• $32,8479
  • €35,3283
  • 2486.65
  • 10739.9
27 Mart 2023 Pazartesi

Pireli sandık

B.

Müflis tüccar borç defterlerini, akşam eve gidince karısının yazmalarını, yüklükteki yorganları, nihayet pireli sandıkların en diplerini kurcalarmış.

Karpuzun kabuğunu kemiren, mısırın koçanını emen o fakir ve kanaatsiz çocukların güzel hırsıyla mukayese etmeyin sakın bunu. Bu bir başka şeydir; bir minareden düşme halidir.

Geçen sene bu zamanlar seçimden yana oldukça emin "asarız-keseriz, hesap sorarız, hapse atarız" naraları arasında boy gösteren, gözdağı veren bir sürü, şimdi ne olursa olsun bu seçimi kazanabilmek için tavan arasında, sıçan pisliklerinden görünmez olmuş köşelerde çareler arıyor.

Aman rahmetli dedenizin revolverine dikkat! Kazara patlamasın!

Kimi Anayasa'nın 101. Maddesi'ni yorumluyor, Erdoğan'ın aday olmasına izin vermesin eski müessesten müdevverlerimiz diyor. Memleketin Sabih Kanadoğluları'nın bitmeyeceğine yönelim öyle bir itimat var. Çoktan kapanmış bir tartışmayı üfleyerek alevlendirmeye çalışıyorlar. E bir şey çıkmaz buradan.

Fakat en saçması alevlendi son günlerde. Biri eski sistemde olmak üzere iki kere cumhurbaşkanlığı seçimine girmiş ve kazanmış Recep Tayyip Erdoğan'ın okul diploması olmadığını iddia etti diploma fetişistleri partisinin bir üyesi.

İddianın saçmalığı kendinden menkul: Cumhurbaşkanı son dönemi için aday oluyor, gerekli şartları haiz değilsiniz efendim diyorlar. Nereden baksan ahmakça. Bakalım seçime 50 gün kala pireli sandıklardan daha neler neler çıkacak...

SANAT MECLİS'E TAŞINIR MI?

Seçimler yaklaşıyor. Aday listeleri belli olmaya başladı. Yine en büyük teveccüh Ak Parti'ye.

İktidarın en büyük adayı yine Ak Parti. Parti, listelerini bu güvenle oluşturuyor. Toplumsal karşılığı olan adayların şansları her zamankinden daha yüksek; zira Ak Parti'nin bu seçime bu hassasiyetle gireceğini bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan dile getirmişti. Bakanların, hizmet ettikleri deprem bölgesinden aday gösterilecek olması da bu yaklaşımın en önemli alameti. "Lidere yük olan değil liderin yükünü omuzlayanlar ön plana çıkmalı/çıkarılmalı." yorumları yapılıyor parti çevrelerinde. Evet, Ak Parti, büyük oranda Erdoğan'ın şahsi karizması ve çabalarıyla ilerleyen bir parti. Bu gerçeği inkar etmenin kimseye bir faydası yok. Buna mukabil Ak Parti'nin daha da güçlenmesi gerekliliği de herkesin hakkında hemfikir olduğu bir konu.

Karşı mahalleye yaranma kompleksi bizim camiamızın aslında kendi kendini hesaba çekmesini gerektiren bir husus.

Muhafazakâr sağ kesim kendi değerlerini yeteri kadar değerlendirmemiş, bu konuda ihmalkâr davranmıştır. Yahut bunları çok az bir bahaya, metalaştırıp satmıştır. Bu sürekli yapageldiğimiz bir otokritik. Öte yandan birçok gerçek sanatçımız bu konuda kendisini yüksek sesle ifade edebilme şansına erişemiyor. Bu da malumumuz. Eli yüzü düzgün iş yapan insanlar elbette var ama kendi mahallemizden olunca ısrarla görmezden geliyoruz, ucuzmuş, plastikmiş gibi görünüyor gözümüze. Oysa kültürel iktidar siyasal iktidardan daha önemlidir ve çok daha uzun ömürlüdür.

Son olarak bu seçimde en azından kültür ve sanat adamlarından bir kısmını Meclis'e taşımamız gerekmez mi?

Bizim mahallenin sanatçılarından, belgeselcilerinden, sinemacılarından, fotoğrafçılarından, yönetmenlerinden hiç mi aday olan yok? Bunları Meclis'e taşımak tam da şu konjonktürde çok anlamlı olmaz mı?

Aşağılık kompleksine, karşı mahalleye perestiş etmeye gerek yok. Bu ülkenin yetiştirdiği büyük kültür ve sanat adamları bizim mahalleden çıkmıştır. Karşı mahallenin yalanına ve tezviratlarına kapılıp kendi değerlerimizi görmezden gelmeyelim.

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''