• $16,9823
  • €17,499
  • 984.448
  • 2403.26
24 Mayıs 2013 Cuma

Nişanyan’ın ifade özgürlüğü!

Sevan Nişanyan pek sevilmez sevilmeme sebeplerini sorarsanız şayet; karısının kafasından aşağıya boşalttığı kendi dışkısıyla dolu kavanozu örnek veririm.
Veya kendisini eleştiren üniversite öğrencilerine verdiği küfürlü yanıtları.
Belki de; sadece kendinin haklı olduğunu sandığı ve sadece kendi hakkının peşinde olduğu içindir. 
Ama bu bizim meselemiz değil.
Bizim meselemiz; yazdığı bir yazıda Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddiasıyla yargılanıp “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 1 yıl 45 gün hapis cezasına çarptırılması.
Nişanyan aldığı ceza için; “Bu aklını kaybetmiş bir hâkimin kararı değil siyasi bir karardır. AİHM’de yüklü bir tazminata yol açacağı konusunda en ufak bir şüphe yok. Ben yazımda açıkça diyorum ki, insanlar Muhammed’i peygamber sanmak zorunda değildir. Bunu hakaret saymak seküler hukuku ayaklar altına almak demektir. Ben hiçbir zaman Müslümanlar hakkında incitici bir söz söylemedim. Sadece tarihte peygamber olduğunu iddia e den birinin bu iddiasını saçma buldum. İnsanlar bir sürü saçma şeye inanıyor. Ben sadece bunun saçmalık olduğunu söyledim” dedi...
Haklıdır; ülkede adalet ve hukuk tamamen siyasete bağlı çalışıyor izlenimi uyandırmakta.
Haklıdır; düşünce özgürlüğüne müdahale edilemez.
Haklıdır; inançlar hakkında da fikrini söyleyebilmelidir.
Ama bizim asıl meselemiz bu da değil...
***
Sevan Nişanyan 2009 yılında yazdığı bir yazıya eleştiri maili atan okurundan “Bana hakaret etti” diyerek şikâyetçi olmuştu.
Gelin bir bakalım, bugün kendisi için ‘ifade özgürlüğü’ mücadelesi veren Nişanyan 22 yaşındaki okuru E.K. hakkında neden suç duyurusunda bulunmuş?
Öncelikle E.K.’ya dair bir bilgi daha vereyim; Giresun-Bulancak Noterliği’nde kâtip olarak çalışıyor.
Büyük ihtimalle Nişanyan’ın yazdığı bir yazıya kızıp mail atıyor.
Büyük ihtimalle diyorum çünkü E.K. aynı maili birçok kişiye gönderiyor ve mahkemede verdiği ifadede “Ben yazdıklarımla Nişanyan’ı kast etmemiştim” diyor.
Mailin içeriğini ve Nişanyan tarafından hakaret kabul edilen kısımları paylaşayım hemen; utanılacak haldesin. Sen kimsin de Mustafa Kemal’in Gençliğe Hitabesi’ni değiştiriyorsun bu hakkı sana Tayyip baban mı yoksa Abdullah amcan mı verdi?
Atatürk’e dua et sen.
Ve benzeri... Yani bizlerin her yazıdan sonra görüşlere göre değişen, üsluba göre sertleşen fazlasıyla alışık olduğumuz sıradan bir okur eleştiri maili.
Tüm ülke yazarların aksine Nişanyan bu maili avukatlarına verip suç duyurusunda bulunuyor.
Okurundan şikâyetçi oluyor.
Ceza davası açılıyor.
22 yaşındaki E.K. hem mahkemenin huzurunda hem de şahsen özür diliyor ama nafile, Nişanyan ‘şikâyetçi’ konumundan vazgeçmiyor...
E.K. ‘düşünce ve kanaatlerini açıklamasından dolayı’ 6080 TL para cezasına çarptırılıyor. Sabıkası olmadığı için hükmün açıklanması geri bırakılıyor.
Özetle; bir gencin attığı maili bu denli mesele yapıp ‘hakaret’ diyen, karşısındakinin düşünce özgürlüğüne tahammül gösteremeyen Sevan Nişanyan Müslümanların inançları hakkında söylediği sözlere anlayış göstermesini, makul karşılanmasını, düşünce özgürlüğüne saygı duyulmasını istiyor.
Biz elbette ona verilen bu cezaya itiraz edeceğiz. Elbette adaletin yerini bulması için çabalayacağız ama tüm bunları yaparken güçlü tarafta Nişanyan olsa ne yapardı onu da biliyor olacağız!

 

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı