• $9,2359
  • €10,8017
  • 529.86
  • 1432.8
17 Mayıs 2013 Cuma

Sadece gündem değiştirmek için mi?

Turizmciler, restoran sahipleri, içki firmaları ve konuyla ilgili tüm dernekler ayaklandı.
Mail kutumda onlarca basın açıklaması hepsi de içki yasaklarının sakıncalarından söz ediyor. Hepsi turizme balta vuracağından, Türkiye’yi çağın gerisine düşüreceğinden, Arap ülkelerinde bile olmayan yasakların sözkonusu olmasından şikâyetçiler. Kimisi bundan sonra içki şişeleri üzerinde yer alacak uyarı mahiyetindeki, sigara paketlerinde de uygulanan görsel ve yazılı ibarelerden bile şikâyetçi.
Alkolizmle veya çocuk yaşta içki ve uyuşturucu tüketimiyle savaşmanın yolu yasaklamaktan geçmez diyorlar.
Yasak bir şeyi sadece daha cazip hale getirir diyor ve hazırladıkları yasaklı ülkelerde içki tüketiminin yükselişine dair raporlarla tezlerini sağlamlaştırıyorlar.
***
AKP iktidara geldiği günden beri içkiyi tartıştırıyor bize. Başbakan sıklıkla “İçmeyin”çağrısında bulunuyor. Sık sık gündemi içki yasaklanacak söylentilerine boğuyorlar.
Ne zaman gündem gerçek konularla hareketlense anında birtakım endişeleri kaşıyacak tartışmalar da başlatılıyor. ‘PKK silahlı çekilecek’ açıklamasının hemen arkasından yaratılan THY’nin kırmızı ruj gündemi mesela...
Şimdi ise; Suriye krizi gündemdeyken, Reyhanlı’da yaşanan katliam henüz çok tazeyken... Yayın yasaklarından şikâyet edilirken, devlete ve açıklamalarına güvenilirlikte sorunlar yaşanırken... PKK’nın çekilme süreci ve beraberinde vatandaşların yaşadığı tedirginlikler olanca hararetiyle devam ederken...
İmralı’ya seçim sandığı konulacak, Öcalan artık oy verebilecek mi tartışılırken... Meclisin gündemi yine içki yasakları oluveriyor.
***
Hepimiz delirdik. Bu cepte!
Peki ama tüm yaşananlar, daraltılan haklar, özgürlükler, biz gündem değiştirme çabası derken ufak ufak da olsa hayatımıza sirayet ediyor olabilir mi acaba? Acaba bizim gündem değiştirme çabası diye adlandırdığımız şey gündem kalabalığında yürürlüğe sokulan yeni yasaklar mı aslında?
Bu sorunun yanıtını ‘Evet’ diye versem kaç kişi şaşırır?
Yaşadığımız onlarca sarsıntıdan sonra şaşırabilme yetisini kaybetmemiş kaç kişi kaldı? Barış isterken ve bunun için elimizden geleni yapmaya hazırken onaylamadığımız bir sisteme destek vermek durumunda, Reyhanlı’da yaşananlar açığa çıksın diye uğraşırken yeni yasaklarla yaşamak zorunda bırakıldığımız bir ülkede kim dillendirilen konuların güvenilir olduğunu, masum olduğunu tutkuyla iddia edebilir?
Bu tartışılan içki yasağı yumuşatılarak hayatımıza girdiğinde bir sonraki aşamada karşılaşacağımız yumuşamamış yasaklara biraz daha alışmış bireyler mi olacağız? Bu soruların cevabını hepimiz düşünmeliyiz. Endişelerimizi, korkularımızı, sıkıntılarımızı düşüncelerin üzerine giderek ortaya çıkartmalıyız. Diğer seçeneğimiz olan ve uzun yıllardır çoğunluğun tercih ettiği gerçeklerden kaçma eylemi bizi işte tam da buraya, bugünlere kadar getirdi.

Hasan Cemal’den gazetecilik dersi
Hasan Cemal Milliyet’le yollarının ayrılmasından hemen sonra t24.com (http://t24.com) adlı internet sitesinde yazmaya başladı. Ve adeta hepimize gazetecilik dersi verdi. Hasan Cemal bugünlerde PKK’nın çekilme sürecini takip ediyor. İlerlemiş yaşına ve kariyerine rağmen sahaya inip zorlu koşullarda tarihe ve habere dokunuyor. Hayranlıkla takip ediyorum. Ve bunun mesleğimiz adına yaşanacak yeni bir uyanışın ilk adımları olmasını temenni ediyorum.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor