• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
29 Mayıs 2013 Çarşamba

Ortadoğu Kadın Konferansı

Yarın Diyarbakır’a gidiyorum. Bu sefer uzun süredir merakla beklediğim bir konferansı takip etmek için... Bu konferans geçtiğimiz ocak ayında Paris’te uğradıkları suikast sonucu hayatını kaybeden üç kadına yani Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’e ithaf edilmiş. Buyrun bu önemli konferansı hazırlayanların kim olduğunu, içeriğini, katılımcılarını ve neden önemli olduğunu hazırlık komisyonunun kendi kaleminden okuyun;

***
Biz Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH).
On kişilik bir çalışma grubu ile çıktık yola. Üç ay boyunca sınırsız bir titizlikle Orta Doğu’da kadın üzerine okuduk, tartıştık, yazıştık. Önce Tunus’ta Dünya Sosyal Forumu’na gittik, sonra kendimizi Nepal Kadın Buluşması’nda bulduk. Siz Orta Doğu dediğimize bakmayın, biz Orta Doğu’nun coğrafi sınırlarını epey bir zorlayarak Hindistan’a kadar uzandık. Bu buluşma 25 ülkede farklı farklı kültürden, inançtan, etnisiteden, cinsel eğilimden, yaştan, sınıftan ve dilden Doğulu kadınların buluşması olacak.
Kadının sınır tanımayan mücadelesini ve özgür yaşam iradesini bir kez daha ısrarla ortaya koymak için 31 Mayıs, 1 ve 2 Haziran 2013 tarihlerinde Diyarbakır’da buluşacağız.
İlk gün, İran’dan kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet konusunda akademik çalışmaları ile tanınan Shahla Ezazi, Afganistan’dan Kharzai hükümetine karşı en güçlü muhalif ses ve eski parlamenter Malalai Joya, Mısır’dan kadın mücadelesi üzerine çalışan Rabab el-Mahdi ve Filistin’den Rabab Abdülhadi ile kadın tarihimize bakacağız.
Konferansın ikinci günü Filistin kadın hareketi deneyimlerini bu mücadelenin sembol aktivistleri Amal Whadan ve Rawda Odeh’den dinleyeceğiz. Mısır’da orduya dava açmış ilk kadın Samira İbrahim devrim sürecinde kadının militarist düzen ile mücadelesini anlatacak. Mısır’da Değişim için Ulusal Meclis üyesi Shahenda Maklad değişim sürecinde köylü mücadelesini paylaşacak. İran’dan akademisyen Firouzeh Mohajer, çatışmalı bölgelerde barış üzerine çalışan Susan Tahmasabi ve kadın idamları davalarının sanık avukatı Shadi Sadr İran’ın diktatör sistemine karşı kadınların ailede, Şeriat hukukunda ve sosyal hayatta verdiği mücadeleyi anlatacak. Pakistan’dan sanatçı Sarah Husein Kadının Direniş Sesi olacak. Hindistan’dan aktivist Ranjana Kumari kadın mücadelesini emek mücadelesi çerçevesinden okuyacak. Libya’dan ise Kaddafi sonrası düzeni şekillendiren kadınlardan hukuk profesörü Salwa El Daghili “geçiş dönemi adaletÓ, anayasa yazımı ve demokratikleşmede kadının rolünü aktaracak. Fas’tan sanatçı Naima Zitan ile teatral performansların nasıl bir aktivizm alanına dönüştüğünü konuşacağız.
Ve son gün Minoo Moallem uluslar ötesi örgütlenme modellerini bize örneklendirecek. Tunuslu Kadınlar Koalisyonu modelini Salwa Ben Afia Giga, Barış için Kadın Girişimi modelini Nükhet Sırman aktaracak. Arap Kadın Birliği’nin Genel Sekreteri Ramzia Abbas El-Aryan ise Arap Dünyasında kadınların nasıl yanyana gelerek örgütlendiğini bizlerle paylaşacak. Mısır Sosyalist Partisi’nden Karima Ali Hefnawy ve Arap Dünyası’nda Kadın Ayaklanması Ağı’ndan Faraq Barqawi ise geleneksel ve sosyal medya alanında kadın örgütlenme modellerini tanıtacak.

***
Konferansta;
Barış Anneleri, Anti-Kapitalist Müslümanlar, emek örgütleri, feministler, hak örgütleri, LGBT bireyler, yazarlar, gazeteciler, sanatçılar, akademisyenler ve aktivistler kendi rengi, özgün fikirleri, hayat bilgileri ile bizlerle olacak. 

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!