• $31,4613
  • €34,0693
  • 2063.99
  • 9193.69
15 Ocak 2024 Pazartesi

Kurgulanmış imajla gerçeklik yarışacak

B.

Fazilet durağı hikayesinde mahcup olmayı başaramayanlar, bugün yine değişik bir mağduriyet yaratmaya çalıştılar. Hakikaten belki de en büyük sıkıntıları bir türlü mahcup olmayı beceremiyor oluşlarıdır. Yaşanmışlar hiç yaşanmamış gibi davranarak sizi-bizi çırak çıkarmaya çalışır halleri yok mu? Tahammül edilir gibi değil... Bütün hesaplar sıfırlamış da şimdi hiçbir cemaziyelevvelimiz yokmuş gibi "sizler böyle ahlaksızsınız" hikayeleri anlatmaya girişmeleri ayrı bir bahis.

Murat Kurum İstanbul'a aday olduğunu ilan ederken belki de en çarpıcı cümlesi "biz sosyal medya belediyeciliği yapmayacağız" olmuştu.

Sosyal medyanın Türkiye kamuoyunu yansıtmayan bir zemin olduğunu önceleri defalarca tartışmıştık. Fakat hesabını İstanbul üzerine yapanlar, bu şehrin ahalisinin sosyal medyayı çok büyük oranda kullandığını, gerçek hayata paralel bir sanal hayat yaşadığını varsayarak mesailerinin büyük kısmını sosyal medya belediyeciliği ile geçirdi. Vatandaşın hayatına hakikaten değip dokunan hizmetler yerine sosyal medyada ve meydanlarda imaj tahkim etmeyi tercih edişleri bu varsayım sebebiyledir.

AK Parti belediyeciliği ile ilgili bir tecrübesi olan İstanbul ahalisinin, yerel seçimlerdeki tercihi bize bu stratejinin doğru bir strateji olup olmadığını da gösterecek.

Kurgulanmışım imajlar üzerinden kendisini başarılı belediyeci olarak sunan, ancak en büyük ajandası Cumhurbaşkanlığı, CHP koltuğu olan bir kimsenin başarılı olup olmaması sosyal medyanın İstanbul üzerindeki gücünü de göstermesi bakımından önemli bir veri olacak.

Seçimin gerçek hizmet ile kurgulanmış imaj arasında geçeceğinin bir diğer alameti de geçtiğimiz günlerde Zülfü Livaneli'nin yaptığı konuşmaydı. "Aydınlığın ordularıyla karanlığın orduları savaşacak vs vb..." bir vesileyle "Allah'ın Türkiye'de müziğin ve edebiyatın belasını vermek üzere görevlendirdiği bir kişidir" demiştim Livaneli için. Dünyanın en çok ilgi gören atone müzisyenidir, hiçbir atone bu kadar ilgi görmemiştir tarihte. Bizdeki de ayrı bir fakirlik... Öyle görülüyor ki Livaneli aynı zamanda zihnimizi de iyi etmekle kendisini vazifeli görüyor. Baykal için sarf ettiği "tipik Sünni siyasetçi" sözleri de bu cümledendi.

Her neyse çok da mühim bir zat değil benim için lakin üzerinde oynadıkları zeminde vitrine çıkarılmasıyla bahse konu oldu.

Hasıl-ı kelam, bu seçimde kurgulanmış imajlarla, bu imajların kurgulayıcılarıyla gerçek siyasiler ve hizmet projeleri yarışacak. Seçim kurgulanmış imajların ne oranda hakiki kabul edildiğini de gösterecek. Distopik bir hayata müheyya mıdır zihinlerimiz acaba, bunu göreceğiz.

<p>Peki, Jacob Rothschild kimdir, kaç yaşında? Portre'nin yeni bölümünde 'İsrail'i biz kurduk diyen

“İSRAİL'İ BİZ KURDUK” DİYEN JACOB ROTHSCHILD KİMDİR?

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi