• $16,415
  • €17,614
  • 974.267
  • 2431.46
5 Haziran 2013 Çarşamba

Gezi parkı ‘onların’ olacak mı?

Kafamda kask, gözümde deniz gözlüğü, ağzımda ise gaz maskesi. Bir film setindeyim sanki... 
Kısa bir süre önce Orhan Alkaya’ya “Yakında savaş muhabiri olmam mı gerekecek acaba?” diye sormuştum. Suriye meselelerine, dost sohbetinde yapılan şakacı bir yaklaşımdı benimki... 
***
Pazartesi gecesi Gümüşsuyu’nda gaz üstüne gaz yerken aklıma o an geldi. Orhan, “İstersen Coşkun Aral’la bir konuş. En azından temel bir eğitim versin sana” diye takılmıştı, “Ama savaş alanlarından tweet atıp da hedef olma sakın” diye basmıştı kahkahayı. 
Keşke görüşseymişim Coşkun Aral’la... Nereden bilirdim o temel eğitime bu denli muhtaç kalacağımı... Gezi Parkı’nı en son geçen hafta perşembe sabahı görmüştüm. Ani polis müdahalesi sonucu çadırlar yakılmıştı. Ortadoğu Kadın Konferansı’nı izlemek için Diyarbakır’a doğru yola çıktığımda ise işler iyice alevlenmeye başlamıştı. 
Sanatçılar, gençler ağaç nöbeti tutarken polis tarafından mağdur edilmeleri geride bıraktığımız 11 yıllık tüm mağduriyetleri sokağa dökmüştü bir kere. 
Kimi “İçkime dokunma” diyordu, kimi “Anadilde eğitim”, kimi “Cezaevinde yatan siyasi tutuklulara özgürlük”, kimi “Reyhanlı”, kimi “Roboski”, kimi “Metroda öpüşmeme karışma” diyordu. 
Kimi Mustafa Kemal’in askeriydi, kimi Deniz Gezmiş’in... Kimi anti-kapitalist Müslüman’dı, kimi ateist. Kimi solcu, kimi liberal... Tanınmış ulusalcılar da ilk günden beri parktaydı. 
***
CHP’ye yüklüyorlar ya yaşanan bu ayaklanmayı... Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki: Gezi Parkı eylemini organize etmek CHP’nin haddi değil. 
Oradaki kalabalıklar ne CHP’yi kabul ediyor ne de İşçi Partisi’ni... 
***
Eylemcilerin çoğunluğu genç. 
Dayanışma etkileyici boyutta. Doktorlar seferber, gönüllü hizmet veriyor. 
Civarda ne kadar dükkân, lokanta varsa hepsi biber gazının etkisini azaltacak solüsyonları hazırlayıp eylemcilere destek oluyor. Tüm apartmanların, tüm dairelerin kapısı açık. 
Eylemciler soluklanırken Taksim sakinleri su ve yemek ikram ediyor. 
Ayağın mı takıldı? Yere mi düştün? En az 10 kişi yardımına koşuyor. Ağzım açık. 
Burası neresi, hangi ülke, bu gençler kim diye bakıyorum etrafa. 
Vatandaşın polise tepkisi o denli belirgin ki gaz atacak helikopter AKM’nin tepesinde dönmeye başladığı anda tezahüratlar yükseliyor. Bir yandan da acayip eğleniyorlar, inkâr edemeyeceğim. 
Elindeki sprey boyayla helikopter iniş sahası yapan gençler. İnsanda ister istemez büyük bir sempati uyandırıyor. 
Yaratıcı sloganlar atılıyor. 
Sokaklarda; “Solüsyona ihtiyacı olan var mı” diye bağıranlar, “Yeşil tişörtlü sivil polis” diye herkesi uyaranlar, “Aman provoke olmayın” diyenler, büyük bir arkadaşlık sergiliyorlar. 
***
Peki bu insanlar ne istiyor, ne zaman ve ne şartla duracaklar? Esas mesele ve esas konuşulması gereken de bu değil mi? 
Ben size söyleyeyim: “Gezi Parkı yıkılmayacak” açıklaması yapılana kadar kimsenin evinde uyumaya niyeti yok. 
Ne AVM, ne kütüphane ne de müze! Eylemcilerin tek derdi parka dokunulmaması. Onlarla uzlaşmak için Topçu Kışlası projesinden vazgeçmek gerekiyor. 
“Başbakan bunu boyun eğme olarak görür ve asla kabul etmez” diyenleri duyar gibiyim. İnanın ben de Başbakan’ın ne yapacağını tahmin edemiyorum. En az bu olayların bu noktaya geleceğini tahmin edemediğim gibi. 
***
ÖNEMLİ NOT: Yazıyı okuyanlar “Hiç mi taş atan, provokasyon yaratan, şiddete meyilli insan yok mu kardeşim bu eylemde?” diye sorabilir. 
Cevabını vereyim: Elbette var, bir eylem bu denli büyüyüp, kontrolden çıkınca araya her nevi insanın, oluşumun girmesi, eylem renginin semtlere göre değişmesi de şaşırılacak bir durum değil. Ama onlar Taksim’de azınlık, inanın bana. Polis şiddetine direnen ve polise şiddet göstereni ayırmak lazım. Gezi Parkı ve Taksim polis şiddetine direnen eylemcilerle dolup taşıyor. 

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

TEKNOFEST Azerbaycan başladı! İşte ilk görüntüler

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu