• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Mayıs 2013 Cuma

Hepimiz marjinaliz!

Sanki dev bir el gökyüzünü yarmış ve gördüğü her haşereyi yok etmek için üzerlerine böcek ilacı sıkıyor.
1 Mayıs'tan arta kalan görüntülerin özeti budur bana göre.
Şehrin büyük bir bölümü çatışma alanına döndü.
Yan yana yürüyen her canlıya dağıtmak amacıyla müdahale edildi.
Tazyikli suyla, canlılar duvar kenarlarına kıstırıldı.
Kafası patlatılan, kolu kırılan, ayağından yaralananlar böcek ilacının etkisiyle sokaklarda süründü.
Evimizde beklenmedik bir anda karşılaştığımız bir hamam böceğine sıktığımız öldürücü maddenin etkisi nasıl görünüyorsa, dün sokaklar da işte aynı o görüntülerle doluydu.

***
Hükümetin maksadı net; Taksim'de eylem yapılmasını istemiyor.
1 Mayıs'ı kutlamak isteyen eylemcilerin -ki elbette tamamı sadece işçiden oluşmuyor- siyasi partiler, feminist gruplar, halk evleri vb.- onların da maksadı net; 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak. Geçmiş kayıpları anmak ve 1 Mayıs'ın sembolü haline gelmiş olan Taksim'de sloganlar atarak, bayraklarını sallayarak yürümek. Finalde de Taksim'i halaylı, zurnalı bir kutlama alanına çevirmek.
Şimdilerde 'marjinal gruplar' diye anılan, her yaşanan orantısız polis şiddetinden sonra işaret edilen ve 'Kendi attıkları taşlarla yaralandılar' denen insanlar aslında 'hepimiz'.
Bugün marjinal kabul edilmeyen tek bir tanıdığım yok benim. Sizin varsa bilemem.
Kendine dayatılanı, emredileni kabul etmeyen, sorgulayan ve itiraz eden herkes bugünün Türkiye'sinde marjinal grubun üyesi olarak adlandırılıyor.
Sokaklarda can çekişen, biber gazından telef olan bu marjinallere yardım etmek amacıyla camlardan limon atan, nefes almasına yardım etmek için evinin kapısını açan vatandaş ise marjinalin suç ortağı oluyor!
Yaşlılar, çocuklar, sokak satıcıları, esnaf hepsi marjinal. Nerden anlıyoruz bunu diye soracak olursanız üzerlerine gaz sıkılan, içinde bilyeler olan kimyasal tazyikli suyla geri püskürtülen, devleti tarafından dövülen herkes marjinaldir dediler bize, ordan biliyoruz işte!

***
Son 3-4 yıldır yaygın hale gelen bir söylem bu; cezaevine atılan gazeteciler, avukatlar, öğrenciler terörist. İtiraz eden; illegal örgütlere bağlı çalışan provokatör, eylemlere katılanlar ise marjinaller olarak yaftalanıyor. Son Emek eylemine katılan sanatçıların uğradıkları polis şiddetinden sonra da 'marjinal gruplar' söylemi ortaya atılmıştı, hatırlarsınız.
Sanki 'marjinaller' polisi dövüyor arada olan masum vatandaşa oluyormuş gibi bir portre çiziliyor. Biz de yiyoruz. Hazır söz gelmişken bugünlere gelmemizin sorumlusunu da anmak isterim; vatandaşını, halkını döven, her fırsatta onlara 'terörist' diyen devletin karşısında, hakkını vererek itiraz eden kimse göremiyoruz!

'Gaz yiyince' ne yapmak lazım

İstanbul'da yaşayan herkesin bir deprem çantasını her daim hazır etmesi gerekteği gibi yanında bir de müdahale çantası bulundurması hayatta kalması için şart oldu.

Çantanın içinde bir gaz maskesi, bir küçük şişe sirke ve suda eritilmiş talcid hap bulundurmanız gerekiyor. Biber gazına veya tazyikli kimyasal suya maruz kaldığınızda yüzünüzü ve vücudunuzu talcidli su ile yıkamanız, tentürdiyot veya sirke koklamanız gerekiyor. Bugün herkesin bilmesi gereken, dua edilesi 'panzehir' tarifleri bunlardır

 

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı