• $15,919
  • €16,8888
  • 945.242
  • 2372.35
21 Ekim 2012 Pazar

Havada ittifak savaşları

Havayollarıyla ilgili 3 ittifak: Star Alliance, Oneworld ve Skyteam... Gözlerin üzerinde olduğu Katar Havayolları, Oneworld ittifakına gireceğini açıkladı. Şimdi tüm dengeler değişebilir, neden mi?

Bilindiği üzere dünyanın önde gelen network havayolları, yolcularına daha geniş bir erişim ağı, daha kapsamlı hizmetler sunmak ve verimliliklerini artırmak adına 90'lı yılların ortası itibariyle farklı ittifaklar oluşturdular. Qualiflyer ve Wings gibi ittifaklar tarih yapraklarında yerini aldı. Günümüzde faaliyet gösteren 3 ittifak bulunuyor. THY'nin de üyesi olduğu Star Alliance, Oneworld ve Skyteam...
Son zamanlarda her üç ittifakın da ilgi odağı Ortadoğu'nun zengin ve itibarlı havayolları olan Emirates, Etihad ve Katar oldu. İttifakların amacı üye sayılarını artırarak daha fazla ölçek edinmek ve network genişletebilmek. Bahsettiğimiz havayolları ülkemize de ciddi oranda seferler düzenliyor.
Geçtiğimiz haftalarda Dubai merkezli Emirates'in Oneworld üyesi Avustralyalı Qantas ile çok kapsamlı bir ikili anlaşma yaptığından bahsetmiş, bu havayolunun kısa vadede hiçbir havayolu ittifakına girme niyeti olmadığının altını çizmiştik. Fakat rakiplerinden Doha merkezli Katar Havayolları'nın geçtiğimiz günlerde British Airways'in liderliğini yaptığı Oneworld ittifakına girme kararını açıklaması tüm dengeleri çok yakında değiştirebilir. Abudabi merkezli Etihad Havayolları da aynı günlerde Skyteam ittifakının lideri konumunda olan Air France-KLM ile çok kapsamlı ikili anlaşmalar yapmak üzere olduğunu açıkladı. Etihad aynı zamanda Oneworld üyesi olan Alman Air Berlin'in de ağırlıklı hissedarı. Air Berlin'in bir diğer küçük hissedarıysa ülkemizden bir kuruluş; bünyesinde Pegasus Havayolları'nı bulunduran Esas Holding. Hatta Esas Holding hisselerini temsilen Ali Sabancı, Air Berlin yönetim kurulunda üye olarak yer alıyor. Konuya bu perspektiften bakarsak ittifakların üye havayolu kapma savaşı, pek yakında gerek Star Alliance vasıtasıyla THY'yi, gerekse Air Berlin dolayısı ile Pegasus'u çok daha fazla ilgilendirecek bir boyuta gelebilir. Bu arada İzair ve Air Berlin Türkiye denklemini de vurgulamakta fayda var.
THY YOLCU KAYBEDEBİLİR
THY yönetimi, son yıllardaki agresif büyümelerinin arkasındaki en önemli stratejilerinin uluslararası transit yolcu sayılarını artırmak olduğunu açıklamıştı. Nitekim rakamlar bunu doğrular nitelikte. Ne var ki bu süreçte Emirates, Etihad ve Katar gibi küçük nüfuslu Birleşik Arap Emirlikleri Havayolları'nın iş planları da tamamen transit yolcularla Dubai, Abudabi ve Doha gibi merkezlerden onlarca milyon yolcuyu dünyaya dağıtmak üzerine kurulu. Bu üç havayolu da herhangi bir ittifak üyesi olmadığı ve Avrupalı havayolları da ekonomik nedenlerle büyüyemediği için, THY çok cesaretli davranmak ve katıldığı Star Alliance kartını doğru oynayarak büyüme fırsatını iyi değerlendirdi.
Bugünün şartlarında, Katar'ın Oneworld ittifakına katıldığını, Etihad'ın da pek yakında Skyteam üyesi olacağını göz önünde bulundurursak, Emirates'in de ister istemez 3-5 sene içinde Star Alliance üyesi olabileceğini tahmin etmekle pek yanılmış olmayız herhalde. THY'nin alt yapı ve havalimanı kapasitesi bazında bahsettiğimiz havayolları ile rekabet etmesi çok zor olacağı için, yönetiminin önümüzdeki süreçte şimdiye kadar olduğundan çok daha akıllı stratejiler üretmesi gerekecek. Zira bu ittifak savaşları sonucu ortaya çıkacak tablonun THY için olumlu sonuçlar doğuracağını hiç zannetmiyorum.

EN ÇILGIN HAVACI
Bundan tam 6 yıl önce rahmetli babacığım (E) Korgeneral Reşat Turgut'a 13,000 feet' ten (yaklaşık 4 kilometre) ilk skydiving atlayışımın videosunu seyrettirdiğimde bana tepkisi 'Sen bir çılgınsın' olmuştu. Bu tepkinin Kıbrıs gazisi bir savaş pilotundan geldiğinin altını çizmem gerekiyor. 15 Ekim günü Avusturyalı çılgın skydiving ustası Felix Baumgartner'in atlayışını seyrederken ister istemez babam hayatta ve izliyor olsa tepkisi ne olurdu diye düşündüm. Baumgartner'ın başardığı olayın adı sadece cesaretin en üst noktası ve süpersonik çılgınlık olarak özetlenebilir bence. Şimdiye kadar 17 atlayış yapmış bir skydiving meraklısı olarak, onun kapsülü açtıktan sonra atlamak üzereyken, hislerini tahayyül etmeme inanın imkan yok. Zira kendisi de atlamadan önce hiç aşağı bakmadığını ifade ediyor.
TARİHE GEÇTİ
Dünyanın tam 37-38 kilometre yukarısından gerçekleştirdiği atlayış için tam 5 senedir hazırlık yapan Baumgartner, atlayışının ilk 35 saniyesini kontrolsüz düşüş (deathspin) içinde geçiriyor. İşte bu noktada insanın soğukkanlılığını koruyarak paniklememesi ve doğru hamleleri yaparak atlayışını kontrol altına alması o kadar zor ki! Böyle bir atlayışın provasını yerde ne kadar yaparsanız yapın yukarıda uygulamak çok ama çok farklıdır.
Bu atlayış ile beraber Baumgartner dünyaya en üst noktadan atlayış yapan ve ses hızını skydiving suretiyle geçen ilk insan olarak tarihe geçti. Özel tasarlanmış kıyafetiyle atlayışı gerçekleştiren Baumgartner saatte 833 Mil sürate erişirken sadece 4 dakika içinde yere ayak basmış oldu. Atlayışı yapmadan önce onun gibi 100,000 feet yüksekliğin üzerinden atlayış yapan tek insan olan Kittinger'e söylediği son cümle çok ilginçti. 'Gerçekten ne kadar küçük olduğumuzu anlamak için çok yukarıya çıkmak gerekiyormuş.' Ses hızını geçtiği sıradaki hislerini sorduklarında ise cevabı 'Suya dokunmadan yüzmeye benziyordu' şeklinde oldu.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak