• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
19 Şubat 2024 Pazartesi

Bu ders olsun

B.

Youtube platformunda yayınlanan Adnan Oktar belgeselinin ikinci bölümü, Avusturya'da yaşayan Elvan Koçak'ın aile dramı üzerinden Adnan Oktar örgütünün iç yüzüne ayna tutuyor. Pek çoğumuzun müstehzi bakışlarla yayınlarından kesitler izlediğimiz, mizah malzemesi olarak basitleştirdiğimiz A9 televizyonunun, bir ev kadınının ve çocuklarının, örgütün ağına düşürülmesi sürecinde nasıl rol oynadığını bu filmde görmek mümkün.

Ancak esas motivasyonun ne olduğuna dikkat edecek olursanız, bütün olup bitenin bir mehdiyet piyesinin parçası olduğunu göreceksiniz. Mehdiye hizmetten bahseden bir kadın ve bu hizmete mani olduğu iddiasıyla yuvasını yıkışı hadisesi hiç de küçümsenesi değil. Zira Türkiye'de hizmet eden cemaatlerin ve dini yapıların takipçilerine vaz ettiği mehdiyet fikri, onlarca mehdi adayının takipçilerinin birbiri arasında rekabet ettiği bir ortamda yaşadığımızın sanırım hepimiz farkındayız. Bu motivasyonla dini hayatını idame ettiren yapılar ve bunların vaz ettiği dindarlık, Allah'a kulluktan ziyade mehdiyi bulmayı amaçlayan dindarlar meydana getirdi. Çok şükür bu motivasyon, özellikle 15 Temmuz sonrası kamuoyunda büyük oranda destek kaybetti. Buna rağmen kurtuluşu hâlâ burada arayan, necat mehdidedir diyen bir dindarlık anlayışı var. Bu anlayışın yaygınlaşması, safdillerin yutacağı bir zokaya dönüşmesi oldukça muhtemel bir tehlikeye zemin hazırlıyor. Dahası, bu motivasyon cemaatlerin ve dini yapıların arasında rekabet sebebi oluyor.

Her seferinde aynı temennide bulunuyoruz velakin ettekrarü ahsen velev kane yüz seksen... Yine tekrar edelim, FETÖ'den ders alamayanlar bari Adnan Oktar hadisesinden ders çıkarsa, kulluk motivasyonunu Allah'a tevcih etse, mehdiyi bulmaya himmetini hasretmese... Olur mu? Olmaz gibi geliyor bana. Zira dindarlıkları bu zaviyede bina olunmuş olanlar, mehdiyet ümidi olmadan dindar olmayı güvensiz bir alan olarak görecektir. Yine de niyaz ederiz. Allah halisane kulluk etmeyi cümleye maksat kılsın.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…