• $17,9392
  • €18,2857
  • 1016.84
  • 2980
1 Haziran 2014 Pazar

ABD’de bir üniversitemiz oldu...

Dünyada son yıllarda en fazla tartışılan konuların başında eğitim geliyor. Ülkelerin eğitimde marka yaratma çabaları ve dünyayı eğitimle yönetme politikaları artık gün yüzüne çıkmış durumda. Topla tüfekle dünyayı yönetme devrinin sona erdiği kültür ve eğitim politikaları ile ülkelerin birbirine üstünlük sağladığı devri yaşıyoruz. Kısacası çağımız bilgiye hâkim olan ülkelerin çağı. Bunun için bilgi üreten ve bilgiyi kullanan nesilleri yetiştirmek ülkelerin en önemli politikası halini aldı. Bu denklemde en önemli kilometre taşı ise ülkelerin diğer ülkelere eğitimle üstünlük kurmasına dayanıyor.

Ülkemiz bu konuda oldukça geride, örneğin bir Harvard, MIT, Oxford, TU markasına sahip değiliz. Uluslar arası öğrenci sayısında oldukça gerilerdeyiz. Eğitim alanında kültürel aktarım ve diğer ülkelere örnek oluşturacak projelere sahip değiliz. Üniversitelerimizin patent ve marka üretimi oldukça gerilerde. Son on yılda en fazla patent üreten üniversitemiz yıllık 6 patent üretebiliyor bu rakam ABD’de de binleri buluyor. Ürettiğimiz teknoloji yok denecek kadar az toplam GSMH’deki teknoloji payı sadece %1.6. Ortaöğretimde marka denecek okulumuz maalesef yok. Yabancı dil eğitiminde çok çok gerilerdeyiz. Tüm bunlar olumsuz ve mutsuz edici ama tüm bu olumsuzları değiştirecek bir atak geldi. Hepimizi yeniden umutlandıran yeniden yapabiliriz dedirten bir atak geldi.

ABD’de hem de ABD’nin kalbi Washington DC’de Türk girişimcisinin kurduğu bir üniversite kuruldu. BAU International University kuruldu. Üniversite ABD yasalarına göre kuruluş onayını alıp öğrenci kabulüne başladı. Verilen bilgiye göre Eylül 2014’te akademik yıla başlıyor. Peki bu ne anlama geliyor. Neden bu kadar önemli.

Birincisi, Türk girişimcilerinin dünyanın en önemli ülkesinde çok önemli bir konumda bu atağı yapmış olmaları çok önemli. İkincisi bu girişimin çağın en önemli alanı olan eğitimde yapılmış olması çok önemli. Üçüncüsü bu girişimin üniversite denince akla ilk gelen ve dünyanın en büyük üniversitelerinin bulunduğu ülkede yapılmış olması ve belki de en önemlisi dünyaya eğitim ihraç eden bir ABD’ye biz de varız deme fırsatını bize yaratması açısından bu çok önemli bir hamledir.

BAU İnternational University Washington DC kuruldu. Emeği geçen herkese Türkiye adına teşekkür ederiz. Tabi en büyük teşekkür sayın Enver Yücel’e çünkü biz ülke içinde en küçük eğitim sorunlarını dahi çözemezken ve sistemimizi bir türlü oturtamamamıza rağmen o bu ülkeye inanıp bayrağımızı dünyanın en önemli merkezinde dalgalandırdığı için teşekkürler. Artık marka yaratmanın değerini daha iyi anlamalıyız. Bu üniversitenin kurulması bu ülkeye bir şeyler yapabilme gücü ve inancı vermelidir.
Bir söz de YÖK’e söylemek lazım. 1980 yılından bu yana üniversiteleri koordine eden ve kuran YÖK acaba bu konuda neden bir açıklama yapmadı. Bu atılım bu desteği bence hak ediyor.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler