• $15,9343
  • €16,8437
  • 943.602
  • 2372.35
23 Haziran 2013 Pazar

Kusura bakma ama hedeftesin

Oyuncular Sendikası Başkanı Memet Ali Alabora, “Mesele Gezi Parkı değil arkadaş, sen hâlâ anlamadın mı” tweeti yüzünden akıl almaz bir linç kampanyasının mağduru haline getirildi. 
Epeydir alışık olduğumuz mantık dışı komplo senaryolarından biri de onun için yazıldı. 
Aklı başında insanlar, yazılanlara ve söylenenlere gülerken; iş, genç oyuncunun koruma talep etmesine kadar getirildi. 
Bugün bu konuyu tüm detaylarıyla yeniden mercek altına alalım istedim. Çünkü yarın sırf bir şeylere itiraz ettiğiniz için, tıpkı Alabora gibi linç edilebilir, hayal gücünüzün yetersiz kalacağı senaryoların aktörü haline getirilebilirsiniz. 

***
Bizler, yani, hükümetin bazı uygulamaları, bakış açıları ve yaklaşımlarına muhalefet eden yazarlar; yıllardır sanata, sanatçıya, düşünceye, düşünen insanlara, itiraza, sorgulamaya ve pek tabii eylem yapma hakkına saygı gösterilmiyor olmasını eleştiriyoruz. 
Bu sebeple de çoğu zaman belli yayın organları tarafından hedef haline getiriliyoruz. 
Bizler buna maalesef alışkanlık geliştirdik. 
İtibarsızlaştırma sürecinde kurulan oyunu ve ardından atılan hamleleri çok iyi bilir hale geldik. 
Ancak ilk defa ülke çapında şöhrete sahip, uluslararası arenada da derdini anlatan bir ünlünün başına gelince resim daha da net bir hâl aldı. 
Çünkü sadece eli kalem tutan muhaliflere değil her kim olursa olsun itiraz edene tahammülün sıfır noktasına geldiği bir kez daha olanca gerçekliğiyle ortaya döküldü. 

***
Gezi Parkı yıkılmasın diye eylemlere katılan, daha önce de birçok toplumsal meselede duyarlılık gösteren Memet Ali Alabora aniden Gezi Parkı meselelerinin yaratıcısı hatta yöneticisi ilan edildi. 
Üstelik Türk vatandaşının zekâsına ve hayal gücüne hakaret eden bir senaryoyla. 
Efendim; Alabora geçtiğimiz yıl Mi Minör adlı bir oyun sahneye koymuştu. Hayali bir dünyada içinde uzaylıların da olduğu bir interaktif tiyatro performansıydı bu. 
Sahne sanatlarına tamamen uzak olan yandaş medya bu oyunu bir darbe provası olarak ve Gezi Parkı’na hazırlık çalışması olarak değerlendirdi. 
Alabora’nın yurtdışı giriş çıkışları güvenlik görevlileri tarafından bazı gazetelere servis edildi ve darbe öncesi hazırlık seyahatleri olarak haberleştirildi. 
‘Alabora’nın planları ortaya çıkmıştır’ denerek üstelik... Oysa ortaya çıkan sadece ülkenin içinde bulunduğu durumdu. 
Başbakan’ın Alabora’yı büyük öfke ve hesaplaşma arzusuyla konuşmalarına konu ettiğini de unutmamak gerekir elbette… 

***
İşin gerçeği sadece şunlardan ibaretti: 
Memet Ali Alabora, Gezi Parkı protestolarında yaşanan şiddet sonrası “Burada sadece Gezi için değil aynı zamanda Emek Sineması’nın yıkılması, Şehir Tiyatroları’nın değişen yönetmeliği ve ortadan kaldırılacak olan Devlet Tiyatroları gibi konulara itirazımızı tekrarlamak için bulunuyoruz” demek istemişti. 
Mi Minör adlı oyun sadece bir tiyatro oyunuydu. Üstelik gerçeklikten uzak, hayal ürünü karakterleri olan bir oyundu. 
Alabora her özgür birey gibi geçen iki yıl boyunca yurtdışına çıkış yapmıştı ve maalesef bunların nedenlerini ve kimlerle gittiğini bir basın açıklamasıyla anlatmak durumunda bırakılmıştı. 

***
Özetle; Alabora, Gezi olaylarının hedefi olarak seçilmişti. Ve düzmece, ahlaksızlıklarla dolu senaryolara çekilmek isteniyordu. 
Oysa tek bir nokta gözden kaçıyordu; Alabora üzerinden yürütülen linç kampanyası Gezi Parkı olaylarının neden yaşandığının da en net örneklerinden biriydi aslında. 
Ve hükümetin kesinlikle kabul etmediği eleştirilerin, anlamazlıktan gelinen Gezi Parkı ayaklanmasının uluslararası arenada da netleşmesini sağlayan canlı bir örnekti!

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak