• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
15 Ağustos 2022 Pazartesi

Yatak odası restorasyonu

B.

2023 seçimleriyle birlikte Erdoğan öncesi Türkiye'ye bir geri dönüş tasarlandığından bahsetmiştim bir önceki yazımda. Bu geri dönüşümün sosyal ve siyasal zeminde nasıl olacağını, mafyatik düzene özlemleri üzerinden konu etmeye çalışmıştım.

Bugün kendisini gösteren bir başka gericilik tipinden bahsetmek istiyorum. Öyle bir gericilik ki, bırakınız kamusal alanı düzenlemeyi yeniden 1990'larda olduğu gibi yatak odalarını tanzim etmek, özel hayata burun sokmak, en mahrem anlarınızı dizayn etmek istiyor.

Şükürler olsun, 11 Eylül sonrası dünyada esen İslamiyet karşıtı rüzgarlar, AK Parti iktidarının olduğu bir Türkiye'yi teğet geçmek durumunda kalmıştı. Her ne kadar bu rüzgarlardan mebzul miktarda etkilenen ve blasfemininin her türünü ortaya koymaya çalışan, gönüllü 11 Eylülcüler var idiyse de AK Parti iktidarı 28 Şubat'tan daha şedit bir dönemin yaşanmasına mani olmuştu.

Pek çok ispatı var; ancak hiçbirini saymaya gerek yok. Milli söylemi yüksek ve muhafazakar hat üzerinde bir siyaset ortaya koyan AK Parti'yi "İslamcı Parti" sınıfına koyan AK Parti değil, muhalifleridir.

Elbette milli değerlerimizin tam ortasında yer alan İslamiyet ve İslami referanslar her dönemde milli ve muhafazakar duruşu olanların söylemlerinin bir parçası olacaktır.

Bir süredir "seçimler geliyor ve AK Parti'den kurtuluyoruz" naraları atanlar, asıl özlem duydukları şeyin AK Parti gelmeden hemen önce var olan o baskıcı ve her halta burnunu sokan müdahaleci dönem olduğunu ortaya koymaya başladılar.

Kamusal alanda dini istemediklerini ve dini sembollere tolerans göstermeyeceklerini söyleyen 28 Şubat zalimleri, aslında özel hayata da burunlarını tahammül edilemez kibirleri el verdiğince sokmaktaydılar. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan "TSK içinde bulunup da, kapalı kapılar ardında takke takıp, namaz kılanlardan hesap sormaktan" bahsetti geçen hafta. Bakınız, kışlada, meydanda camide falan değil, kapalı kapılar ardında, özel hayatta takke takmaktan, zikir çekmekten bahsediyor Murat Bakan. Özel hayata burnunu sokuyor.

Başörtüsü karşıtı söylemler giderek yükseliyor. Karaköy'ün orta yerinde bir kadın başörtülü kızlara saldırıyor, İstinye Park'ta 2. sınıf bir oyuncu yan masada yemek yiyen kızlara başörtülü oldukları gerekçesiyle hakaret ediyor, Çanakkale'de market kasasında sıra bekleyen bir anne ve kız 70 küsur yaşlarında bir laiklik bekçisi tarafından hiç sebep yokken tahkire uğruyor...

Sigismund Scholomo Freud'dan, Adler'den, Frankl'dan, Fromm'dan, Ellis'ten Mordechai Rottenberg'e, kurucularından geliştiricilerine kadar en önemli figürleri Yahudi olagelmiş ve Yahudilikle ilgili referanslar her safhasında sürekli gündemde tutulmuş olan bir bilimi, psikolojiyi başörtüsünden arındırmaktan bahsediyor böyle bir ortamda Üstün Dökmen isminde bir psikolog. Sanki bu bilim hep nötr ve seküler bir sahada var olmuş ve gelişmiş gibi. Rottenberg'in Hassidic Psychologie isimli eserine bakmasını hususen tavsiye ederim okurlarımızın.

Uzun uzun izah etmekte ve Dökmen'i ikna etmeye çalışmakta bir anlam yoktur, zira hepimizin bildiği gibi herhangi bir mesleki kaygıyla yahut bilimsel nosyonla değil ideolojik bir saplantıyla ve bir kesimin gözünde Star olmak kaygısıyla saçmalamıştır bu beyefendi.

Ancak şunu tartışmak son derece anlamlıdır: Hazırlandıkları restorasyon öyle sanıldığı ve Kılıçdaroğlu'nun Balıkesir'de söylediği gibi devleti yeniden kurmak restorasyonu değildir. Aksine yatak odalarınıza kadar müdahale edebilecek bir baskıcılık, bir özel hayatı tanzim etme restorasyonudur bu. Neye inanacağınıza, neyi düşüneceğinize karar verebilme restorasyonudur... Bu şartla yanlışlıkla gelenler bir de utanmadan yaşam tarzına müdahaleden bahsederek baskıcılık taleplerini meşrulaştırmaktadır. Üstelik yeni tip bu baskıcılık hevesinin meşruiyetini sağlayan da Davutoğlu ve Karamollaoğlu'dur...

Hayrul makirin bakalım ne diyecek...

<p>Esenköy beldesinde kıyıların ve açıklarında çok sıkılıkla görülen yunuslar bu kez drone ile kamer

Yalova'da ortaya çıktılar... Görsel şölen böyle görüntülendi

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü