• $16,1818
  • €17,3478
  • 968.293
  • 2375
30 Ağustos 2012 Perşembe

Hatay'dan cevap var

İki gündür Hatay'dan, Antakya'dan izlenimlerimi yazıyorum. Yöre halkının endişelerini, korkularını dile getiriyorum.
Benim gibi birçok meslektaşım da Hatay hakkında yazılar yazıyor, görüş beyan ediyor.
Kimi halkın tedirginliğini anlıyor ve haklı buluyor, kimi bambaşka bir tutum sergiliyor.
Son zamanlarda sık sık tanıklık ettiğimiz üzere, ortak çıkarımız olan bir konuda daha kutuplaşma yaşanıyor!
Ben de istedim ki yetkililer iddialara cevap versin. Öyle genel bir cevap değil, gördüğüm duyduğum, endişe verici konu başlıklarına detaylı, rahatlatıcı yanıtlar olsun bunlar ve  Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i aradım, sonuç alamadım.
Ama AKP Hatay İl Başkanı İsmail Kimyeci'den yazdıklarıma dair bir 'cevap' maili aldım. Onu da sizlerle paylaşmak istedim

HALK SIKINTILI AMA KONUŞMAKTAN KORKUYOR
Yazınıza cevaben,
Bilindiği üzere şu an Suriye de bir savaş ortamı vardır. Türkiye Suriye ile olan tarihi geçmişini ve yakın ilişkilerini, komşuluk, akrabalık bağlarını dikkate alarak bu meseleye en başından çözüm önerileri sunarak barışçıl bir geçiş süreci yaşanması arzusunu belirtmiştir.
Bu savaş ortamında Hatay halkı sağduyulu davranmış ve yakın komşusuna kucak açmıştır. Suriye'de şu an can güvenliği yok, halk sıkıntılı endişeli ve mağdur bir durumdadır. Hatay halkının arzusu da Suriye'de bir an önce barış ortamının sağlanmasıdır. Hiç kimsenin savaştan memnuniyeti söz konusu olamaz. Ülkemiz tarih boyunca her kim olursa olsun her zaman mağdurun yanında olmuş ve olmaya da devam edecektir. Çünkü meseleye yaklaşım şeklimiz insani boyutlardadır. İşin arkasındaki siyasi sebepler her ne olursa olsun halkın bunun dışında tutulması üzerine bir anlayış ve tutum sergilemek gerekir. Bu Suriye'nin kendi meselesidir. Şu an sadece bizim ülkemizde sığınmacı yok. Sayıca çok daha fazlası Ürdün'de Lübnan'da var. Körfez savaşında ülkemize 500 bin sığınmacı geldiğinde İran'a da  bir milyon kişi sığınmıştı. Yani komşunuzdaki mağduriyetten halk size sığınıyorsa, 'ben çaresizim' diyerek size el açıyorsa, sizin onları görmezden gelmeniz, hiçe saymanız mümkün olmuyor.
Türk milleti olarak bize düşen; Suriye halkına dua etmek ve mağduriyetlerini elimizden geldiğince sarmaktır. Çünkü Hatay ilimiz her açıdan bu gerginlikten etkilenmiştir. Savaş kışkırtıcılığını yapan Hatay'daki farklı mezhep mensupları değildir. Münferit olaylar olmuş olabilir. Bunlar meseleyi objektif değerlendirme şartı olamaz.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti