• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
8 Mayıs 2023 Pazartesi

Neden Erdoğan III: Sahici

B.

Aşamadıkları aşağılık kompleksi sebebiyle kinleri dinleri haline gelmişlerin adil ve âkil taklidi yaptıkları şu günlerde, hangi sebeplerle Erdoğan'a rey vereceğimi tarafsız taklidi yapmadan izah etmeye devam ediyorum. Dişimde öfke izleri yok, yalnız çocukluğumda yediğim şekerlerin tahribatı bir miktar. O da olur o kadar. Tarafsız, objektif ve haktan yana taklidi yapanlarınsa diş minesi kinden çatlamış, öfkenin asidi derununu çürütmüş adamın. Hâlâ utanmadan aklı başında ve takip edilmesi gereken adam taklidi yapıyor...

Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda "Türkiye Sana Sen Bize Emanet" yazısını görünce bir gölgede tefekkür ettim. Kayseri güneşi haşin, düşünecek takat bırakmıyor. Zaten Hikmet Genç'le birlikte Reis-i Cumhur'a yakalanmadan barış çubuğu yok etme telaşı içindeyiz. Stres de var anlayacağınız. Yine de meydanı dolduran 135 bin kişinin, benim tarafımdan görünebilen kısmını uzun uzun izledim.

İmkan olsaydı, dün Atatürk Havalimanı'nı dolduran iki milyona yakın vatan evladını da tek tek incelemek isterdim. Eminim Kayseri'de gördüğümden bir başka şey görmezdim. Zira şu güne kadar kaç mitingini izledimse Erdoğan'ın hep aynı şeyi gördüm. Bir hesapsız, beklentisiz muhabbet ve O'nun hatrına pek çok aksiliğe de eyvallah dedirtici bir benimseme. Öyle Bağdat sokaklarında Saddam'a tezahürat yapar gibi değil, Pyongyang'ın mürai kadınlarının salya sümük haliyle sakın mukayese etmeyin.

Akil taklidi yaparlar sosyal bilimcilik oynayacaklar ya, her öğrendi yeni kelimeyi cümle içinde kullanan ağzı süt dişli gibi ilginç analizler yapıyor, hükümler veriyorlardı "Bir siyasi kendi kaderini milletin kaderi olarak lanse ediyorsa bu diktatörlük alametidir" diye.

Evet bunu bir diktatör yaparsa diktatörlük alametidir. Fakat ben Erdoğan'dan bugüne kadar bunun tek bir imasını duymadım. Buna mukabil halk kendisini böyle görüyor.

Sanırım yine; göbeğini kaşımaktan, makarna kafadan falan bahsetmeye, kıç kılları edebiyatı yapmaya hazırlanan objektiflerimizi düşündünüz istemsizce. Olabilir, insanlık halidir.

Erdoğan'ı Kılıçdaroğlu'ndan ayıran en önemli özellik geldiği yeri inkar etmiyor oluşu. Rizeli, Kasımpaşalı, İmam Hatipli... Babasının adı Ahmed, annesi Tenzile.... Kendisine tevarüs edilmemiş asaletler, necabetler yakıştırmıyor; memleket icat etmiyor, türbe türbe gezip kendi menakıbnamesini okutmuyor.

İşte Akşehir'de gördük Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tuncelili değil aslında Akşehirli olduğunu iddia etmesini ve dedesi olduğunu öne sürdüğü bir Eren'in türbesinde Kemal Kılıçdaroğlu menakıbnamesi okutmasını... Kendisini inandırmış mı inandırmamış mı bu yeni piyese bilmem; bildiğim, bu gibi hareketlerin, kendi kanıyla Kur'an-ı Kerim yazdırıp kahramanla şu an Saddam Hüseyin'e çok benzediği. Bir mitos yaratmak, içinde kaybolmak...

Gerçek Erdoğan, içinden geldiği insanların kayıtsız sevgisiyle bağrına bastığı bir adam. Hani sosyal bilimcilik oynayacaksınız ya, arada sırada sahaya inin, bir Erdoğan mitingine gidin, insanlara iki soru sorun.

Muhayyilenizin mahsulü dünyanızı yıkacağı için cesaret edemeyebilirsiniz. Fakat ben aradaki çok büyük farkı olanca samimiyetimle ve tarafsız taklidi yapmadan söyleyeyim:

Erdoğan mitinglerinde bindirilmiş kıtalar, "ne işim var burada" diyenler, boş bakışlarla etrafı seyredenler yok. Gerçekten inanmış, acaba ile bir parça mütereddit ve bir parça da öfkeli ancak kafasında müphem tek bir nokta olmayan bir kitle kucaklıyor Erdoğan'ı. Kılıçdaroğlu mitinglerindeki coşkusuzluktan, Akşener mitinglerindeki anlamsızlıktan eser yok. Ne bileyim, hiç kimse etiyle, kanıyla nefret ettiği ve seçimden sonra yüzleşmeyle tehdit ettiği adamları dinlemek zorunda kalmıyor bu mitinglerde. Her neyse, her haliyle proje olduğu belli olana karşı hakiki bir adam var. Cyborg'a karşı insan...

Elbette Erdoğan'a atacağım...

<p>Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı... Sizce bu  gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?<

Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı… Sizce bu gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?

Tarım Kredi marketlerinde hangi ürünler indirimde? İşte 18 - 24 Mayıs fiyatları

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro

Türk bayrağı New York semalarında! Wall Street'te bayrak çekme töreni düzenlendi