• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
27 Ağustos 2011 Cumartesi

Bir aceminin sörf macerası

Bu sefer Alaçatı'ya gelmemin en cazip nedenlerinden biri sörf yapmaktı.
Hemen söyleyeyim; yapmak izlemek kadar kolay değil!
Her şey kendinize bir okul seçmenizle başlıyor. Alaçatı sahiline sıralanmış sörf okullarının arasından, tavsiye üzerine Mistral'i seçtik.
Adam başı 100'er lira ödedik.
Ertan Hoca'ya kendimizi teslim ettik.
Önce karada eğitim alıyorsunuz. Hiç de kısa olmayan, epey sıkıcı bir bölüm bu.
Sörf tahtasının altını, üstünü, yelkeni takmayı çıkartmayı öğreniyorsun. Ha bir de tabii işin en önemli kısmı olan rüzgarı kullanmayı.
Kara dersinden o kadar sıkıldım ki bir ara dinlemeyi bırakmış olmalıyım çünkü denize çıktığımızda bilgisizlik daha fazla yorulmama neden oldu...
Siz siz olun, uslu birer öğrenci gibi dinleyin öğretmeninizi!
Sörf sporunun belli kuralları var. Herkes kendi yelkenini, sörf tahtasını taşımak zorunda. Yelkenini de kendin takacaksın!
Benim gibi bir lapacı için oldukça zor, hele tepemdeki güneş...
İlk derste; board'un (sörf tahtası) üzerinde durmayı, denge sağlamayı öğreniyorsun. Kulağa kolay geliyor ama board'un üzerinde dik durabilmem, ayağımı koyduğum anda suya düştüğüm ilk beş seferden sonra ancak mümkün olabildi.
Hemen ardından; board'un üzerinde zıplama, dönme, sağa sola gitmek gibi denge çalışmaları yapılıyor.
Ve işte o an geliyor ve yelkenler takılıyor.
Her şeyden önce ayaklarınızın altındaki board'la denize, elinideki yelkenle de rüzgara hükmetmeniz gerekiyor ki bu epey zor.
İlerleyen saatlerde düz gitmeyi ve dönmeyi öğreniyorsunuz.
Ki dönmek dediğimiz hadise gerçekten kolay değil.
Ben sörfçüleri izlerken board'un üzerinde döndüklerini anlamışım, görmemişim bile.
Hem rüzgar yelkeninde olacak, kollar doğru, sırt dik, hem döneceğin yöne göre board'un üzerinde döneceksin...
Bakmayın şimdi söylendiğime, aslında bayıldım ben bu işe. Mümkünse devam etmeyi planlıyorum.
Hele şu Alaçatı biraz daha boşalsın. Eylülün ortası gibi sörf çalışmaları hızlansın istitiyorum!

BUNLARA DİKKAT!

l Sörf yapan insanlar neden kıyafet giyer diye düşünür durudum hep. Şortlar, sörf elbiseleri, eldivenler, ayakkabılar. Hepsinin bir sebebi var elbet. Mesela; sörfün üzerine çıkarken zımparalı yüzey dizlerinizi yara yapıyor. Hele acemi iseniz sık sık board'un üzerine çıkmak durumunda kalıyorsunuz. Benim dizlerim şu an cılk yara.
l Şık bir mayoyla yapılacak iş değil. Keza board'un kenarına oturduğum bir anda 'Serpil Çakmaklı'yı, Ahu Tuğba'yı filan hatırlattın bana' yorumunu duydu bu kulaklar...
l Bence sörf erkeğe çok yakışıyor. Estetik açıdan sanki onların vücüduna daha uygun gibi. En azından dışarıdan öyle görünüyor. Ancak o board'un üzerine çıkıp, yelkeni elinize aldığınız, içini de rüzgarla doldurduğunuz an dünyanın en çekici kadını gibi hissediyorsunuz kendinizi, inanın! Adeta Pocahontas misali!
l Sörfçü erkekler çapkın olur gibi bir kanaat vardır. Eh çok da yalan sayılmaz. Onca kalabalığın arasında bile mutlaka iletişim kurmaya bakıyorlar hem de denizin orta yerinde...
l Yeni başlayanların işi çok zor. Çünkü ders alınan alan oldukça kalabalık. Herkesin acemi olduğu bir kalabalığı siz düşünün. Çarpışan çarpışana! O yüzden ya sabah çok erken saatleri tercih etmek gerekiyor ya da resmi tatil olmayan tarihleri.
l Sörf sporuna gönül vermiş insanların tarzı çok cool. İnsan sırf o tarz yüzünden bile sörfçü olabilir. Kıyafetlerin dışında yelkenleri de birbirinden 'tasarım'...

ALAÇATI'DAN EN SON NOTLAR...
Her zaman olduğu gibi Sakızlıhan'a yerleşmiş bulunmaktayım. Hem konumu, hem hizmeti, hem dostluğu hem de bana alışmış olmaları sebebiyle vazgeçmem mümkün değil kendilerinden.
Malumunuz yaz bitti. Finali bayramla yapıyor. Bayramda da her yer aşırı kalabalık olacak. Ben size yani bayramda yolu Alaçatı'ya düşecek olanlara birkaç küçük öneride bulunmak isterim.
l Ildır girişindeki Ada Balık. Mutlaka ama mutlaka gidin. Daha önce de yazmıştım. Yolu bayramda Çeşme'ye düşenlere duyurulur, bana teşekkür edeceksiniz.
l 1 Eylül Babylon Teoman konseri. Teoman'ın Türkiye'de vereceği son konser!
l Göz Lounge. Bu sene açılmasına rağmen ipi tüm mekanlardan önde göğüslediler. Gece 24:00'ten sonra kuşkusuz tek seçenekler.
l Biber. Görmek ve görülmek için bire bir.
l Bu bi plaj. Artık neredeyse tüm Alaçatı'nın sahibi olan Haldun Demirhisar'ın yeni yeri. Bu bi plaj, bu bi surf okulu, bu bi gece kulübü. Adlarına bayıldım. Mekan da gayet şık.  Açık hava jakuzileri davetkar.
l Aqua... Şifne'deki Aqua sadece akşam üzeri gidilen sıcak termal havuz olmaktan çıkmış durumda. Özellikle çarşamba gece partileri epey renkli.
l Ve her şeyden önemlisi; mutlaka yeni arkadaşlar edinin. Bu seyahatte müthiş insanlarla tanıştım. Nev-i şahsına münhasır, eşsiz
karakterlerle...

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti