• $31,3879
  • €33,9996
  • 2060.61
  • 9193.69
11 Nisan 2022 Pazartesi

Krizden bir hayır çıkar umarım

B.

Dünyada fiyatların bundan sonra uzun süre düşmeyeceği aksine yüksek seyredeceği bir döneme girdik.

Bu dönem yaşam alışkanlıklarımızı ve gündelik pratiklerimizi de ister istemez dönüştürecek.

Bizim yaş kuşağımızın çocukluğunda tanımadığı ve bilmediği bir israf kültürü bizden sonraki jenerasyonların içinde büyüdüğü bir şeye dönüştü. Evvela bunun kısmen dönüşeceğini ve birkaç yıl öncesine nazaran daha tutumlu bir ekonomik seyir izleyeceğimizi en azından umuyorum.

Ambalaj, kağıt, plastik, mukavva ve benzeri şeyler hiçbir değeri yokmuş gibi kullanılamayacak bundan sonra.

Dün Karacaahmet Kabristanı'nın yanından geçerken bir şey düşündüm. Şu kabirlerde yatanlardan birini, çok değil 70'lerde 80'lerde vefat etmiş olsun, birkaç saatliğine kabirden çıkarsak ve sokaklarda gezdirsek sanırım gördüklerine inanamaz.

Bir cam şişenin tüketim sonrası çöpe atılmasını nasıl anlayabilir ki harp darp görmüş bu adam? Yahut plastik paketlerin, ambalajların hiç başka bir alternatif düşünülmeksizin çöpe atılması... Anlayamaz. Katiyen anlayamaz.

Yahut alelade bir restorandan sipariş ettiğiniz en basit yemeğin yanında gelen bir tomar peçeteyi, kolonyalı mendili, tuz-karabiber paketlerini, az sonra çöpe atılacak acı biber turşularını, ketçapları, mayonezleri, fakat en çok da yemeği yedikten sonra çöpe atılan yemeğin çanağını anlayamayacaktır...

Evet dünya büyük bir krize girdi, tedarik zincirleri şu ve bu bahanelerle koptu. Yeniden, yepyeni bağlar kuruluyor; bu sebeple büyük bir ekonomik kriz ile uğraşıyoruz bu hakikat. Ve fakat bu böyle olmasaydı bile bir vesilenin gelerek bizleri agâh etmesi gerekmekteydi. Doğrusu hiç mi hiç aklı başında bir yaşam sürmüyorduk. "duk"lu geçmiş zamanı sigası kullanmama bakmayın, hâlâ durum böyle. Velakin kimileri yokluktan kimileri korkudan kendine biraz çeki düzen vermeye başladı, bunu görüyorum. Ve bu cümle içinde beni en çok üzen, kendisini dindar bildiklerimizi israf hususunda pek çoklarını geride bırakıyor olmasıdır. Kimse üstüne alınmasın ama bunun adı görmemişlik, görgüsüzlük, sonradan görmeliktir.

Bütün diğer faktörleri bir kenara koyun... Fakirin fukaranın hâlinden anlamıyor olmayı bir kenara koyun, günahtır sevaptır Allah sever sevmez demeyi bir kenara koyun, paranızı çarçur ediyorsunuz yazık değil mi kısmını da bir kenara koyun... Gariban dünyamıza ve onun bizlere sunduğu imkanlara fazlasıyla kötülük ediyoruz.

Hulâsa zor bir dönem bizi bekliyor, fakat bu zorluğun umarım hayırlı bir neticesi olacak. En azından yokuş aşağı freni boşalmış kamyon gibi bu gidişimiz bir son bulacak.

<p>Kaza, sabah saatlerinde Eyüpsultan Edirnekapı Rami Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgi

Eyüpsultan'da 2 İETT otobüsü kazaya karıştı! Kaza sonrası her iki otobüste maddi hasar meydana geldi

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi