• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
7 Nisan 2022 Perşembe

Bir yandaşın iltifatı

B.

Büyük saygı duyduğum ve kendilerini anlamaya çalıştığım kimselerdir muhalifler.

Lakin bu cümleyi altını kalın kalın çizerek izah etmeli.

Muhalifler diyorsam eğer muhalifleri kastetmekteyimdir, kendisini muhalif olarak adlandıranları değil!

Ruhları genelde huzursuzdur ve bir yere imtizaç etmeyi beceremezler.

Yapı meselesidir, sakın ha kızmayın.

İkincisi zeki adamlardır, gözleri velfecri okur ve sürekli bir arayış içindedirler.

Üçüncüsü tabiatlarındaki huzursuzluk sebebiyle sürekli olarak bir eksiklikle ve aksaklıkla karşı karşıya kaldıklarını zannederler. Zira ufak aksaklıkları tolere etme cihetine gitmezler. İster alternatif bir teklifleri olsun ister olmasın mevcudu tenkit ederler, bu muhalif karakterin olmazsa olmazıdır.

Ve onurlu bir tarafları da vardır. Dediğim gibi imtizaç edemedikleri için hiçbir yere, kolay kolay hiçbir yerin adam olmayı ve oradan bir şekilde çıkar devşirmeyi beceremezler. Doğal olarak kavgalarını onurlu bir şekilde yürütmek tek alternatifleridir.

Kavgaya girmekten de çekinmezler.

Bu karakterin tarihteki en tipik örneği Thomas Müntzer'dir.

Katiyen geçinemem, ancak büyük saygı duyarım böyle bir karaktere. Ben oldum olası muhafazakar kafalı bir kimseyimdir, uzaktan saygı duymayı tercih ederim.

Şimdi yukarıdan beridir hiçbir şekilde riyakarlık bulaşmamış bir saygıyla kendilerinden bahsettiğim muhalif karakterin Türkiye'de kendisine muhalif adını vermişler ile bir alakası olup olmadığını düşünelim.

Muhalif, bir yerin tarafı olamaz, kusura kabahate ortak olamaz, kendisini hiç kimseden yana görmediği için hiç kimsenin kabahatinden utanmak zorunda kalmaz, dolayısıyla bu kabahatlerin hiçbirisini savunmak mecburiyetinde olmaz.

Sabah akşam bize onur dersi veren memleketimizin kendisine muhalif diyenlerinin elbette bu karakterle bir alakası yoktur.

Ramazan mübarek gün bu tonda bir yazı yazmak elbette planlarım arasında yoktu lakin her kulun bir illallah eşiği olduğu gibi bendenizin de vardır.

Döndüm ve baktım bizleri tahkir eden sünepelere, muhaliflikle alakaları yok. Söyleyeyim bari dedim "sizler muhalif değil, muhalefete düşmüş olanın yandaşısınız" diye.

Ufacık iktidar kırıntıları karşısında girdiğiniz tutumlar bunun ispatı. Altı üstü yerel yönetim siyaseti anlamına gelecek olan belediye icraatlarındaki saçmalıkları dahi savunacağım derken girmediğiniz şekil, katlanmadığınız onursuzluk kalmadı. Fazilet durağı yalanını ciğerden ciğerden haykırışınız ve bunun gibi onlarca şey; teröre ve teröriste muzahirliğiniz sizlerin asıl sorununuzun onursuzluk olduğunu ortaya koyuyor. Sakın muhalif diyerek ahlaki üstünlüğü ele geçirmeye ve onurlu bir pozisyona yükselmeye çalışmayın. Zira sizler muhalefette kalmış bir mahallenin yandaşısınız.

Bu da size bir yandaş iltifatı olsun.

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi