• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Nisan 2013 Cuma

İşte bir 'akil' adam

Tarihte yaşanan Kürt isyanlarından bugüne uzanan sorunu bilip bilmedikleri.
Görev alacakları bölgelerde vatandaşa bilmedikleri bir sorun hakkında ne anlatacakları ve çözüme nasıl yardımcı olacakları.
Çoğu meslektaşım akil insanların tamamen 'yandaş'lardan oluşuyor olmasından rahatsız, eleştirileri bu yönde.
Oysa geçtiğimiz 10 yılda yaşananlardan sonra artık çok iyi tanıdığımız bu sistemden daha farklı bir liste bekliyor olmaları şaşırtıcı!
Açıkçası beklentim şu yöndeydi: Bu isimler 'makul'lerin arasından seçilecek. Yani yandaşların arasından sert söylemleri, düşman dilleri, saldırgan bakış açıları olanlar elenecek sanıyordum.
En nihayetinde, 'sürece' karşı olan Türk halkına uzlaşmacı, kardeşlik duygusunu, barışın gerekliliğini, Kürt meselesinin neden bu hale geldiğini, tarih boyu uğradıkları haksızlıkları da anlatarak 'empati' kurulmasını sağlamak değil mi amaç?
Tamam istediğiniz gibi olsun... Akiller listesi etkin kişilerden, fikir ve söz sahibi olabileceklerden oluşmasın ama en azından Kürt ve Türk halkını 'insani' dille birleştirebilecek kişilerden oluşsaydı keşke!
Listede itirazım olan çok isim var. Çünkü beklenen 'birleştiriciliği' sağlayabileceklerinden şüpheliyim. Ancak az önce söylediğim gibi 'düşmanca' söylemleriyle tanıdığımız insanların bu listede yer almıyor olması gerekirdi. 
Mesela sık sık küfürlü yazıları, Ermeni düşmanlığı, ayrımcılığı, cinsiyetçiliği, "Ağca'ya sırf bir solcu öldürdüğü için reva görülen zulümleri tasvip etmiyorum", "Eşcinseller sapıktır" gibi 'fikirleri'yle sık sık gündeme gelen Akit gazetesi Genel Yayın Koordinatörü ve yazarı Hasan Karakaya...
***
Birçok konuda olduğu gibi Karakaya toplumun oldukça duyarlı olduğu Uludere'de (Roboski) yaşanan kayıplara dair de oldukça çirkin yazılar kaleme almış biri. Bu süreçte 'terörist', 'elebaşı', 'katil','düşman', 'yendik', 'bastırdık' gibi vurgulardan kaçınmak gerekirken o tam tersine üzerine gitmiş ve 'düşmanlığı', 'öfkeyi' yazılarıyla pompalamış biri.
Örnek mi istiyorsunuz? Bazı yazılarından örnekler okuyalım:
- Uludere'ye akıtılan gözyaşı, PKK'ya verilen cansuyudur!
- Uludere'de "TSK'nın yanlışlıkla öldürdüğü 34 kişi"yi konuşuyoruz da, "PKK'nın katlettiği 249 kişi"yi niye hiç konuşmuyoruz? Yoksa, PKK'yı üzmek mi istemiyoruz?
- İmralı'da çürümeye terk edildiğini anlayan Öcalan; kelimenin tam manasıyla Tayyip Erdoğan'ın önünde diz 
çöktü.
- Meclis'ten yasa çıkarılsın!. Eğer yasal güvence olmazsa, sınır dışına çıkacak PKK'lıların başına bir şey gelebilir! Ve ayrıca; sınırdan, silahlarıyla birlikte çıksınlar! Oldu!... Gözlerim doldu! Başka bir emriniz?
***
En tuhafı da henüz 'akil insanlar' listesi kesinleşmeden medyaya yansıyan bazı 'tahmini' isimler üzerine Karakaya bir yazı kaleme almış ve listedeki isimler için;
"Bu isimler silahı kutsayan, PKK'nın silahtan başka yolunun olmadığını söyleyen adamlar değil mi? Kuzu kurda, ciğer kediye, tavuk tilkiye emanet edilmesin" demişti...
Liste açıklandı ve o kediler, kurtlar ve tilkilerin çoğu 'akil insan' olarak yerlerini almıştı. Karakaya şimdi 'onlar'la beraber çalışacak. Akil insanların sürece ne gibi bir faydası olacak bilmiyorum ama bu görevin Karakaya'ya 'terbiye edici' bir faydası olmasını diliyorum! 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi