• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
8 Ağustos 2022 Pazartesi

Kimi gurur duyar kimi defo görür

B.

Serkan Fıçıcı'nın "tavşan aday" başlıklı yazısını okudunuz mu?

Tavsiye ederim.

Esasen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin doğal adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olup olamayacağı üzerine bu kadar şayianın yürümesi dahi garabet ve ayıp.

Olup olamayacağı üzerine yürütülen tartışmalar Kemal Bey'den ziyade oturduğu koltuğa zarar veriyor.

Bir Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanının cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasının partililerce dahi istenmemesi, izahı zor bir durum.

Ve Kemal Bey sık sık sabotaja ve siyasi suikasta maruz kalıyor.

Ekrem İmamoğlu'nun "iradem onun ellerindedir" sözü, İzmir milletvekili Murat Bakan'ın askerde ibadet edilmesine yönelik çıkışı bir anda aklıma gelen iki sabotaj örneği.

Muhtemelen CHP içinde çok önemli bir kesim altılı masanın ortak adayının CHP dışından olması gerektiğine yönelik kati kanaate sahip.

Gelgelelim ortaya sürdükleri argümanlar bırakın CHP'yi, toplumsal dinamiklerimiz açısından da katiyen kabul edilebilir şeyler değildir.

Hatırlayacaksınızdır, geçen yıl bu zamanlar İlhan Kesici'nin adı bir an için geçtiğinde, hemencecik bir karalama kampanyası başlatıldı ve "ikinci Ekmeleddin İhsanoğlu vakası istemiyoruz" diyerek Sayın Kesici'ye türlü hakaretler edildi. Üstelik bunu kendisini Cumhuriyet Halk Partili olarak tanımlayan Twitter hesapları yaptı.

Sayın İlhan Kesici'nin 2007'den beri CHP milletvekili olduğunu en az benim kadar iyi biliyordu bunu yapanlar. Sırf sağ kökenli diye tahkir etmek, sağcılığı defo olarak görmek, yaklaşan seçimde sağ oyları da talip olan Cumhuriyet Halk Partisi'ne büyük bir darbe vurmak değil midir?

Kaldı ki İlhan Beyin cv'sine, onun siyasal tecrübesine ve şahsi karizmasına yakın bir profil Cumhuriyet Halk Partisi'nde yok gibidir.

Benzer bir defoluluk durumunun Sayın Kemal Kılıçdaroğlu için de geçerli olduğunu üzülerek görüyoruz.

İyi Parti milletvekiline alenen söylettirilen ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alevi kökenli olmasının defo olarak kabul edildiğine yönelik algının ne kadar kabul edilemez olduğunu takdir edersiniz.

Aleni söylenmesi ayıp kabul edilip de kapalı kapılar ardında sürekli ikrar edilen şey, Aleviliğin CHP çevrelerinde dahi bir defo olarak görüldüğü ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu aidiyeti sebebiyle adaylık sevdasından mutlaka vazgeçmesi gerektiği garabetidir.

Çok ayıp!

Türkiye'nin şimdiye kadar çoktan aşmış olması gereken bu ayıp bahsi, üstelik Alevi yurttaşlarımızın oylarına ipotek koymuş olduğu varsayılan Cumhuriyet Halk Partisi içinde bu kadar diri tutmak çok ayıp!

Şu saatten sonra Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığına yönelik herhangi bir tasarruf ve herhangi bir engelleme girişimi, doğal olarak Alevi vatandaşlarımızı incitecek bir girişime dönüşecektir; zira hiç açılmaması gereken bir tartışmayı açmış olmak ve bunun üzerinden yürütmek, zaten var olan hassasiyetlerin daha da dirilmesine sebebiyet verdi bile.

Yani siz Alevi yurttaşlarımıza şunu mu demek istiyorsunuz "oyunuzu bize verin; bizden başkasına vermeyin, zira siz Alevisiniz! Ancak partimizdeki temsil imkanlarınız da buna göre sınırlı olacaktır, çünkü siz Alevisiniz" ?

Meseleyi bu zemine taşımak ve tartışmayı bu delillendirme üzerinden yürütmek Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığını geri dönülemez bir noktaya getirmiştir. Bunu kabul etmek durumundayız; aksi halde açılan yaralara tuz basılmış olacaktır.

Sahi fark ettiniz mi, Cumhuriyet Halk Partisi çevrelerinde insanların gurur duyduğu ne de çok aidiyet defo olarak görülüyor?

Toplumun pek çok kesiminin bahtına, esasen kendilerinden hiç haz etmeyen siyasal hareketlere politik olarak eklemlenmek düştü. Ne yazık...

Bize de bir 10 Muharrem günü bu yazıyı yazmak gibi bir bahtsızlık düştü.

Tevellasın teberrasın bilen uşşaka aşk olsun

İmam Hüseyn efendimiz destgiriniz olsun...

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de! KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından resmi törenle karşılandı.

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı