• $31,0198
  • €33,6886
  • 2020.98
  • 9312.12
21 Aralık 2023 Perşembe

Roller, Esas-Teferruat, Ehem-Mühim

B.

Madem öyle, en baştan başlayalım. Muradımız ayan olsun. Hayat bir roller kırk yamasıdır. Size ait rollerin sürekli değiştiği, mevcut duruma göre paralel ve karşıt rollerin husule geldiği bir vetire. Babanızın evladı, evladınızın babasısınızdır. Trafikte yol veren yahut verilen durumuna geçişiniz ise daha ani bir değişimdir. Bulunduğunuz mevki itibarıyla idare eden de olabilirsiniz idare edilen de. O anki rolünüzün muktezası neyse yerine getirilir. Evine ziyaretine gittiğimiz okul müdürümüz bize çay servisi yaparken muvakkaten hizmet rolünü üstlenmişti de, biz talebeler ne yapacağımızı şaşırmıştık. Mutat perşembe ziyaretlerimizde, devlethanesinde şeref bulduğumuz velinimetimiz, hocamız Sadettin Ökten beyefendi büyüğümüz kahve kupalarını taşırken ezim ezim ezilmemiz de bu cümledendir. O muvakkat rol dönüşümü ne hocamızı hocalıktan ne de bizi talebelikten başka bir mevkiye taşır. Böyledir. Rolünüz size bir tutumu icbar eder yahut mümkün kılar; mucibince âmil olursunuz. Olmazsanız, işte o görgüsüzlüktür.

Ehemmiyet sıralaması da hayatımıza tesir eden bir diğer unsur. Birincil olanlar ve tâli olanlar hayatımıza farklı şekillerde katkı sağlıyor. Birincil olanlar esas, tâli olanlar ise teferruattır. Lakin teferruat hiç de kulağa geldiği gibi, tümden ehemmiyetsiz bir şey değildir. Merhum büyüğüm, gözlük misalini verir "Gözlüğün merceği esastır, çerçeve teferruattır. Çerçeve olmadan mercek gözde durmaz" buyururdu. Ezcümle bazen teferruat en az esas kadar mühim olabilir, lakin esasın yerini tutmaz. Çerçeveyi gözünüze tutuverin bakalım, mercek olmadan fayda sağlayacak mı?

Ezcümle ahvalin ve şeraitin sizlere sunduğu duruma ayak uydurmaktır asıl olan. Hangi rol düşüyorsa size, mucibince davranmaktır. Esas ile teferruatı ayırmaktır. Hasıl-ı kelam, hikmetli davranmaktır. Kime hikmet verilmişse, ona çok şey verilmiştir zira.

Gazze meselesine yaklaşımımızla ilgili birkaç gündür çeşitli mecralarda arz etmeye çalıştığım şeylerin esası tam olarak budur. Hikmet, ehemmi mühime tercih edebilmek irfanına sahip olandan tereşşuh eder. Bunu söylüyorum. Bir fazlasını değil. Bu kadar.

<p>Olay, geçtiğimiz Cuma günü saat 05.40 sıralarında Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi'nde meydana

İstanbul'da korkunç kaza! Faciadan dönüldü

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor