• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
22 Ocak 2024 Pazartesi

İstihdama Dönüş Programı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Ocak'ta Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından, aktif iş gücü piyasası programlarının çerçevesini genişleteceklerini ifade etmişti. Bu kapsamda "Aktif İşgücü Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" değişikliği 20 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, yapılan değişikliklerin içeriklerine ilişkin açıklama yaptı.

Aktif işgücü hizmetleri Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülüyor. Yapılan değişiklikler, işbaşı eğitimi programlarından daha fazla iş arayan ve işverenlerin yararlanabilmesi ile deprem bölgesinde iş gücü piyasalarını desteklemek ve geliştirmek amacını taşıyor.

İşgücünün niteliğinin artırılması

İŞKUR tarafından yürütülen mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarının daha etkili ve kapsayıcı bir şekilde uygulanabilmesi için yapılan değişiklikler iş gücü piyasalarının beklentilerine cevap verecek nitelikte. Yapılan değişiklikle kurs ve programlardan daha çok sayıda iş arayan ve işverenlerin yararlanabilmesi için istihdam taahhüt oranı düşürüldü. Bu çerçevede:

l Yönetmelik kapsamında istihdam yükümlülüğü süresi, 60 günden az olmamak ve fiili program gününün en az iki katı olmak şartıyla 3 kattan 2 kata indirildi.

l İstihdam edilmesi gereken katılımcı sayısı taahhüdü yüzde 70'ten yüzde 60'a düşürüldü.

Bu değişikliklerin yapılmasının temel hedefi açılacak kurs ve program sayısında önemli bir artış sağlanması, işgücünün niteliğinin artırılması ve sürdürülebilir istihdamının sağlanmasıdır. İşverenlerin istediği nitelikte çalışan bulamama şikâyetinin yoğunlaştığı bir dönemde bu değişikliklerin yapılması önemli.

Deprem bölgesinde "İstihdama Dönüş Programı"

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde iş gücü piyasaları da olumsuz olarak etkilenmişti. Depremin başından itibaren bölgeye yönelik çalışma hayatı ve sosyal güvenlik konularında çeşitli düzenlemeler yapılmıştı. Yeni değişiklikle depremden etkilenen illerde, işbaşı eğitim programı ve mesleki eğitim kurslarında istihdam yükümlülüğünü yerine getiremeyen işverenler için yasaklılık yaptırımı kaldırılıyor ve "İstihdama Dönüş Programı" yürürlüğe konuluyor. Depremden etkilenen illerimizin ekonomik ve sosyal olarak daha hızlı bir şekilde toparlanması hedefleniyor.

"İstihdama Dönüş Programı" özel bir düzenleme olarak 31 Aralık 2024'e kadar uygulanacak. Bu kapsamda temelde 3 düzenleme yapılıyor.

l Deprem bölgesindeki işyerleri için kurs ve programlardan faydalanamama yönünde uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor.

l Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep (sadece İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde) illerinde istihdam taahhüt oranı yüzde 30'a, istihdam süresi fiili kurs/program gününe düşürülüyor. Bu dört il ve iki ilçede, mesleki eğitim kursu ve işbaşı eğitim programı katılımcılarına günlük 653,93 TL'ye kadar ödenen zaruri gider ödemelerinin İŞKUR Yönetim Kurulu Kararı ile yüzde 30 artırımlı olarak 850,10 TL'ye kadar ödenebilmesi sağlanıyor.

l Adana, Diyarbakır, Gaziantep (İslahiye ve Nurdağı ilçeleri hariç), Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde istihdam taahhüt oranı yüzde 40'a, istihdam süresi fiili kurs/program gününün bir buçuk katına düşürülüyor.

İŞKUR'a göre yapılan bu değişikliklerle iş gücü piyasasının sürdürülebilirliğine ve gelişimine katkı sağlanacak, işverenlerin iş gücüne erişimi kolaylaşacak, iş arayan vatandaşlara daha fazla fırsat sunulacak, iş arayanların mesleki eğitim ve becerileri artırılacak ve işverenler ile iş arayanlar arasında daha adil bir denge oluşturulacak. Böylece rekabetçi ve güçlü bir işgücü piyasası oluşturmak ve ülke ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

<p>Alınan bilgiye göre kaza, Zafer Mahallesi Ankara-Eskişehir Yolunda meydana geldi. Doğan K. yöneti

Yaya geçidini kullanmadı, canından oldu

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu