• $9,6198
  • €11,1972
  • 556.353
  • 1471.23
25 Mayıs 2013 Cumartesi

ABD’de bir Türk üniversitesi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan onuruna düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada “Türkiye ile ABD ilişkilerinin geleceğini eğitim belirleyecek” dedi. Kerry’nin bu konuşmayı yaptığı sırada ABD’de ilk Türk üniversitesi kampusunu açıyordu.
Bu söz o kadar önemli ki dünyanın süper gücü ABD’nin Dışişleri Bakanı’nın dikkat çektiği konu eğitim ve bahsettiği eğitim iki ülkenin bundan sonraki süreçte ilişkilerinin yönünü belirleyecek diyor Kerry. Aslında bize o kadar güzel bir mesaj veriyor ki Kerry Obama’nın seçim zaferi konuşmasında herkes için eğitim ve kaliteli eğitim söyleminin tüm dünyaya mesajı olarak yorumlayabilirsiniz.

İŞ DÜNYASINDAN BÜYÜK İLGİ
Ama daha da ilginç olan bir Türk üniversitesinin yemeğin yağıldığı yere Beyaz Saray’a sadece yüz metre mesafede bir kampus açması. Evet artık ABD’nin kalbinde bir Türk üniversitesi var. Bu üniversiteyi kuranların hedefleri o kadar büyük ve inanılmaz ki; öğrencilerine siyaset bilim, ekonomi, hukuk, siyaset ve diplomasi alanında eğitimlerden tutun Türk Dışişleri Bakanlığı’na personel yetiştirmeye, ABD’ye giden işadamlarına yardımcı olmaya kadar hedefler koymuşlar. Açılışa siyasetçiler katıldı ama bence en önemlisi Türkiye’nin iş dünyasının liderlerinin bu olaya büyük ilgi göstermesiydi. TOBB Başkanı’ndan, TİM Başkanı’na, TÜSİAD Başkanı’ndan daha birçok işadamına kadar oradaydılar. Üstelik o sırada Başbakan başka bir yerde konuşma yapıyordu. Ben bu olaydan çok etkilendim. Şimdilik bu girişimi gören ve yapan bir kişi olsa bile ben umutlandım. Çünkü eğitime bu kadar yakın duran yenilikler bekleyen işadamları oradaydı. Eskiden eğitimi ve eğitimciyi pek de önemsemeyen işadamları oaradaydı. Hepsi olayın büyüklüğünü ve önemini anlamış bu adımın, Beyaz Saray’a yüz metre mesafede Türk öğrencilerine bir Türk üniversitesinin eğitim imkanı yaratmasını desteklenmesi gereken bir olay olarak görmüşlerdi. Ben de oradaydım, 20 yıllık eğitim yöneticiliğim ve 8 yıllık gazeteciliğimin eğitim adına en gurur verici olayını yaşadım.

YENİ BİR ÜNİVERSİTE ANLAYIŞI
Bu arada öğrenciler buraya gelip siyaset, hukuk, ekonomi programlarının yanı sıra diplomasi, uluslararası ilişkiler ve çeşitli yaz okullarına katılacaklar. Düşüne biliyor musunuz ülkemizde tam 102 tane uluslararası ilişkiler veya siyaset bilimi bölümü var. Bu bölümlerde öğrenciler sınıflara doldurulup teorik dersler anlatılıyor. Şimdi öğrenciler Beyaz Saray’ın kapısında siyaseti, uluslararası ilişkileri, diplomasiyi öğrenecekler. Bu çok olağanüstü bir değişim ve yeni bir üniversite anlayışıdır.
Dünya üniversitesi demek sanırım bu oluyor. Öğrencilerine tüm dünyayı eğitim alanı haline getirmek. Teşekkür etmek lazım, Bahçeşehir Üniversitesi’ne, Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel’e ve diğer emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekiyor. Türkiye ve John Kerry’nin dediği gibi geleceği belirleyecek eğitime koydukları çok büyük bir mihenk taşı için teşekkürler Bahçeşehir Üniversitesi. Üstelik Berlin, Hong Kong, Toronto, Silikon Vadisi, Roma, New York ve Boston’dan sonra Washington DC de bu gururu bize yaşattılar. 

 

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler

Yıkamaya getirdiği halı servet değerinde çıktı