• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
22 Eylül 2023 Cuma

Emeklilerin maaş artışları

Hafta başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, çalışma hayatına yönelik önemli açıklamalar yaptı. Emekliler, memurlar ve Bağ-Kurlular ile ilgili açıklamaları gündeme damgasını vurdu.

Küçük esnaf kapsamındaki yaklaşık 1 milyon Bağ-Kur'lu vatandaşımızın emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısının 9000 günden 7200 güne indirilecek olması hususu önemli bir açıklamaydı. Zira daha önce Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamayla bu kapsamda olan esnafa müjde vermişti.

Özellikle emeklilerin önemli beklentileri olduğu biliniyor. Emeklilerle ilgili merak edilen hususlara ilişkin olarak Sayın Bakan şunları söylüyor: "Emeklilere yönelik olarak Cumhurbaşkanımızın verdiği talimat doğrultusunda bir çalışma yürütülüyor. Bu konuda çalışma tamamlandığında Sayın Cumhurbaşkanımıza sunulacaktır. AK Parti Hükümetleri olarak iktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz. Emeklilerimiz bizim için çok önemlidir. Zira yıllarca ülkemizin üretimine, çalışma hayatına katkı sağlamışlardır. Bu bakımdan emeklilerimiz için düzenlemeler yapmak hükümetimizin temel politikalarından biridir."

Emekli maaşlarına yapılacak artışlar nasıl belirleniyor?

Memur ve emeklilerinin 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan maaş artışları eylül ayı başında süreci tamamlanan 7. Dönem toplu sözleşmeye göre belirlenmişti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları ise 5510 sayılı yasada yer alan hükme bağlı olarak belirlenmektedir.

7. Dönem Toplu Sözleşme'ye göre memur ve emeklileri 2024 yılı Ocak ayında yüzde 15 maaş artış oranına ilaveten enflasyon farkı alacaklar. 2024 yılı Ocak ayına gelindiğinde önceki altı aylık TÜFE oranı enflasyon farkını belirleyecek. 2023 yılının Temmuz-Aralık döneminde gerçekleşecek 6 aylık TÜFE oranının yüzde 6'yı aşan kısmı enflasyon farkı olacak. Bu enflasyon farkı 2024 yılı Ocak maaş artışı olan yüzde 15'e ilave edilecek.

Memur ve emeklilerinin 2024 yılı Ocak ayında yapılacak maaş artışlarını belirleyecek en önemli unsur enflasyon farkı olacaktır. Şimdilik temmuz ve ağustos ayı TÜFE oranları belli oldu. İki aylık TÜFE oranı yüzde 19,44 olarak gerçekleşti. Buna göre memur ve emeklilerinin şimdiden maaş artış oranları enflasyon farkıyla birlikte yüzde 29,58 oldu. Bu rakama son 4 aylık gerçekleşecek TÜFE oranı ilave edilecek. 2023 yılı enflasyon tahminini Merkez Bankası yüzde 58'e güncellemişti. OVP'de ise enflasyon tahmini yüzde 65 olarak yer aldı. Bu çerçevede 2023 yılı TÜFE oranının yüzde 65 olarak gerçekleşeceğini varsaydığımızda yılın ikinci yarısı TÜFE oranının yüzde 37,76 olması gerekiyor. Bu öngörüden hareket ettiğimiz takdirde memur ve emeklilerinin 2024 yılı Ocak maaş artışının yüzde 49,46 oranında olması beklenmektedir. Görüldüğü gibi OVP'nin enflasyon hedeflemesi gerçekleştiği takdirde memur ve emeklilerinin maaşlarında yüzde 50 civarında bir artış görülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bu hesaplamalar nedeniyle "Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024'te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'ye yaklaşacaktır." demektedir.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bağlanan gelir ve aylıklar ise her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre TÜİK tarafından açıklanan TÜFE değişim oranı kadar artırılır. OVP'de öngörülen enflasyon hedeflemesi gerçekleştiği takdirde SSK ve Bağ-Kur emeklileri için beklenen artış yüzde 37,76 olarak hesaplanıyor. Ancak bu rakamlara geçtiğimiz dönemlerde olduğu ilave refah artışı yapılırsa veya enflasyon hedeflemelerinin üzerinde bir enflasyon gerçekleşirse maaş artış oranları da değişebilir.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor