• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
7 Şubat 2022 Pazartesi

HDP'yi seküler hat üzerinde meşrulaştırma çabası

B.

Enflasyon son yıllarda görülmedik seviyeye ulaştığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elektrik fiyatlarına bizzat müdahale etmek durumunda kaldığı bir ortamda siyasal çekişmeler doğal olarak ekonomik donlere üzerinden yürümesi beklenir.

Bu elbette siyasetin tabiatı gereği her normal insanın sahip olabileceği bir beklentidir.

Ülkede bir süredir yeniden yükseltilmeye çalışılan laik dindar gerilimine Türkiye siyasetinin gerçekten ihtiyacı var mıdır? diye sorduğumuzda ise bunun saçma sapan bir durum oldu cevabı ile ister istemez karşılaşırız.

Öyle ya, ekonominin sınıflar, inançlar ve sosyolojiler üstü kurallarının belirleyiciliğini bir kenara bırakarak siyaseti sosyolojiler ve temel aidiyetler üzerinden yürütürseniz bu ancak ve ancak belli çevrelere ulaşmanızı imkansız kılar.

Durum böyleyken, farz-ı muhal ben CHP siyasetinin bir parçası olsam hakiki bir gerilim varsa bile yokmuş gibi davranırdım, ki siyaset asıl mecrasından sapmasın.

Bunlar ise bir süredir hayret verici şekilde olmayan gündemlerle sanal bir laik-dindar gerilimi yaratmanın peşinde. Özgür Özel'in Diyanet'in okul öncesi eğitimini tenkit etmesi ile açılan bahiste el çok yükseldi.

Samsun'da vuku bulan hadise, yeni bir Ticaniler provokasyonu olarak kayıtlara geçti. Faillerin kimliğinin ve motivasyonlarının gün yüzüne çıkması da yükseltilen retoriği başka bir yöne sevk etmeye yetmedi.

Tam olarak bu gündem üzerinde iken, üstelik mübarek kandil günü bir HDP milletvekili meclis kürsüsünde dini değerlere, toplum düzeni eleştirisi üzerinden hakaret etti.

Bir parantez açarak bu konuyla ilgili kanaatimi de kısaca arz edeyim: Türkiye'deki toplumsal düzeni, eğitim politikalarını, sağlık politikalarını, sağ sol meselesini, Kadın sorununu, Diyanet'in durumunu ve bunun gibi hayatın olağan akışına ait meseleleri yorumlamak ve tartışmak hiçbir HDP milletvekilinin haddi değildir. HDP milletvekilleri bir olağandışı durumun parçasıdırlar ve terör ile aralarındaki meseleyi anlamlandırmaktan başka hiçbir mesaileri olamaz. Kaale alıp dinlemez, hiç bir eleştirilerine cevap vererek normal siyasilermiş gibi davranmayın.

Parantezi kapatarak devam edelim; hal böyleyken cevap vermemiz gereken soru tam olarak şudur: bu olağandışı siyasal gerilime muhalefetin ne için ihtiyacı vardı ve bu kart hangi sebeple oynandı?

Gördüğüm ve anladığım şudur: Bundan birkaç sene evvel "Suriye'de dinci Suriye milli ordusu ile çalışacağımıza seküler YPG ile çalışalım" diyen akıl yeniden devrededir ve bir seküler hat üzerinden HDP'yi Türkiye siyasetinin meşru aktörü kılarak 2023 seçimlerine varmak istemektedir.

Dolayısıyla yaşanacak laik-dindar geriliminde seküler cephenin bir paydaşı kılınan HDP'nin en doğal gündem olan terör bagajı tartışılmaz kılınmak isteniyor.

<p>Avrupa'dan birçok ülkede, sanatçılar düzeyinde boykot süreci  devam ediyor.</span><br></p><p>İrla

Eurovision'da İsrail protestoları devam ediyor!

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 30 ev tahliye edildi

Antalya'da otel çalışanlarını taşıyan servis devrildi! 19 kişi yaralı

Kontrolden çıkan araç, park halindeki 14 araca çarptı