• $33,0759
  • €36,1795
  • 2611.59
  • 11139.5
14 Haziran 2024 Cuma

Genç işsizlikte durum ne?

Üniversitelerde akademik takvimin sonuna gelindi. Bazı üniversitelerde mezuniyet programları yapıldı. Yeni bir hayata başlayacak, iş hayatına atılacak tüm gençlerimizin yolları ve bahtları açık olsun.

Üniversitelerden mezun olan gençlerin elbette en önemli meselesi iş bulmak. İşgücü piyasalarına her yıl ortalama olarak 700-800 bin kişinin girdiği tahmin ediliyor. Bu nedenle gençlerin iş bulabileceği bir ortamı oluşturmak hükümetlerin en önemli sorumlulukları arasında yer alıyor. Bu konuda geçmişten bugünü önemli adımlar atıldığını hem uygulanan politikalardan hem de işsizlik verilerinden görüyoruz.

Hafta başında TÜİK tarafından 2024 yılı Nisan ayı İşgücü İstatistikleri yayınlandı. Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 oldu. İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesinde. Son 12 aydır da enflasyon tekli rakamlarda. İşsizlik oranının istikrarlı biçimde düşüyor olması işgücü piyasalarının geleceği açısından önemli bir performans.

Genç işsizlik oranı ise genel işsizlik oranının yaklaşık olarak iki katı oranında gerçekleşmektedir. Bu kapsamda işgücü istatistiklerinin son verisine göre genel işsizlik oranı yüzde 8,5 iken genç işsizlik oranı yüzde 14,5 olarak gerçekleşti.

Genç işsizlik oranında önemli düşüş gerçekleştirmek benzer şekilde işgücü piyasaları açısından önemli bir performanstır. 2018 yılının ikinci yarısından başlamak üzere 2019, 2020, 2021 yılları ile 2022 yılının ikinci yarısına kadar genç işsizlik oranı genellikle yüzde 20'ler seviyesinde olmuştu.

2019 yılı Ağustos ayında yüzde 27 ile zirve noktayı gören genç işsizlik oranı açıklanan son veri olan 2024 yılı Nisan ayında yüzde 14,5'e düştü. 56 aylık dönemde genç işsizlikte 12,5 puanlık bir düşüş gerçekleşti. Aynı dönemde yüzde 14,1 olan genel işsizlik oranı ise yüzde 8,5'e düştü. Oranlara bakıldığında genç işsizlik oranındaki düşüşün, genel işsizlik oranından daha yüksek olduğu görülecektir.

2022 yılı Ekim ayı işgücü istatistiklerinde yüzde 21,7 olan genç işsizlik oranı, bu aydan itibaren düşüş eğilimine girdi. Yaklaşık 18 aydır yüzde 20'nin altında gerçekleşen genç işsizlik oranı, son 1 yılda ise yüzde 18,6'dan yüzde 14,5'e kadar düştü.

Hükümetin genç işsizlikle mücadeleyi temel istihdam stratejileri içinde ele alması, gençlere yönelik teşvikler ve genç istihdamının özel politikalar gerektiren gruplar çerçevesinde değerlendirilmesi genç işsizliği azaltmada çok etkili oldu.

Gençlerin iş bulamamasının en önemli nedenlerinin başında gerekli mesleki beceriye/niteliğe ve yeterli iş tecrübesine sahip olunamamasıdır. Bu konuda işverenler, iş hayatına yeni başlayacak gençlerde tecrübe aramak yerine onlara tecrübe kazandırmak görevini yerine getirmelidir. Gençler ise işgücü piyasalarının ihtiyaç duyduğu becerileri kazanmalıdır.

<p>Trump'ı 'kaçak göçmenler' kurtardı...</p><p>Yasa dışı göçmenlerle ilgili tabloyu okumak için başı

Trump'a suikast girişimi neden öngörülemedi?

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)