• $33,079
  • €36,2015
  • 2611.89
  • 11139.5
5 Temmuz 2024 Cuma

İlkeler mi ülkeler mi?

Farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda uluslararası kuruluşlar var.

Futbolda, kültürde, ekonomide, hukukta, insan haklarında, sendikacılıkta ve benzeri birçok alanda uluslararası kuruluşlar var.

Bu kuruluşların kağıt üzerindeki amaçlarıyla yaptıkları arasında çelişkiler olduğunu görüyoruz.

Söz konusu Türkiye olunca kurumsal ilkelerine göre hareket etmediklerine şahitlik ediyoruz.

Zira uluslararası kuruluşların politikalarını emperyalist devletler belirliyor. Bu nedenle uluslararası kuruluşların politikalarında kimi dönemlerde ilkelere göre ülkelere göre hareket edildiğini görüyoruz. Türkiye'ye karşı uluslararası kuruluşların çok sayıda çifte standart uyguladığını da biliyoruz.

Mesela Türkiye ile ilgili olarak bu konularda son bir haftada yaşanan üç olayı ele alalım.

Türkiye "gri listeden" çıkarıldı.

Türkiye, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarıldı.

Türkiye'nin, OECD bünyesinde faaliyet gösteren FATF Genel Kurulu'nda "gri liste" olarak tabir edilen "artırılmış izleme sürecinden" çıkarılmasını ekonomimizi olumlu etkileyecektir. Listeden çıkış uluslararası kaynak girişini hızlandıracak, borçlanma maliyetlerini azaltacak ve dezenflasyon sürecini de hızlandıracaktır.

Genel Kurul, stratejik karapara aklama ve terörün finansmanıyla mücadelede eksikliklerini giderme konusunda Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeden dolayı tebrik ederek "gri listeden" çıkardı.

Burada sormamız gereken soru şudur: Türkiye gri listeye objektif kriterlere göre mi alınmıştı? Bu kararda uluslararası siyasetin etkisi olduğunu unutmamak gerekir.

Türkiye işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasındaymış!

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC) her yıl küresel haklar endeksi açıklıyor. ITUC Türkiye ile ilgili olarak kendisine gönderilen yalan bilgileri araştırmadan doğru kabul ederek bir liste yayınlıyor. 2016 yılından beridir ülkemizi işçi haklarında dünyanın en kötü 10 ülkesinden biri olarak ilan ediyor.

Rapora göre Türkiye'de işçilerin hak ve özgürlüklerinin yıllardır aralıksız olarak saldırıya uğradığı iddiası var. Çalışma hayatında yapılan sayısız reforma rağmen bu tespiti yapmak için ideoloji gözlüğü takmak lazım.

Türkiye dışındaki ülkeler Bangladeş, Belarus, Ekvador, Esvatini, Filipinler, Guatemala, Mısır, Myanmar ve Tunus. Bu listeye baktığınızda bile endeksin ne kadar sübjektif hazırlandığını görürsünüz.

FIFA'dan bozkurt işaretine soruşturma

Türkiye, Avrupa Şampiyonası'nda Avusturya karşısında büyük bir başarı elde etti. Maçın yıldız isimlerinden Merih Demiral gol sevincini bozkurt işareti yaparak gösterdi. UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği), bu hareketi nedeniyle Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı.

Her türlü sapkınlığın sembollerini kullanan sporculara soruşturma açmayan UEFA, bozkurt işaretini ırkçılık olarak görüyor.

Türkiye'yi dünyada kötü göstermek isteyen odaklar, uluslararası kuruluşları bir araç olarak kullanıyor. Sonra da bu kuruluşların endeksleri/listeleri/kararları üzerinden Türkiye'nin ne kadar kötü! olduğunun propagandasını yapıyorlar. Kendi koydukları ilkelere göre değil onların çıkarlarına hizmet etmeyen ülkelere yönelik farklı tutum alıyorlar.

<p>İstanbul Gayrettepe'de tadilatta olan gece kulübünde meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirme

Beşiktaş'ta 29 kişinin can verdiği yangının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)