerinde İstanbul'dan memleketlerine oy kullanmak için giden insan sayısı yüz binlerle ifade ediliyor. Genelgeye göre bu ailelerin çocukları köylerindeki okula otomatik olarak kayıt olacaklar demektir.
Onlara kolay gelsin çocuk her gün nasıl gidip gelecek o kadar yolu bilemiyorum! Ya da kurallar yine bozulacak demektir.
Nakil yönetmeliğinin de düzenlemesi gerekiyor. Çünkü öğrenciler e-kayıttan sonra çeşitli hilelerle başka okullara kaydırılmaz umanm.
Her yenilik bir problemi çözme amacı taşır. Umarım yıllardır tartışılan bağış, kayıt ücreti vb. durumları e-kayıt sistemi çözecektir. Ne diyelim devlet hepimizi "E" kayıtlamış...

<p>Aşı olan vatandaşlarımızın sayısı 1 milyon 250 bini geçti.  Aşılama yapılacak grupları Sağlık Bak

6,5 milyon doz aşı Türkiye'de... Aşı planlaması nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beş asırlık Tarihi Maraş Çarşısı'nın dış cephesi yenileniyor

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''