• $15,9324
  • €16,8842
  • 944.763
  • 2388.01
3 Ekim 2012 Çarşamba

Fatma Şahin'den talebim; ebeveyn ehliyeti!

Sık sık 'psikopat' Türk erkeklerinden bahsediyoruz. Karısını, evladını döven hatta öldürenlerden.
Evladına, torununa, yeğenine tecavüz edenlerden.
Kısa bir süre önce Down Sendromlu kızına tecavüz eden ve hamile bırakan bir babayı ve eniştesinin tecavüzünden hamile kalıp bebeği doğurmak zorunda kalan iki çocuk annesi genç bir kadını tartışmıştık, hatırlarsınız.
***
Biraz da 'cani anne'lerden bahsedelim isterim.
Dün bazı gazetelerde vardı, belki rastlamışsınızdır; Küçükçekmece'de kocasıyla kavga ettiği için cinnet getiren Elif Gül, dokuz aylık bebeğinin yüzüne yastık 'basmak' suretiyle boğarak öldürdü. Ve sabaha kadar bebeğinin cesedini öpüp kokladı.
***
Birkaç ay içinde yaşanan 'cinnet getiren anne' örneklerine şöyle bir bakalım; Adana'da özel hayatını tasvip etmediği için 18 yaşındaki kızına 'fare zehiri' ve 'kalp ilacı' içiren anne İrep D., kullandığı maddeler hızla etkisini göstermeyince evladını yüzüne 'yastık basarak' boğdu.
***
Kırklareli'nde 10 günlük bebeğini iple boğduktan sonra tarlaya gömen Ş.K. köpeklerin eşelemesi sonucu bulunan bebek cesedi sorulduğunda 'Pişmanım' dedi.
***
İzmir'de cinnet getiren Meryem Ö. 7 yaşındaki Asya adlı kızı ile 6 yaşındaki Yahya adlı oğlunu defalarca bıçaklayarak öldürdü. Soruşturma esnasında Meryem'in şizofren olduğu anlaşıldı.
***
Temmuz ayında Osmaniye'de çöp toplayıcıların geri dönüşüm kutusunda bulduğu bir günlük bebek, annesi tarafından karnından bıçaklanarak öldürülmüştü. Anne hala bulunamadı.
***
Çorlu'da kendisini yasak aşk yaşarken gören 6 yaşındaki oğlu Muhammet'i 'dövdürterek' öldürten anne tutuklandı.
***
Esenyurt'ta kocasıyla kavga ettikten sonra cinnet getiren Ayşe Y. 10 yaşındaki kızı duyguyu uykusunda bıçaklayarak öldürdü.
***
Tokat'ta Emine Ç. altı yıl içinde üç erkek çocuğunu öldürdü. 2006 yılında 30 günlük Hasan'ı, 2010 yılında 20 günlük Muazzam'ı ve 2012'de ise 45 günlük Ersin'i boğdu.
Emine Ç.'nin 4 yaşında Meryem ve yedi yaşında Mükerrem adlı 'yaşayan' iki kız çocuğu var.
***
Antalya'da Fatma D., üç yaşındaki Hakan ve iki yaşındaki Kaan'ı sularına karıştırdığı fare zehiriyle öldürdü...
Fatma D. cinayeti; 'Markete oyuncak almaya gittim. Bir de fare zehiri aldım' diye itiraf etti.
***
Kadınlar kocaları, evlatlar ya anaları ya da babaları tarafından öldürülüyor.
Çocuk şanslıysa ve baba 'normalse' bu sefer de anne 'cani' çıkıyor.
Anlayacağınız çocuk olup hayatta kalabilmek neredeyse imkansız!
Evet ülkede sorun çok ama temelde yatan; 'hasta toplum'. Toplumu tedavi etmeden, temeli sağlamlaştırmadan bir adım ileriye gitmemiz mümkün görünmüyor.
***
Madem ülkede önüne geçilemeyen bir kadın ve çocuk katliamı yaşanıyor o halde bu konuya radikal çözümler aramak gerekiyor.
Belki de; önce insanların ebeveyn olmaya uygun olup olmadığına bakmak gerekiyor.
Belki de; nikahlanmak için başvuran vatandaşın evlenmesinde bir 'sakınca' olup olmadığına kan tahlili, akciğer filmiyle karar vermenin yanı sıra 'normallik' testine de tabi tutmak gerekiyor.
Belki de; testi geçene 'ebeveyn ehliyeti' vermek, geçemeyenin tedavi görmeden evlenmesine dahi izin vermemek gerekiyor.
***
Daha fazla; kadınlar 'normal sandığı' kocaları tarafından doğranmasın, kocalar 'normal sandığı' eşlerinin çocuklarını öldürmesiyle sınanmasın, çocuklar ana babaları tarafından canice katledilmesin istiyorsak harekete geçmeliyiz. Benim talebim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den. Fatma Şahin 'ebeveyn ehliyeti'ni gündemine alsın ve bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler için elinden geleni yapsın istiyorum.
Önce ebeveynlerin sağlıklı olmasına özen gösterilsin, sonra Başbakan'ın uygun bulduğu üzere; ister 3 çocuk yapsınlar ister 5.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister