• $9,2589
  • €10,745
  • 526.478
  • 1409.56
7 Nisan 2013 Pazar

Kürt edebiyatı

Mesela ünlü şair-yazar Cegerxwin'un hayatını, Kürtler için ne ifade ettiğini iyi bilmeme rağmen tek bir şiirini basılı bir mecradan okuyabilmiş değilim. Tek tük internete düşmüş çevirisi var ama onlar da gerçekten Cegerxwin'a mı ait şüpheli. Çeviriler anı ve biyografi ağırlıklı. Türkçe yazılmış eserlerin çoğu ise canlı tanıklıklar üzerine. Anlayacağınız şimdilik ulaşabildiklerimizle yetiniyoruz. Ama kim bilir belki 'süreç' bu alanda da önümüzü açar ve Kürt edebiyatının ulaşılırlığı kolaylaşır.
Ara ara okuduğum kitapları, pazar yazılarında paylaşmaya özen gösteriyorum. Bu pazarı da Kürt yayınlarına ayırmak istedim. Hem madem barışıyoruz önce tanışalım değil mi...

Kürt İsyanları Güncesi (1923-1938)

Kitap tarihte ilk Kürt ayaklanması olan Babahanzade Abdurrahman Paşa İsyanı'yla başlıyor ve 1937'de Dersim İsyanı'yla bitiyor. Kitabı ilginç yapan Dr. Galip Alçıtepe'nin İngiliz ve Amerikan basınında bu yıllar arasında çıkan haberleri, sağlam bir arşiv çalışmasıyla bir araya getirmesi. Kitap, isyanları yorumsuz, düşünce belirtmeden veriyor. Önce isyanı ve nedenlerini sonra hakkında dış basında çıkan haberleri okuyan okura karar özgürlüğü tanıyor.

Diyarbakır Zindanları

Bu kitabı önermeden önce bir dipnotla başlamak isterim. Diyarbakır Zindanları iki ciltlik bir kitap. Oldukça net bir dille ve 'içeriden' yazılmış bir kitap. Tarafsız değil. Politik dili ve söylemi olan bir kitap. Neyin neden olduğunu akademik bir dille anlatan, yaşananlara evrensel bir bakış açısı ile yaklaşan o sebeple de 'süreç' ve Kürt meselesiyle ilgili düşüncelerini tam netleştirememişlerin okumasını önermeyeceğimi söylemek isterim. Yazarı Kürt hareketinin öncülerinden Muzaffer Ayata gibi görünse de tek bir yazarı olmayan, cezaevini yaşamış birçok tutuklunun deneyimlerini paylaştığı kitap özellikle son günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık vurgu yaptığı 'Diyarbakır cezaevi gerçeği'ne daha yakından bakabilmek için okunmalı.

Ölü mü Denir Şimdi Onlara?

Saadet Yıldız'ın çalışması olan Ölü mü Denir Şimdi Onlara'da Kürt kadınlar ailelerinden verdikleri kayıpları anlatıyor. Kimi evladını, kimi kocasını, kimi de babasını kaybetmiş. Devlete, sisteme kızgınlığın nedenlerini net bir dille ortaya koyuyor. Kitapta BDP Milletvekili Pervin Buldan'ın kocasının öldürülüşü de yer alıyor.

Tanrı Oku Dedi, Yaz Demedi

Kürt edebiyatına acı, kayıp ve keder hâkim. Hesene Mete ise acıyı, kederi mizahi bir dille ele alıyor. Henüz tanıdığım ama bayıldığım bir yazar olarak Mete'nin bu kitabını şiddetle tavsiye ederim.

Amidabad

Fawaz Husen, Amidabad'da isimsiz bir kahraman yaratmış. Adı olamayan kavmini kaybetmiş bu kahraman, hem kendi gerçekliği hem de okurun gerçekliği arasında sihirli bir ortak buluşma noktası yaratmış. Amidabad'da doğunun da batının da usta bir dille eleştirildiğine tanıklık edeceksiniz.

Bildiğin Gibi Değil!

Bu 'süreç'te meselemiz anlamak ve barışmaksa şayet işe önce çocukluğu ellerinden alınanları tanıyarak ve anlayarak başlamak gerek. Gazeteci Rojin Akın'ın kaleme aldığı kitap; 90'larda Güneydoğu'da çocuk olmayı kahkaha, neşe, oyun yerine şiddeti, kaybı, korkuyu ve endişeyi tanımış çocukların gözünden yaşananları anlatıyor. Uzaktan bakıp yorum yapmak, kalıplara uymadığı için yargılamak sadece cahilin işi olabilir. Söz söylemeden 'öteki' gördüğünüzün hayatına bir göz atın. Ben ailemin tüm genç fertlerine bu kitabı hediye ettim. Size de tavsiye ederim.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi