• $28,9552
  • €31,8662
  • 1904.11
  • 8017.85
7 Temmuz 2023 Cuma

Maaş artışları belli oldu

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği maaş ve aylık artışları belli oldu. 5 Temmuz Çarşamba günü açıklanan haziran ayı TÜFE oranıyla birlikte yaklaşık 4 milyon memur, 15 milyon emekli ile aylıkları memur maaşına göre belirlenen 2 milyon engelli, 65 yaş ve evde bakım aylığı alanların artış oranları da belli oldu. Haziran ayı TÜFE oranı yüzde 3,92 olarak gerçekleşirken maaş artışlarının belirlenmesinde önemli bir kıstas olan ocak-haziran aylarını kapsayan 6 aylık TÜFE ise yüzde 19,77 oldu.

Memur ve emeklilerinin maaş artışları toplu sözleşmeye göre belirleniyor. Halen yürürlükte olan toplu sözleşme gereği memur ve emeklileri için enflasyon farkıyla birlikte yapılacak artış yüzde 17,55 oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağı sözü nedeniyle bu oransal artışa ilaveten seyyanen de 8 bin 77 lira verilecek. Seyyanen verilecek ilave ödemeyi düzenleyen kanun teklifi bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

Kanun teklifinin TBMM'de kabul edilmesi durumunda aile yardımı ödeneği dahil 11 bin 848 lira olan en düşük memur maaşı 22 bin 17 lira olacak. 7 bin 901 lira olan en düşük memur emekli aylığı ise 9 bin 288 lira olacak. Ortalama memur maaşı 14 bin 417 liradan 25 bin 15 liraya yükselecek. En düşük memur maaş artışı yaklaşık yüzde 85, ortalama memur maaş artışı ise yüzde 74 oranında gerçekleşecek. Seyyanen artış nedeniyle memurların maaşlarına göre yansıması da farklı olacak. Artış taban maaşa en yüksek oranda yüksek maaşlara ise daha düşük oranlarda yansıyacak. Ancak tüm memurların maaşlarına önce yüzde 17,55 oranında artış yapıldıktan sonra 8 bin 77 lira ilave edilecek.

Kanun teklifinde ilave ödeme tutarı 8 bin 77 olarak ifade edilmiyor. Kanun teklifine göre memurlara verilecek ilave ödeme 15.965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunacak tutarda olacağı belirtiliyor. Bugünkü aylık katsayı yüzde 17,55 artırıldıktan sonra yeni katsayının 15.965 gösterge rakamıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar 8 bin 77 lira oluyor. İlave ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta prim kesintisi olmayacak. İlave ödemeden sigorta primi kesilmemesi demek emekliliğe yansımayacağı anlamına gelmektedir. Ancak aylık katsayıya göre hesaplanacak olması bundan sonra yapılacak artışlarda da yükseleceği anlamına gelmektedir.

Kanun teklifine bakıldığında ilave ödemenin memur emeklilerine yansımayacağı görülmektedir. Bu nedenle memur emeklilerinin aylık artışları yüzde 17,55 olacaktır. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise artış yüzde 19,77 oldu. Emekliler, toplu sözleşme ve mevzuatın öngördüğü bu artışlara ilaveten artış yapılmasına talep ediyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilerin beklentilerine ilişkin olarak dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında bir açıklama yaptı. Açıklamada "Emeklilerimizin maaşlarında yapılabilecek iyileştirmeler hususunda bakanlarımıza gerekli talimatı verdim. Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve ilgili bakanlarımız çalışmalarına başladılar. Önümüzdeki haftalarda gerekli açıklamayı yapacağız." dedi.

Memur maaş artışlarının etkilediği evde bakım, engelli ve 65 yaş aylıkları gibi başka kesimlerde var. Bu kapsamda olanların aylıkları memur aylık katsayısına göre belirlendiği için bu kesimlerin aylıkları da yüzde 17,55 oranında artacaktır. Memur maaş artışları işçilerin kıdem tazminatı tavanı tutarını da etkiliyor. Bu çerçevede kıdem tazminatı tutarının da yüzde 17,55 oranında artacağı görülmektedir. Kanun teklifinde TBMM'de bir değişiklik olup olmayacağı da takibimizde olacaktır.

<p>Behzat Uygur tam 33 yıldır evli olduğu, iki oğlunun annesi eşi Çiğdem Uygur'a sahnede bir sürpriz

Behzat Uygur'dan 33 yıllık eşi Çiğdem Uygur'a sahneden romantik kutlama

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı

İşgal altındaki Gazze'de yaşam dramı