• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
27 Eylül 2021 Pazartesi

“Sabiteniz var mı?” bir düşünün

B.

Allah yardımcısı olsun, kim olduğunu tarifte yetersiz kalanın...

Kimsin, necisin, neye iman edersin, nedir seni var kılan? Bu sorulara bir cevap verebiliyorsan sevgili okur dost, canı gönülden tebrikler ederim.

Tebrik, zira pergelin iğnesi bir zemine batıyor demektir. İz bırakabilirsin o zeminde. Bu, kişinin nispeten bir hikmete sahip olduğu anlamına gelir diye tahmin ederim.

Allah lütfetmiştir kuluna bu hikmeti şüphesiz ve her kime hikmet verdiyse, ona çok hayırlar bahşetmiştir. İndi mütalaam değil, kitabında öyle buyuruyor...

Politik tercihlerimiz açısından da durum böyledir. Hikmetle şekillenip bir duruşa sahip olunca anlamlı şeyler söyler hale geliyorsunuz. Kendinizi tanımlıyor, akabinde duruşunuzu başkalarına tarif ediyorsunuz. Ne bileyim; ülkücü diyorsunuz kendinize, devrimci olduğunuzu söylüyorsunuz göğsünüzü gere gere, İslamcı veya muhafazakâr oluyorsunuz. Yahut, bunların hepsini malayani şeyler olarak görmenizi sağlayacak daha aşkın bir sabiteye sahip olabilirsiniz. Ezcümle, bir "siz" çıkıyor ortaya.

O "siz" her halükarda hürmete layıktır.

Siyasi tahlillerinizi o "siz" in değer yargılarını mikyas kılarak yapabiliyorsanız, kendinizi rüzgârın yön vericiliğine mahkûm etmiyorsunuz demektir.

Aksi takdirde hadisatın seyrine göre reaksiyonlar vermek illetine ve kısa zaman içinde bulunduğunuz pozisyonu yüz seksen derece değiştirmek gibi savrulmalara duçar olursunuz.

Her şeyden evvel "o olmadan asla!" diyeceğiniz temel bir değeriniz yoktur. Politik değerlendirmelerinizi, ona olan mesafeye nispetle yapabileceğiniz bir miyarınız olmayınca da en fazla dönemsel reaksiyonlar gösterir hale gelirsiniz.

Bütün mühimlerden daha ehemmiyetli bir mühiminiz olsa da, sizi bu savrulmalardan korusa ne iyi olur... Diğer bütün mühimlerin ehem yanında bir önemi kalmadığını idrak etmek mümkün olurdu böyle bir lütfa mazhar olmuş olsaydınız.

Elbette Akşam gazetemizi okuyorsanız ve bunu bilinçli bir tercih ile yapıyorsanız yukarıdaki sözlerin muhatabı siz değilsiniz. Ben hitabımı meçhul bir muhataba tevcih ediyorum. Sizler onun ile aramdaki mükâlemeye şahitlik ediyorsunuz.

Büyük bir süratle 2023'e yaklaşırken nasıl bir duruşa sahip olacağınıza, nasıl bir tavır takınacağınıza elbette siz karar vereceksiniz.

Gönül, gidişatımız hakkında karar verecek herkesin bir sabite sahibi olmasını ve hâli âlem hakkında ona göre karar vermesini diliyor. Sahip olduğunu sandığı yahut iddia ettiği sabitlerini basit reaksiyonlara feda edecek kadar kaygan zeminde yürüyenler günü gelip de öfkeleri geçince "biz ne halt ettik" demesin istiyor.

"Her evden HDP'ye bir oy" kampanyasına uyup da Selo Başkan'a bir şans vermeyi düşünen eşimin-dostumun "ellerim kırılaydı" deyişlerini bu minvalde dinliyorum...

Sabiten o kadarmış. O kadar duruş sahibiymişsin sevgili dostum. Elin kırılmasın, zira bu reaksiyonerlikle üç vakitte bir bu temennide bulunacaksın.

Memleketin kirecine yazık.

Allah sabit kadem kılsın.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi