• $13,4949
  • €15,262
  • 802.267
  • 1945.07
15 Mart 2013 Cuma

Grup Yorum'un suçu ne?

Bırakın gazeteci olmayı sade bir vatandaş olarak dahi sorularımız cevaplanmadığı takdirde algılayamadığımız, şüpheyle yaklaştığımız 'operasyonlar'ın net bir dille açıklanması gerekir.
Kabaca anlatmak gerekirse; ikna edilmediğimiz takdirde muhalefet etmemize şaşırılmamalıdır.
Cevapsız kalan sorular arttıkça 'ikna' edilmek de zorlaşır.
Son günlerin sorularından birini açalım isterim bugün.  Neredeyse her iki ayda bir 'şafak operasyonları' ile gözaltına alınan ve sonra sessizce bırakılan Grup Yorum üyeleri...
Kimdir bu insanlar ve neden sık sık polis baskınına uğrarlar...
Sadece baskına uğramakta değil üstelik, gözaltı süresince dayak yediğini, işkence gördüğünü anlatan grup üyelerinin iddialarına da verilmiş elle tutulur, resmi bir açıklamaya rastlanmış değil.
Bugüne kadar ne 'hayır işkence uygulamadık' denildi ne de 'gözaltına şu sebeple alındılar ve şu sebeple bırakıldılar' diyen oldu...

***
Bizim bildiğimiz; Grup Yorum siyasi söylemleri olan, hayli politik ve devrimci bir müzik grubudur. 1985 yılından beri siyasi görüşlerini müzikleriyle dile getirirler. Konserleri 350 bin dinleyicinin katıldığı, hayranları kadar nefret edenlerinin de olduğu bir gruptur. Albümleri vardır, yurtdışında da konserler verirler. Toplumsal olaylara duyarlıdırlar, grevlere, işçi hakları için yapılan eylemlere katılırlar.
Bazı şarkıları devrimci sol geleneğin tanınmış simalarına yazılmıştır. 
Kimi der ki; militanların adını şarkılarıyla yaşatıyorlar.
Kimi der ki; halk kahramanlarını şarkılarında yaşatıyorlar.
Nazım Hikmet'in şiirlerini besteler, Ruhi Su'nun ruhunu yaşatırlar...

***
Grup Yorum konserleri biber gazı, tazyikli su ve panzerlerle bölünür çoğu zaman. Ama dinleyicileri hiçbir zaman terk etmez onları.
İki ay önce yine bir 'baskın'da son albüm çalışmalarının kayıtlarına el konduğu, sazlarının üzerinden parmak izleri alındığı için şikayetçi olduklarını okuduk. 
Ve  kafamızda yine yeni soru işaretleri oluştu, pek tabii bu sorular da cevapsız kaldı.
Gözaltına alındıktan bir gece sonra serbest bırakılmışlardı.
Neden alındılar ve neden bırakıldılar hiç bilemedik.
İki ay önce basılan bir kültür merkezi şimdi neden 'abluka altına' alınıyor onu da bilemiyoruz.

***
Grup Yorum kimilerinin karanlık fikirleri saçtığına inandığı, kimilerininde aydınlığı destekleyen şarkılar yaptığına inandığı bir muzik grubu.
En nihayetinde yaptıkları şeyin adı müzik.
Ürettikleri şey; şarkı sözü.
Dile getirdikleri şey; türkü, şarkı.
Dinlememek, yok saymak, para verip konser bileti almamak bireyin özgür iradesinde olduğu gibi, diledikleri görüşe sahip olmak ve görüşlerini şarkılarına yansıtmakta onların en doğal  hakkı.
Önümüze şarkılardan, türkülerden, sazlardan, sözlerden başka gerekçe konulmazsa biz de soru sorarız. Hak verirsiniz ki bu da bizim en doğal hakkımız.
Sorularımız daha öncekiler gibi cevapsız bırakılırsa şayet, bizler de şu yanıtı esas alırız; F tipi filmi ile devletin tecrit zulmünü sinema izleyicisiyle buluşturmak, isyan türküleri söyleylemek, şarkılar aracılığıyla hak arayanın yanında olmak, devrimci sol geleneğe gönül vermek, siyasi görüşleri müzikle kitlelere duyurmak büyük bir suçtur!

 

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar