• $9,4513
  • €10,9781
  • 547.661
  • 1506.79
7 Nisan 2013 Pazar

Sipariş savaşları

Geçtiğimiz haftalarda THY, Avrupalı üretici Airbus’a 35’i opsiyon 82’si kesin olmak üzere 117 adetlik uçak siparişi verdi. Böylece son üç ayda Pegasus ile THY opsiyonlar dahil olarak Airbus’a toplam 227 adet uçak siparişi vermiş oldu.
THY siparişlerinin hemen Pegasus’un akabinde gelmesi ve ölçek olarak daha büyük olması ince hesapların bir sonucu olsa gerek. Zira THY sektörün en büyük oyuncusu ve son yıllarda kısa ve orta mesafeli destinasyonlarda 2 numaralı oyuncu olan Pegasus ile iyiden iyiye kapışıyor. Geçtiğimiz günlerde Sabiha Gökçen’den dış hat uçuşlarına da başlaması bu rekabetin bir uzantısı aslında. Rekabet ticaretin ve tabii ki havacılığın doğasında olan bir unsur. Dileyelim bu rekabet ülkemiz sivil havacılığını çok daha ileriye taşısın. 
THY’nin verdiği siparişlerin 88 adedi A321NEO (new engine option), 25 adedi A321-200 ve 4 adedi ise A321-200’lerden oluşuyor. Bu dağılıma baktığımızda THY’nin kısa mesafede uçuş mili koltuk başı işletme maliyetini kısa-orta menzil uçuşlarında iyice minimize etmeyi hedeflediği sonucuna varabiliriz. Zira A321 modeller konfigürasyon seçimine bağlı olarak 185 ila 220 civarında koltuğa sahiptir. Havayolları tarafından işletme maliyetleri nedeniyle iyi bir seçenek olsa da uzun boylu ve iri yolcuların dar koltuk aralığı nedeniyle nefret ettiği model olarak bilinir. 
İki havayolumuzun Avrupalı üreticiye son üç ayda verdiği uçak siparişlerinin liste fiyatları üzerinden toplamı 25 milyar dolar civarında. 

AB’YE SİPARİŞ İRONİSİ

Tabii ki gerçek fiyatlar bu bedellerin daha aşağısında olacaktır, fakat 50 yıldan fazladır kapısında beklediğimiz, vize konularında bize insanlık dışı muamele yapan AB’ye ait olan bir üreticiye böyle bir sipariş vermemiz gerçekten ayrı bir ironi. Airbus’ın rakibi olan ABD’li Boeing ise hiç şüphesiz bu siparişleri kaçırdığı için hayıflanıyordur. THY biraz da politik dengeleri göz önünde bulunduruyor olsa gerek zira geçtiğimiz yılın sonuna doğru da Boeing’e 15 adetlik 777-300ER siparişi vermişti. Kuvvetle ihtimaldir ki THY bundan sonra vereceği siparişlerde uzun menzilli geniş gövdeli uçaklar için yine Boeing’i tercih edecektir. Naçizane tavsiyem Lufthansa ve British Airways’in dört gözle sipariş vermeye hazırlandığı 777X modelini tercih etmeleri olacaktır. Zira bu model Boeing 747-8’e göre bile çok daha fazla verimlilik sunacak gibi gözüküyor. 
Şimdi gelelim konunun ekonomik büyüme ilişkisine. Açıkçası gayri safi milli hâsıla (GSMH) artış tahminleri ve ülke nüfus artış verileri sivil havacılığımızın bu uçak siparişleri oranında büyüyemeyeceğini gösteriyor. Ayrıca altyapısal olarak sivil havacılığımızın bu büyümeye hazır olmadığına eminim. Beni karamsarlıkla suçlayanlar olacaktır ama görünen o ki her zamanki gibi ‘kervan yolda dizilir’ zihniyeti takip ediliyor. Hep beraber izleyip göreceğiz ama ben yanılmayı diliyorum. Umarım bu siparişlerin hiç biri iptal edilmez ve sektörümüz ben dâhil pek çok insanı şaşırtmaya devam eder. 
 
THY’nin ABD atağı devam ediyor

THY 1 Nisan itibarıyla ABD’de beşinci destinasyonu olan Teksas’ın Houston şehrine uçmaya başladı. Haftada 4 gün gerçekleşecek seferlerde THY’ye bol kazançlar diliyorum. Houston George Bush Intercontinental Havalimanı, ABD’nin yolcu sayısı açısından 10. sıradaki havalimanı (2011 rakamlarına göre) ve yılda 40 milyon civarında yolcuya hizmet veriyor. 
Tahminimce THY’nin hat geliştirme ve pazarlama ekipleri aynı eyalette Dallas Fort Worth gibi daha büyük bir havalimanı varken Houston’ı tercih etmek için çok detaylı araştırma yaparak karar vermişlerdir. Bu karar da Star Alliance ortakları olan United Havayolları’nın Houston’daki varlığının belirleyici olduğunu düşünüyorum. Zira Houston tıpkı geçtiğimiz yıllarda seferlere başladıkları Washington Dulles ve Los Angeles gibi United Havayolları’nın hub (ana aktarma merkezi) havalimanlarından biri. Star Alliance üyesi olan United’ın iç hat uçuş ağı, THY’ye başlangıçta çok fazla destek olacaktır. 

<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi