• $13,7911
  • €15,6138
  • 789.038
  • 1927.39
12 Ocak 2013 Cumartesi

Uzaya gitmek ister misiniz?

Çocukluk yıllarının en çok izlenen dizisi Uzaylı Zekiye olan bir neslin uzayı fazla ciddiye almayacağını düşünürdüm ama yanılmışım.
Şunu açıkça söyleyebilirim, uzaya dair en ufak bir ilgim yok.
Hayır, bu deneyimi yaşamak için gereken 100 bin dolarım da yok ama olsa dahi benim konuyla alakam yok!
***
Aksine bir füzenin içine binip uzaya fırlatılmak, bir daha dönememe ihtimali, milyonlarca yıl dünyanın etrafında dönmek, karanlığın içinde kaybolmak gibi riskleri göze almam için ölmeden mutlaka yapmalıyım dediğim bir şey olmalı...
Ve maalesef uzay 'ölmeden önce' listemde yer almıyor.
***
Evet, uzay beni heyecanlandırmıyor olabilir ama dünyanın geneli çok daha farklı düşünüyor.
'Keşke ben de gidebilsem' diye hayıflanan, uzay yolculuğuna ve uzaya dair haberlere ilgi duyan insanlar çoğun-
lukta.
'Mars'ta hayat var mı? Bir gün Mars'ta da yaşam alanlarımız olacak mı?' konulu sohbetlerden keyif almam mümkün değil. Belki de anormal olan benim, bilemiyorum...
***
Şu anda New York'tayım... Dün gece American Museum of Natural History'de (Amerikan Doğa Tarihi Müzesi) AXE markasının kurduğu uzay akademisinin lansmanına katıldım. 'Senin ne işin var?' diye sormayın. Çok net, dostluklar için yaşarım ben, Selen Tokcan Hacaloğlu davet etti, hiç düşünmeden geldim.
Sonrasında gördüklerimden ve öğrendiklerimden memnun kaldım açıkçası.
İyi ki gelmişim.
Yani ben önemsemiyorum ama dünya önemsiyor.
Dünyanın peşinden gittiği, merak ettiği bir konuyu yok saymak da doğru değil.
Baksanıza Amerikalılar Mars'a gidecek koloniyi reality show gibi bir TV programı yaparak belirleyecekmiş.
***
Lafı uzatmayayım, AXE bir kişisel bakım ürünleri firması biliyorsunuz. Müşteri portföyünün büyük bir kısmını da genç erkekler oluşturuyor.
Ve yeni bir ürünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
Ürünün adı Apollo.
Çağı gırtlağından yakalayan bir PR çalışması yaparak; 1969 yılında Ay'a inen tarihi Apollo 11 uzay mekiğinin pilotu Buzz Aldrin'le (namı diğer; Ay'a ikinci ayak basan adam.) 60 ülkeden çekilişle seçeceği 22 tüketicisini uzay akademisinde eğitime alıyor ve sonra uzaya gönderiyor.
***
Bugüne kadar çok az insanın elde edebildiği uzay seyahatini yaşama fırsatı sunuyor.
Elbette bu mertebeye erişebilmek sadece şansa bağlı
değil.
Axe, Apollo Uzay Akademisi, Uluslararası Uzay Dairesi Space Expedition Corporation (SXC) işbirliğiyle Türkiye'den de 3 şanslı genç AXE Apollo Uzay Akademisi'ne katılım hakkı kazanabilecek.
Ancak akademide alınacak 'eğitime' en kolay adapte olabilen ve sağlık durumu uzaya elverişli olan bir kişi seçilip uzaya gidebilecek.
Yani her ülkeden üç kişi eğitime girecek, en başarılı ve sağlıklı olan uzaya gidecek!
***
Bu yeni ürün lansmanının sloganı; 'Bir astronottan daha büyük bir kahraman olamaz.' Çoğunluğu genç erkeklerden oluşan tüketicisine uzaya gitmekle kahraman olmayı vaat eden, kahraman olmanın da tüm genç kadınların hayalini süslemek anlamına geldiğinin altını çizen şirket, bence hedef kitleyi kalbinden vuracak bir işe imza atıyor.
Genç kadınlar astronotlara bayılır mı bilmiyorum, gerçi ben Buzz Aldrin'le tanıştım ve pek bayıldığımı söyleyemeyeceğim  ama o genç de değildi... Neyse lafı dağıtıp duruyorum, saat farkı malum, kafam pek yerinde değil...
İşin kahramanlığını filan geçin, üzerine büyük laflar eklemenize de gerek yok; uzay yolculuğu sizi heyecanlandırıyorsa hiç durmayın. Şansınızı deneyin... Tek yapmanız gereken; mart ayı itibarıyla, www.axeetkisi.com ve www.facebook.com/axeetkisi sayfalarından AXE'ı takip etmek.

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri