• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
13 Nisan 2013 Cumartesi

Yarım burger mi, bir kilo pırasa mı?

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz hafta,  çocukluk çağında obeziteyle mücadele kapsamında, okul kantinlerinde doğal ürünlere ağırlık verileceğini ve satılacak ambalajlanmış ürünlerin de belirlenen kalori miktarını geçmeyeceğini açıkladı.

Ambalajlanmış ürünler, taze meyve, kuruyemiş, paket süt ve yoğurtlar… Belirlenen sınırsa birinci kademe öğrenciler için 150, ikinci kademe öğrenciler için 250 kalori. 
Beslenme konusunda bilinçlenme için bu tür çalışmalar yapılmasını, bir diyetisyen olarak çok faydalı buluyorum. 
Bu haberi duyduğumda geçen gün okuduğum bir çalışmayı hatırladım. Söz konusu çalışmada kullanılan tabaklar 26 cm, kâseler ise 16 cm çapında. Fotoğraflarda gösterilen miktarlar, 200 kaloriye denk gelecek şekilde ayarlanmış ve tüm resimler aynı kamerayla fotoğraflanmış. AKŞAM Gazetesi’nin internet adresinden de tüm fotoğrafları görebilirsiniz.
Kişiden kişiye ve cinsiyete göre değişmekle birlikte, ortalama 2 bin-2 bin 500 kalori tüketmemiz gerektiğini varsayarsak, 200 kalori günlük ihtiyacın yüzde 10’udur. Bir oturuşta koca bir tabak kuruyemişle birkaç bardak gazlı içecek tükettiğimizde, o gün almamız gereken tüm kaloriyi almış oluyoruz. Hareket etmeyip harcamadığımız bu kaloriler de sonradan kurtulması çok zor yağlara dönüşüyor. 
Sayfada bir bölümünü gördüğünüz çalışmayı yapanlar, karşılaştırma yapmaya en elverişli buldukları miktar olan 200 kalori üzerinden çeşitli gıdaları karşılaştırmışlar. 
Bir tabak brokoliyle küçük bir kaşık fıstık ezmesinin ya da 33 gram karışık kuruyemişle 1,5 kilo pırasanın aynı değerde kalori içerdiğini düşününce, ne yemek istediğinizi iki kere düşüneceksiniz… 

GALERİ İÇİN TIKLAYIN

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri