• $8,8892
  • €10,3935
  • 495.193
  • 1381.44
2 Eylül 2021 Perşembe

Kararında siyaset

B.

Ayıptır diye yanında siyasi meselelerden bahsetmeye çekindiğiniz kimselerin taciz eder şekilde kılçık atmalarına ve sözü illaki siyasi münazaya getirmelerine sizler de şahit oluyorsunuzdur.

Elbette görgüsüzce bir tutumdur, bir sonradan görmelik hatta görmemişlik alametidir.

Görgülü olmanın birinci kuralı, nerede ve kiminle hangi bahislere girebileceğini az çok bilmektir. Bunu bilene arif adam derler.

Gelgelelim toplu taşımadan tutun, hastaneye hatta kabristana kadar pek çok yerde kendince siyasal aksiyona giren görgüsüzleri görmek artık vakayı adiyeden.

Bu durumu analiz eden bir dostum Türkiye'deki siyasal muhalefeti çok politize buna karşın muhafazakar kesimi yeterince politize olamamış kitleler olarak niteleyince kalben itiraz ettim. Şimdi de köşemde yazıyorum. İtirazımı sizler gibi okuduğunu ümit ederim.

Evet ilk bakışta Türkiye'de muhafazakar kesime nispeten çok daha politize çok daha kavganın içinde görünen bir muhalefet vardır.

Bunların televizyon kanalları reyting sıralamasında muadili muhafazakar kanalların çok önündedir

Gazetelerinin tirajı muadili muhafazakar gazetelerden fazladır.

Bu durumu, politik haklılıklarına yahut becerilerine yoruyorsanız hata ediyorsunuz.

Tamam, olduk olmadık yerde politize olmaları ve sizi-bizi taciz etmeleri görgüsüzlüklerindendir; peki daha yüksek politik potansiyel ortaya koymalarını nasıl izah etmeli?

Bence bedihidir, sizlerle de zevkle paylaşırım kanaatimi.

Fikri bir müktesebatı, bir arkaplanı olan kimseden bahsetmiyorum. Bahsettiğim, o enerjiyi ortaya koyar görünen, gelgelelim en önemli istatistiki veri olan sandık neticeleriyle, çıkardıkları gürültüye makusen mütenasip sayıda oldukları sürekli tasdik edilen bir kuru kalabalıktır.

Bu kuru kalabalık ekseriyetle hiç hak etmediği iddialarla ortaya çıkmaktadır. Felsefe ile alakadar olduğunu iddia edenine denk gelmiştim örneğin... Meğer sosyal medyada felsefe grubuna üyeymiş. Bu kadar...

Kendilerini hayata bağlayan ve boylarından büyük iddialarını üzerinden dillendirebilecekleri yegane varları siyasal duruşlarıdır.

Bu sebeple siz torunla torbayla oyun oynarken ansızın kafanıza takılan "sakız çiğnemek orucu bozar mı?" sorusuna Mızraklı İlmihal'de arayadurun, sizinkiler o esnada "battık-bittik" tivitleri atarak hayatına renk katmayı tercih ediyor.

Sakin olun.

Sizler gerçek bir hayatı yaşıyorsunuz. Hisleriniz hakikidir.

Hıyn-i hacette meydana çıkmayı, sandığa giderek rey vermeyi ihmal etmiyorsunuz. 365 günü o şekilde yaşayan bir topluluk olmadığımız için kötü olduğumuzu düşünmekten, bunu bir komplekse dönüştürmekten vazgeçin. Bunun abdesti var namazı var haccı var zekatı var...

Türk muhafazakarı için sürekli politize olmak ayıp ve anlamsız bir şeydir. Politize olunacak demde politize olmamak ise mesuliyetten kaçmaktır.

Bu dengeyi tutturabilecek kadar irfan sahibi bir topluluk, bunu kompleks yapar mı Allah aşkına?

<p>TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar,  sosyal medya hesabından bir klip paylaştı. TE

Veda klibi duygu yüklüydü

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Sancar, TOGG'un direksiyonuna geçti

Emniyet güçlerini dünyanın en hafif balistik zırhı koruyacak

''Karadeniz'in Zeugması'' kapılarını dünyaya açacak