• $13,5324
  • €15,342
  • 789.227
  • 1979.83
16 Şubat 2013 Cumartesi

Gebereceksin!

Dizi planlanılan tarihten erken bitecekmiş.
Final tarihi belirlenmiş.
Üç sezondur yayında olan, ödül  rekorları kıran, uzun yıllar daha devam edeceği sanılan bu dizide emeği olan her bireyi ölümden korkma noktasına kadar sürükleyen süreci gelin hep beraber hatırlayalım; dizinin senaristi Meral Okay'dı. 2010 yılında dizinin yayınlanacağı kanalda fragmanın dönmeye başlamasıyla hedefe kondu. Ne dinsizliği kaldı ne de eski solculuğu.
Diziyi protesto eden İsmailağa Cemaati, Okay'ın kansere yakalanmasını 'lanetlenmiş' olmasına yordu.
Meral Okay ölüm tehditleri aldı. Koruma eşliğinde hayatına devam etmek zorunda kaldı. Vefat ettiğinde 'o kadın öldü' manşetleri atıldı.

***
Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Alperen Ocakları diziyi protesto etti.
Söylem hep aynıydı; Kanuni Sultan Süleyman'ı zevk ve sefa düşkünü olarak göstermek. 
Fethullah Gülen diziye dair bir açıklama yaptı. Dedi ki; 'Saygısızlar, terbiyesiz adamlar. Atalarını bu şekilde tahkir eden insanlar.' 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç; 'Bu dizi Kanuni gibi bir insanı söylemeye dilim varmayan bir ilişki içerisinde göstermeye matuf' dedi.
Bu arada dizi reyting rekorları kırmaya devam ediyor, yurtdışında da epey ilgi görüyordu.
Son olarak Başbakan Erdoğan, 'Değerlerimizle oynayanlara milletçe gereken dersin hukuk içinde verilmesi gerek' dedi.
Elbette Başbakan'ın dediği gibi olmadı. Millet dersi dizeye izlenme rekorları kırdırmaya devam ederek verirken, 'hukuk' tanımayanlar da diziyi, oyuncularını, senaristlerini hedefe koymuştu bile.
Başrol oyuncusu Halit Ergenç, 'Umarım bizden sonra Osmanlı dönemine dair çok daha iyi işler yapacak insanlar için bugün bizim yaşadıklarımız korkutucu, ürkütücü ve vazgeçirici olmaz' diyerek içinde bulundukları durumu dile getirmişti.
H H H
Başbakan'ın uyarısından sonra dizide bir 'kostüm devrimi' yaşanmış, dekolteler ortadan kalkmış, diziye aniden Ramazan gelmişti. Namaz kılan Hürrem sahnesi o günlerde epey konuşulmuş, 'Muhteşem Yüzyıl'a Başbakan' ayarı olarak yorumlanmıştı.
Şimdi geldiğimiz noktada korku içinde yaşayan ve başarısının tadını bile çıkaramayan bir dizi ekibiyle karşı karşıyayız.
Dizi çok izlenmesine rağmen bitecek. Çünkü kimse öldürülmek istemeyecek!
Bellek raflarımıza Muhteşem Yüzyıl ekibi cesur insanlar olarak geçecek.
En nihayetinde, yaşananlara rağmen bu diziye 3 sezon devam edebilmek de bir cesaret işi!

***
 Oysa sadece bir dizi mevzu bahis olan. Sarayın heyecanlı, entrikalı taraflarını biraz da renklendirerek ekrana taşımaktan başka hiçbir sorumluluğu olmayan bir dizi.
Ha 'kostümler, kumaşlar, eşyalar, takılar döneme uygun değil' diyelim, bunu eleştirelim amenna... Ama 'ecdadımıza laf eden ölür' deniyorsa o halde oturup ağlayalım. Cehalete, karanlığa, kısıtlı kalan algılara üzülelim.
Ve Timur Savcı'nın sadece bir dizi çektiği için öldürülme noktasına kadar gelmesine ses çıkartamıyorsak şayet birer kere de kendimiz ve evlatlarımız için üzülelim!

 

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı