• $28,9917
  • €31,3497
  • 1868.23
  • 7913.76
24 Temmuz 2023 Pazartesi

9 soruda memur toplu sözleşmeleri

Kamu görevlilerinin (memurların) 7. Dönem toplu sözleşme süreçleri başlıyor. Toplu sözleşme görüşmelerine dair cevaplanması gereken sorular var. Sürecin nasıl işleyeceğini 9 soruyla açıklayalım.

1. Toplu sözleşme süreci ne zaman başlıyor?

Toplu sözleşme görüşmeleri son rakamı tek olan yıllarda yapılır. Görüşmeler ağustos ayının ilk işgünü başlar. Toplantı yerini, Kamu İşveren Heyeti Başkanı belirler. Görüşmeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılıyor. Belirlenen yer, görüşmelerin başlamasından en az bir hafta önceden görüşmeye katılacak memur sendikalarına bildirilir. Takvime göre ilk görüşmenin 1 Ağustos Salı günü bakanlıkta başlaması bekleniyor.

Görüşmeler başlamadan en az bir hafta önce konfederasyon ve sendikaların tekliflerini yazılı olarak ve elektronik ortamda bakanlığa vermesi gerekiyor. Bugün yetkili konfederasyon Memur-Sen ile 11 hizmet kolunun tamamında yetkili olan sendikaları tekliflerini bakanlığa verecekler.

2. Kaç kişiyi kapsıyor?

Yapılacak toplu sözleşme yaklaşık 4 milyon memuru ve 2 milyon 245 bin memur emeklisini kapsıyor. Ayrıca aylıkları memur maaş artışlarına göre belirlenen evde bakım, 65 yaş ve engelli aylığı alan yaklaşık 2 milyon kişi de toplu sözleşmeden etkileniyor. Dolayısıyla kapsamda doğrudan etkilenen 8 milyon 245 bin kişi var.

3. Yetkili Taraflar kim?

Toplu sözleşme görüşmelerine kamu idaresi adına Kamu İşveren Heyeti, kamu görevlileri adına Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti katılıyor. Yetkili Konfederasyon olarak Memur-Sen kamu görevlileri heyet başkanı olarak görüşmeleri katılıyor. Toplam üye sayıları itibarıyla birinci, ikinci ve üçüncü sırada bulunan konfederasyonlar tarafından belirlenecek birer temsilci de heyette yer alıyor. Ülkemizde 11 hizmet kolu var. Hizmet kollarının tamamında Memur-Sen bağlısı 11 sendika yetkili. Her hizmet kolunun yetkili sendikasından birer temsilci heyette yer alıyor. Kamu görevlileri heyeti 15 üyeden oluşuyor.

4. Kaç oturum olacak?

Toplu sözleşme görüşmelerinin başlangıcında Kamu İşveren Heyeti Başkanı ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanı, sendikalar tarafından verilen talepler esas alınmak suretiyle genel ve hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme görüşme gündemini belirliyor. Takvim belirlenirken kamu görevlilerinin geneline ve her bir hizmet koluna ilişkin mali ve sosyal hakların görüşüleceği günler tespit ediliyor. Bu çerçevede 22-23 Ağustos'a kadar oturumların devam edeceği öngörülüyor.

5. Toplu sözleşme kapsamında ne var?

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları müzakere edilecek. Kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ve diğer mali ve sosyal haklar toplu sözleşmenin kapsamında olacak.

6. Yürürlük süresi ne kadar?

Toplu sözleşme hükümleri, sözleşmenin yapıldığı tarihi takip eden iki mali yıl için geçerlidir. 7. Dönem toplu sözleşme 1 Ocak 2024 ile 31 Aralık 2025 tarihlerinde yürürlükte olacak.

7. Uzlaşma olmazsa ne olur?

Görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlandığının tespit tutanağı ile belirlenmesinden itibaren 3 işgünü içerisinde Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulur. Kurul başvuru tarihinden itibaren 5 gün içinde kararını verir. Katılanların çoğunluğu ile karar alınır. Kurul kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir. Kurul kararları taraflara üç gün içerisinde yazılı olarak bildirilir ve Resmî Gazetede yayımlanır.

8. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kaç kişiden oluşuyor?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 4'ü sendika temsilcisi olmak üzere 11 üyeden oluşur.

9. Toplu sözleşme süreci ne zaman bitiyor?

Toplu sözleşme süreci, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının alınması da dahil olmak üzere en geç ağustos ayının son işgünü tamamlanması gerekir. Ancak uzlaşma olduğu takdirde daha erken bitmesi de mümkün.

<p> İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 'Teröristlerin kırsalda kış aylarında eylem yapmak amacıyla sakla

12 ilde terör operasyonu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''