• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
2 Haziran 2013 Pazar

Gezi Parkı güncesi

Salı sabahı erken saatlerde Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmaya başlamasıyla ortaya çıkan park direnişi birkaç gün içinde adeta halk isyanına döndü. 
Bu dönüşüm elbette sebepsiz bir dönüşüm değildi. 

Gelin parkın içinden başlayan ve tüm yurda sirayet eden bu isyan halini bir de benden dinleyin: 
- İlk gün çadırlar kuruldu. Değişik kesimlerden parkın yıkımına karşı çıkan insanlar buluşmuştu. Türküler söylendi, halaylar çekildi. 
- Ağaç nöbeti tutmak isteyenler geceyi parkta geçirdi. 
- Sabaha karşı polis müdahalesi oldu. Çadırlar yakıldı, gaz bombaları atıldı. 
- Perşembe günü park direnişinin kapsamı biraz daha genişledi, anti kapitalist Müslümanlar Cuma Namazı’nı parkta kılacaklarını açıkladı, Okan Bayülgen parka gelip direnişçilere kitap okudu. 
- Tanınmış birçok sanatçı, parkın yıkılmasına ‘hayır’ deme eylemini, insanlara şarkılar söyleyip, dans ederek yapmayı tercih etti. 
- Cuma sabahının erken saatlerinde park polis ablukasına alındı. Gaz bombaları atıldı, yaralananlar arasında gazeteciler, milletvekilleri, turistler de vardı. 
- Parktan yayılan fotoğraf kareleri kan dondurucuydu. Mesela yaşlı bir adamın kulağı kopmuş, etrafındakiler çaresizlik içinde yardım istiyordu. 
- Kafasından kanlar akan insanlar hastanelere yetiştirilmeye çalışılıyor ve atılan gaz bombaları yüzünden acil kapılarından giriş yapılamıyordu. 
- Çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden ağır müdahale yapılıyordu. 
- O güne kadar parkın yıkılmasına duyarsız kalanlar, konuyla ilgisiz olanlar, bugüne dair hiçbir eyleme katılmamış olanlar da toplanmaya, destek için Taksim’e doğru hareket etmeye başladı. 
- Oteller kapılarını müdahale mağdurlarına açtı. 
- Kafeler, lokantalar bedava su ve ekmek temin ediyorlardı. 
- Asker, vatandaşa gaz maskesi veriyordu. 
- Belediye otobüsleri polisten vatandaşı korumak için yolu kesip, işini kaybetmek pahasına halka destek veriyordu. 
- Yıllardır hiçbir toplumsal meselede ses çıkartmadığı, tavır almadığı için eleştirilen Sezen Aksu bile kınama yayınlıyor; Tarkan, eylemcilere destek veriyordu. 
- Ev hanımları tencere, tavalarıyla sokaklara döküldü. Otomobiller, kornalarıyla onlara katıldı. Çoluk-çocuk ellerinde bayraklarla sokaklara döküldü. 
- Gece yarısını çoktan geçmiş olmasına rağmen Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde eylemler düzenlenerek İstanbul’a, Gezi Parkı’na destek verildi. 
- Tekbir sesleriyle yürüyen de vardı, ‘Dağ başını duman almış’ı söyleyen de… Sol sloganlar atanlar da vardı Çarşı tipi sloganlar da… 
- Fenerbahçe formasıyla yürüyen de vardı Galatasaray formasıyla yürüyen de. İşçi de vardı işadamı da. 
- Bu arada polis müdahalesi de olanca şiddetiyle devam ediyor, çevre illerden araç ve gaz bombası takviyesi geliyordu. Hastaneler ağzına kadar eylem yaralısıyla doldu. 
- O küçük, o marjinal park direnişi bir halk ayaklanmasına dönmüştü! 

NEDEN BİLİYOR MUSUNUZ? 
Çünkü baskı ve yasaklar insanları isyana sürükledi. 
Çünkü eylem özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, ses çıkartma özgürlüğü elinden alınan halk isyan etti. 
Çünkü hayır dediği konu her ne olursa olsun ‘marjinal’ olarak adlandırılmaktan, biber gazı, cop ve tazyikli su yemekten bıktı. 
Çünkü istemediği bir hayata sürüklenmek, şehrinin sevdiği noktalarının elinden alınışını izlemek, geçmişinin silinmesi, değerlerinin elinden alınmasına daha fazla seyirci kalamadı. 
***
Bugün sokaklarda yaşanan kapsamlı direnişin mimarı orantısız güç kullanan polisten çok “Gücü orantısız kullanacaksın” emrini verenlerdir. 
***
Ve sık sık biber gazı kullanımına dair dünyadan örnek verenler, “Dünyada da bu iş böyle yapılıyor” diyenler şunu iyi bilmelidir; bunun gibi bir halk isyanı dünyanın gelişmiş ülkelerinden herhangi birinde yaşansaydı şayet hiç kimse koltuğunda oturmaya devam edemezdi! 

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak