• $13,4681
  • €15,2445
  • 797.095
  • 1910.29
24 Şubat 2013 Pazar

Kadını boşver esas erkek şiddete maruz kalıyor!

Günde üç kadının kocası tarafından öldürüldüğü bir ülkede karısından şiddet gören erkek haberleri takdir edersiniz ki sadece espri unsuru olabilir.
Eş dayağı yiyen erkekler beni affetsin ama bu durumu ciddiye almam neredeyse imkansız.

***
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin açıklamış; "Erkeklerden çok telefon alıyoruz. 'Beni evden uzaklaştır, korumaya al' diyorlar. Bu nedenle erkek sığınma evleri de açılacaktır" demiş. 
Meğer 'karısından şiddet gören erkek' meselesi öyle büyük, öyle ihmal edilmiş bir konuymuş ki şimdilerde bir çok sosyal sorumluluk projesi hazırlanıyormuş. Mesela Şefkat-Der'in kurduğu sığınma evlerinde bugüne kadar 5000 erkek ikamet etmiş. Dernek Başkanı Hayrettin Bulan çok kıymetli bir açıklama yapmış; 'Erkek sığınma evlerinin açılması aile içi cinayet, şiddet olaylarının azalması anlamına gelir' demiş. Ve şöyle devam etmiş: 'Karısından dayak yiyen erkeklere sığınma evi açılıyor diye espriler yapılıyor, kimsenin bu erkekleri rencide etmeye hakkı yok. Bu yaklaşım erkeklerin sorunlarını gizlemesine ve şiddet görmesine neden oluyor.' 

***
Kadın şiddetine maruz kalan erkeklere örnek olabilecek bir kaç vaka da yakın zamanda medyada yer almıştı. Hatırlatmak isterim...
Konya Sığınma Evi'nden adını vermek istemeyen bir mağdur, karısı tarafından üzerine kaynar su döküldüğünü anlatıyor, bir diğeri; 'işsiz olduğum için sürekli aşağılanıyorum, sen ne biçim erkeksin diyor bana. Psikolojik şiddete uğruyorum' diyordu.
Mesela aniden, Bursa Sığınma Evi'nde 383 erkeğin kaldığı açıklanıyor.
Bu haberler insanı gülümsetecek fotoğraflar eşliğinde yayınlanıyor, fotoğraflarda gördüğümüz beş erkek ellerinde mumlar ve pankartlarla 'çığlığımızı duyun, devlet nerede, duyarlı vatandaşlar nerede?' diye soruyor..
'Yandaş' haberleri ile tanıdığımız gazeteler ana akımda 'erkek sığınma evleri' haberlerinin müstehsi bir dille yayımlanmasını eleştiriyordu. Ve en ilginci tüm bu gelişmeler aynı dönemde, birbirini takip ederek gündeme geliyor.
İşte tam da burada Hayrettin Bulan'ın dikkatlerimizi çekmek istediği noktaya geri dönmek isterim. Bulan; "Milletin kocaları eşlerine her şeyi alıyor gibi ekonomik doyumsuzluk karşısında erkek ya şiddete başvuruyor ya da çareyi evden kaçmakta buluyor" diyor. Efendim; erkekler gurur meselesi yapıp bu tür sorunları hiç kimseyle paylaşamadığından dolayı da bazı olaylar yaşanıyormuş! Şiddetin erkek ve kadın diye ayrımı yapılmazmış!

***
Biz şiddetin ayrımı olmayacağını çok iyi biliyoruz da Hayrettin bey ve benzerlerine bu tip açıklamalar yapmadan önce birilerinin Türkiye'de yaşadığını hatırlatması, kadının uğradığı şiddetin boyutlarını, yılda kaç kadının kocası tarafından öldürüldüğünü, kaç kadının işkence altında yaşadığını ve kaç kadının tecavüze uğradığını rakamları ile açıklaması gerekir. 
''Kadından nefret etmeyin, şiddetin sebebini kadınların omuzuna yüklemeyin'' denmesi gerekirken birilerinin 'kadın kadar erkek de dayak yiyor' algısı yaratma çabasına tanıklık etmek üstelik bu çabadan yayılan imaj düzeltme kokusunu teneffüs etmek, tekrardan konunun başına dönüp 'karısından dayak yiyen erkekler' gündemine kahkahalarla gülmek zorunda bırakıyor beni.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik yanıtlıyor</p><p><

İstanbul'da kar yağışı devam edecek mi?

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor