• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
21 Haziran 2024 Cuma

Mavi Yelekliler

Şehirlerin anası Mekke'deyiz.

Hac vazifesini yerine getirmek için arzın kalbindeyiz.

Milyonlarca Müslüman'ın aynı gayeyi gerçekleştirmek için "bir" olduğu Harem bölgesindeyiz.

Diller, ülkeler, ırklar, renkler ve kültürler farklı olsa da milyonlarca Müslüman'ın yüreklerinin aynı anda attığını hissediyorsunuz.

Hacı olmak için mübarek beldelere gelen insanların simalarına baktıkça "ne güzel insanlar" diyorsunuz.

Her biri "Duyufur-Rahmân" yani Allah'ın misafirleri. Ev sahibiniz, kainatın yaratıcısı Rabbimiz.

Yüce Allah Âl-i İmrân suresinde, "Yoluna gücü yetenlerin Kâbe'ye gelerek haccetmeleri, insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır." diye buyurmuştur. Bu vazifeyi yerine getirmek için milyonlarca Müslüman içinden bazıları çağrılır.

Allah'ın çağrısına "Lebbeyk" diyerek çağrılan hacılar büyük bir heyecan yaşar.

Hacı adayları, başı açık ve yalın ayak olarak, her türlü makam ve mevkiden sıyrılmış olarak ihrama girer. Hiçbir sınıf, statü, mevki, makam ve zenginlik belirtisi artık yoktur.

Hac her bir Müslüman için yeniden olma, yeniden doğma ve hayata yeniden başlamaktır...

Bu kutsal yolculuk dışa yolculuk gibi görünse de aslında içimize yolculuktur. Kendimizi dinlemek, hayat muhasebemizi yapmak, eksikliklerimizi tespit etmek ve bundan sonraki geçici dünya hayatında neler yapacağımıza karar vermek için yapılan bir yolculuk...

Her yolculukta olduğu gibi kutsal yolculukta da yol arkadaşları büyük öneme sahip. Çocukken büyüklerimiz sürekli olarak "Allah iyi insanlarla karşılaştırsın" diye dua ederlerdi. İmtihanların çetinleştiği hac dönemi bu duayı daha iyi anlamamıza neden oluyor. Hem hac arkadaşlarınız hem de geldiğiniz kurum çok önemli.

Bu bakımdan karşılaştığım iyi insanlardan numune olarak iki örnek vereceğim. Birisi çok kere kutsal beldelere gelmiş Muharrem amca. Kutsal beldelere defalarca gelme nedenini Yunus Emre'nin şiirini kendince şöyle değiştirerek aktarıyor:

Arayı arayı buldum izini,

O güzel beldelere sürdüm yüzümü.

Bir gece rüyamda gördüm yüzünü,

Ya Muhammed canım arzular seni.

İkinci örnek ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın müthiş hac organizasyon ekibi. Hac süresinde Diyanet görevlilerini üzerlerindeki mavi yeleklerinden tanıyorsunuz. Her yerdeler. Hac vazifesi nedeniyle çoğunluğu ilk defa yurt dışına çıkan Hacılarımıza her konuda rehberlik ediyorlar. Mavi Yeleklilerin hacılara her bakımdan büyük bir güven verdiğini bizzat müşahede ettim.

Mavi Yelekliler, 85 bin hacımızın ibadetlerini yapabilmesi için alın teri dökerken Türkiye'den bildiğimiz kesimlerin Diyanet'e yönelik yeni bir saldırı başlattığını duyduk. Sözde Diyanet, vizesiz gelen Türk hacılarını şikayet ediyormuş. Bırakın Türk hacılarını şikayet etmelerini, başka ülkelerin hacılarına ne kadar yardımcı olduklarına defalarca şahitlik ettik.

Son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı'na yönelik sistematik bir saldırı var. Geçmişte doğrudan İslami değerlere saldıranların yeni taktikleri Diyanet İşleri Başkanlığı'na her vesileyle saldırmak. Böyle yaparak İslami değerlere nefretlerini tatmin ediyorlar.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nı, "Hacılarına En Fazla Hizmet Çeşitliliği Sunan Hac Organizasyonu" kategorisinde, bu yıl da "En Disiplinli Hac Organizasyonu" kategorisinde birincilikle ödüllendirdi.

Hac organizasyonunda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş başta olmak üzere tüm organizasyon ekibini tebrik ediyoruz. Bu ödüllerin hak edilmiş olduğunu bizzat müşahede ettik.

"Mavi Yeleklilerin" paha biçilemez emeklerini görenler takdir ediyor. Görmeyenler ise Müslümanlar için bu kadar önemli manevi bir havayı bile yalanlarıyla bulandırmaya çalışıyor. Hakikat her zaman kazanır.

<p>Esenköy beldesinde kıyıların ve açıklarında çok sıkılıkla görülen yunuslar bu kez drone ile kamer

Yalova'da ortaya çıktılar... Görsel şölen böyle görüntülendi

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü