• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
11 Ekim 2023 Çarşamba

İsrail'i durdurmanın tek yolu

İsrail sivilleri hedef alıyor.

Yüzlerce sivili; çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden katlediyor.

Soykırım yapıyor.

Sivillerin üzerine bomba yağdırıyor.

Gazze harabeye döndü.

Meslek hayatım boyunca, muhabirlik yıllarımdan bu yana onlarca kez yazdım bu cümleleri. Ve bugün bir kez daha yazıyorum.

Kaç kez duydunuz bu cümleleri?

Kaç kez şahit oldunuz bu katliamlara?

Sayısını bileniniz var mı?

İsrail ilk kez mi bomba yağdırıyor sivillerin üzerine? İsrail ilk kez mi öldürüyor masumları? Çok mu zor bu katliama, işgale son vermek? Hayır değil! Niye durdurulmuyor öyleyse? Yüzlerce kez duyduğunuz bir cümleyi bir kez daha tekrarlayayım o vakit! İslam dünyası üzerine düşeni yapmıyor. Ya ne yapıyor? Sorunun çözümünü Batı'dan, BM'den bekliyor? Mümkün mü? Tabii ki değil. Yahut kınıyor. Kınamayla olacak iş mi Allah aşkına?

BM'den Filistinliler için bir şey yapmasını beklemek 'komik' değil de ne?

ABD, İsrail için savaş gemisini gönderiyor. Avrupa Filistin'e yardımları kesiyor. Birleşmiş Milletler katliamlara göz yumuyor.

Tüm bunlar olurken İslam dünyasının yönetimlerinden yükselen bugünkü tepkinin gerçek mi gaz alma mı olduğunu kestirebilen var mı?

Umarım bu kez samimidirler! Kudüs meselesi sadece Filistin' in meselesi değil. Kaldı ki mesele sadece Kudüs meselesi de değil. Batı özellikle de ABD, İsrail üzerinden bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda dizayn ediyor.

Biden yaklaşık kırk yıl önce şunları söylemiş!

'Eğer orada bir İsrail olmasaydı, ABD gidip bölgedeki çıkarlarını korumak için bir İsrail icat etmek zorunda kalırdı'.

1986 yılında söylüyor bunları. Bugün kendisi ABD Başkanı. Ve İsrail orada dursun diye milyarlarca dolar yardımın altına imza atıyor. Silah gönderiyor. Çünkü başta Arap ülkeleri olmak üzere İslam dünyası olana bitene göz yumuyor.

Uzun lafın kısası; İslam dünyası bir araya gelip kursun ordusunu görün bakalım İsrail bu katliamları yapabiliyor mu? Görün o zaman ABD ve Batı başkentlerinin halini. Bir elli yıl sonra İsrail'in daha ne kadar genişleyeceğinin farkında değil ahmaklar.

Türkiye'nin PKK ile mücadelesi bu yüzden çok kıymetli. ABD'nin bir terör örgütüne binlerce TIR dolusu silah vermesine bir de bu gözle bakın. HDP'li Sezai Temelli'nin Anadolu coğrafyasını 'vaat edilmiş topraklar' olarak nitelendirmesi boşuna değil.

Dönelim şimdi yeniden İslam dünyasına. Batı, Müslüman ülkelerin bir ordu kurmaması için elinden geleni yapıyor. Çünkü korkuyor. Tayyip Erdoğan böyle bir ordunun kurulması için vaktiyle çok uğraş verdi. Ama sonuç alamadı.

Hiçbir şartta geç kalınmış değil. İslam dünyası bu adımı behemehal atmalı. Yoksa kendisi kaybeder, Filistin değil!

Türkiye'ye gelince. Biz göbeğimizin bağını kendimiz kesmeyi çoktan öğrendik!

<p>Türkiye'de milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan Van kedilerinin nes

2023 yılında 145 Van kedisi dünyaya geldi

Bozcaada ve Gökçeada'ya feribot seferlerine fırtına engeli

Yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor! Limni Gölü Tabiat Parkı

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor