• $13,5925
  • €15,2938
  • 793.015
  • 1951.17
9 Şubat 2013 Cumartesi

Hadi zulümlerimizi kıyaslayalım!

Tam da bu ortamda ABD Büyükelçisi Ricciardone diyor ki; 'Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve askeri liderleriniz de terörist gibi hapse konuldular. Profesörler, eski YÖK Başkanı demir parmaklıklar arkasında. ABD ve Avrupa mahkemelerinin buna anlam vermesi zor olacaktır.' 

Aslında bir süredir 'yüksekler'den gelen sesten farklı bir ses değildi elçininki de ama müthiş bir öfkeyle karşılandı işte.
Hüseyin Çelik çıktı ve dedi ki; 'Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş. Nasıl bir ülkenin içişleriyle ilgili, yargı sistemiyle ilgili ahkam kesebilir?
Hem siz önce Guantanamo'yu izah edin dünyaya. Dinime tan eden bari Müselman olsa. Önce kendine bak 
kardeşim.'
Sert cevapsa sert cevap ama burada bir durmak isterim.
Elçiye siyaset dersi veren Çelik bu vahim hatayı başka bir ülkede yapsa siyasi kariyerinin sonlarına geldiğini emin bir şekilde söyleyebilirdim, hatta iddia edebilirdim.
Neden mi?
Çünkü; Çelik sarf ettiği sözler ile Silivri Cezaevi'nin aslında nasıl kurmaca bir sistemle işlediğini kendi ağzıyla kabul etmiş oldu da ondan. 'Sen sus. Sen de yaptın aynısını' diye cevap vermek düzmece, hukuksuz, ahlaksız ve vicdansızlığıyla tescillenmiş Guantanamo'yu Silivri'ye benzetmek de ne demek şimdi?
E madem öyle Silivri'ye el atın!
Guantanamo'da yaşanan insanlık suçlarının Silivri'de de aynen devam etmesine izin vermeyin! Demezler mi?
Demezler...
***
Şimdi elbette aramızda  Guantanamo'dan haberi olmayanlar da olabilir... Bu bilgilendirme hizmetini vermek istiyorum ve ayrıca bilenler için kırmızı kalemle altını çizerek bir hatırlatma yapmadan geçmemekte de fayda görüyorum;
Guantanamo Kampı veya Guantanamo Cezaevi olarak adlandırılan bu insanlık suçu yerleşkesi ABD'nin 'terör şüphelisi' diye adlandırdığı, yargılamadan ve belirsiz süreler ile insanları alıkoyduğu bir tutsakhanedir. 
Guantanamo Körfezi'nde yer alır. Tutsakların psikolojik ve fiziki işkence gördüğü, kötü şart ve uygulamalara maruz kaldığı anlar defalarca fotoğraflanmış ve dünya çapında insan hakları için mücadele eden örgütler ayaklanmıştır. Guantanamo'da tutulanlar, tanımlanmamış suçlulardır. Suçlarının ne olduğu belli olmadığı gibi yargılanmadıkları için hukuki haklarını kullanarak duruma itiraz etme şansları da yoktur.   
Gardiyan Brandon Neely'nin 'itirafları' ile Guantanamo'nun iç yüzü, vicdansızlığın boyutları da iyice ortaya saçılmıştı. Neely 'tutsaklara uyguladıkları işkenceleri; ayak atamadığımız, taciz ve hakaretten uzak durmak zorunda olduğumuz gün esirlere ülkelerine atom bombası atıldığını ve geriye hiçbir şey kalmadığını, ailelerin öldüğünü söylerdik' diye anlatıyordu...
***
Son sözlerime doğru hızla ilerleyelim...
Silivri Cezaevi yerleşkesi her gün biraz daha büyüyor. Yeni mahkeme salonları, ek cezaevi binaları yapılıyor. İnşaat hiç durmuyor.
Yani bu Silivri büyüyerek yaşayacak demek oluyor!
'Banane banane sen de yaptın' demektense 'sen insanlara haksız yere zulmettin ama biz insanımıza bunu yapmayız' diyebileceğimiz günler diliyorum!
Ve kimseye özenmeyelim ama illa özeneceksek de hatalarını, günahlarını, ayıplarını da bire bir kopyalamayalım diyorum!

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!