• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
6 Mayıs 2024 Pazartesi

ABD üniversiteleri ve Filistin

İşgalci İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren Gazze'de yaptığı soykırım insanlık tarihinin en acımasız vahşetlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Siyonistlerin Filistin topraklarında 75 yıldır sürdürdüğü işgal ve katliam sistematik biçimde devam ediyor.

Son 7 aydır ise insanlık tarihinin gördüğü en acı soykırımda işgalci İsrail vahşette sınır tanımıyor. 7 ayda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 35 binden fazla Gazzeli soykırıma uğradı.

Okullar, hastaneler, camiler, kiliseler, sivil binalar doğrudan hedef alınarak bombalandı.

Sayısız savaş suçları işlendi.

Filistinliler sadece savaş suçu sayılan bombalarla değil, açlık ve susuzlukla da vuruldu.

ABD başta olmak üzere Batılı devletler soykırımcı İsrail'e askeri yardımlar yapmaya devam ediyor. Savaş suçu işlenen silahlar gönderiyor.

Dünyanın her yerinde vicdanlı insanlar mazlum Filistinlileri destekliyor, işgalci İsrail'i lanetliyor.

Devlet görünümlü bir terör örgütü gibi hareket eden İsrail, dünyanın en büyük sorunu haline geldi.

İsrail'in yaptığı soykırım ile BM, AB, uluslararası mahkemeler, uluslararası hukuk, insan hakları, çocuk ve kadın hakları gibi birçok kurum ve kavram anlamını şimdiden yitirdi. İşgalcilerin Refah'a sıkıştırdığı Gazzelilere yeni bir müdahale durdurulamadığı takdirde ise artık bu kavramların kullanılacağı yer kalmayacaktır.

Dünyanın vicdanlı insanları soykırımcı İsrail'in bitmek bilmeyen insanlık suçlarına karşı her türlü bedeli ödemeyi göze alarak seslerini yükseltiyor.

ABD'nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi'nde öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla başlayan İsrail karşıtı gösteriler, diğer üniversitelere yayılıyor. İşgalci İsrail'in en büyük destekçisi ABD'den bu sesin yükselmesi büyük önem taşıyor. Türk üniversitelerinin neredeyse tamamında ABD'deki göstericilere destek açıklamaları yapıldı.

ABD'nin en köklü üniversitelerinde devam eden Filistin yanlısı eylemlerde farklı dinlerden ve milletlerden katılımcılar olmasının önemi var.

Demokrasinin beşiği ve özgürlükler ülkesi olarak gösterilen ABD'nin eylemlere sert müdahalesi de sözde özgürlük ülkesinin maskesini düşürüyor.

ABD'de üniversitelerin mezuniyet törenleri sırasında da öğrenciler Filistin bayrakları açıyor.

Bu ülkelerde soykırımcı İsrail'in katliamlarını protesto etmeyi Yahudi düşmanlığı olarak gören çarpık bir anlayış var. Terör devleti İsrail'in işgal, işkence, öldürme, soykırım dahil her türlü insanlık suçunu işleme hakkı var. Ancak buna itiraz etme hakkı Yahudi düşmanlığı görülüyor. Siyonist İsrail'in katliamlarını devam ettirmek için en sık kullandığı propaganda aracıdır anti semitizm.

Filistin destekçisi öğrenciler ve akademisyenler Hamasçı olmakla, Yahudi düşmanı olmakla suçlanmaları rağmen eylem yapmaları her türlü övgüyü hak ediyor. İşini kaybetme riskini göze alan akademisyenlere, okuldan atılmayı göze alan öğrencilere, baskıya maruz kalacaklarını bile bile eyleme devam eden vicdanlı insanlara selam olsun.

Vicdanlı insanların eylemleri, soykırımcı İsrail ve destekçisi devletlerin ayaklar altına aldığı insanlık onurunu yeniden yükseltecektir.

<p>Sırp askerleri tarafından 8 bin 372 kişinin acımasızca  katledildiği Srebrentisa katliamı Birleşm

Srebrenitsa Soykırımı BMGK'da

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!