• $32,5417
  • €35,016
  • 2434.4
  • 10471.3
13 Mart 2023 Pazartesi

Kral Kraliçe Kont Vikont Acem…

B.

Sevgili Cem Toker'in "Ortaçağ zihniyeti ile, Ortaçağ olmayan zihniyet arasında bir tercih...." tiviti bütün makyajın ardındaki asıl motivasyonun güzel bir özetiydi.

Zeki, nazik, esprili ancak son derece toleranssız seküler bir kimsedir Toker. Bu konuda oldukça kesin yargıları vardır. Elbette, şimdiye kadar Altılı Masa'dan yükselen ve birbirine tezat oluşturan her açıklama sonrası duyduğunuz gibi, Toker'in de şahsi mülahazasını dile getirdiğini söyleyenler çıkacaktır. Ne alakası var da ben şimdi bu tivit üzerinden mevzuya yaklaşıyorum?

Haydi konuşalım.

Sayın Toker genel bir temayülün, yaygın bir algının, özlem dolu bir beklentinin dile getiricilerinden yalnızca birisi.

Dindar motifli hemen pek çok şeye mesafeli, 18.yüzyıldan müdevver aydınlanmacı despotizmin özlemiyle yanıp tutuşan bir kitle var Türkiye'de. Henüz köprünün üzerinde iken "ayı" diyenler, kendilerini zapt edemeyenler... Bu kitlenin bir kısmı da kendince siyasi davranıyor ve "elbette vakti gelir" diyerek özlemlerini öteliyor.

Bu siyasal eğilimin ülkemizdeki temsilcisi CHP. Bunu bilmeyen yok. Bu partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Bu da malum. Kemal Bey'in din ve dindarlar hakkındaki asıl kanaatleri de herkes tarafından bilinmekte. Eee helalleşme, biz değiştik, dönüştük diyerek şahsen günah çıkartıyor olması umarım ind-i ilahide makbul olur. Samimi temennim budur. Allah her kulunu kendisinden razı eylesin, kulundan da razı olsun. Münafığın tövbesi günahından beterdir diyenlere teessüf ediyorum. Samimi olmasını dileyelim.

Ve fakat Kemal Bey'in şahsen ne söylediğinin o kadar da önemli olmadığı muhakkak. Kitlesi büyük bir öfke ve bastırılamaz bir agresiflikle yaklaşıyor seçime. Çok kereler gördük, tecrübe ettik bu öfke neye tekabül ediyor. Hiç de nazik ve medeniyet görmüş bir refleks değildir bu. Aksine, kaba, tahammülsüz, yıkıcı bir vandallıktır.

Toker'in Ortaçağ söylemine tamamen katılıyorum. Ben de bu seçimde Ortaçağ'dan müdevver bir duruş ve bunu aşan bir duruşun karşı karşıya geleceğini düşünüyorum. Gerçi o, Ortaçağ derken dini referanslara atıfta bulunuyor; buna mukabil, benim zihnimde çakan ve şavkıyla Ortaçağ'ı anımsatan şimşek başka şeyleri hatırlatıyor...

Orta Çağ'da bir Papa çıkar ve endüljans dağıtarak sağdan soldan toparlanan irili ufaklı grupları haçlı seferine sevk ederdi. Krallar, kontlar, dükler Papa'nın çağrısına mukabele eder, Müslüman Türk'ün üstüne yürürlerdi. İpten kazıktan kurtulma at hırsızları, mezarlık soyguncuları, ırz düşmanları, sanatçılar ve sepetçiler aynı sürünün parçaları olurdu bu yüce yönelme sebebiyle. Koca koca krallıklar, ufacık, kimsenin adını duymadığı vikontluklar... Hemen hiçbirisi göklerden gelen bu karar karşısında irade koyup karşı gelemezdi. Olur da haddini bilmezin teki Papa'ya karşı gelip masadan kalkayım dese, dört gün sonra pişman olur, yürüye yürüye masaya dönerdi. Örneğin IV. Heinrich... Canossa'ya yürüye yürüye gittiğinde suratı Çarşamba Pazarı gibiydi. Kaynaklar yüzüne vuran mehtabın ışığı sebebiyle öyle baktığına yönelik bir kayıt düşmemiş. Fakat imana gelmesi uzun sürmemişti Heinrich'in... Kime baş kaldırıyorsun? Seni sen kılan kim? Onlat olmasa kim takardı seni? Haddini bilmez Heinrich seni...

Bir de olmazsa olmaz; dahili bedhahlar ve Acem diyarının küçük hesapçıları... Onlar da haçlı seferinin endirekt ortakları olmuşlardır. Görünmeyen masa altı ortaklar da vardı elbet.

Sefer esnasında birbirlerine düşmek, kazık atmak, hatta kendisine destek verenin toprağını işgal etmek falan olmuş, yaşanmış şeylerdir...

Adamlar İngiltere Kralı Arslan Yürekli Richard'ı kaçırıp fidye bile aldılar... Dün omuz omuza savaşıyorlardı...

Her neyse, Ortaçağ hikayeleri pek çoktur; oturup size birkaç tanesini anlatmak isterdim fakat yerim dar.

Altılı Masa'yı ve yaklaşan seçimleri gözlemledikçe benim hatırıma da Orta Çağ'a ait refleksler ve Orta Çağ'da misali olmayan modern bağımsızlık fikirleri geliyor.

Orduyu toplayan Papa kimdir, kral kimdir, kraliçe kimdir, kont kimdir, esamesi okunmayan vikont kimdir, Acem kimdir, dahili bedhah kimdir?... Ne bileyim ben?

Bildiğim, bir Selahaddin çıkar, yıkar ve geçer.

İrfanınıza havale...

<p>Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen şahıs, uyumak için otogarın mescidine girdi. Üzerinden

Otobüs terminalinin mescidinde ölü bulundu

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!