• $8,5722
  • €10,1374
  • 496.275
  • 1360.75
13 Nisan 2013 Cumartesi

Yarım burger mi, bir kilo pırasa mı?

Simge Çıtak
Simge Çıtak
YAZARIN SAYFASI

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz hafta,  çocukluk çağında obeziteyle mücadele kapsamında, okul kantinlerinde doğal ürünlere ağırlık verileceğini ve satılacak ambalajlanmış ürünlerin de belirlenen kalori miktarını geçmeyeceğini açıkladı.

Ambalajlanmış ürünler, taze meyve, kuruyemiş, paket süt ve yoğurtlar… Belirlenen sınırsa birinci kademe öğrenciler için 150, ikinci kademe öğrenciler için 250 kalori. 
Beslenme konusunda bilinçlenme için bu tür çalışmalar yapılmasını, bir diyetisyen olarak çok faydalı buluyorum. 
Bu haberi duyduğumda geçen gün okuduğum bir çalışmayı hatırladım. Söz konusu çalışmada kullanılan tabaklar 26 cm, kâseler ise 16 cm çapında. Fotoğraflarda gösterilen miktarlar, 200 kaloriye denk gelecek şekilde ayarlanmış ve tüm resimler aynı kamerayla fotoğraflanmış. AKŞAM Gazetesi’nin internet adresinden de tüm fotoğrafları görebilirsiniz.
Kişiden kişiye ve cinsiyete göre değişmekle birlikte, ortalama 2 bin-2 bin 500 kalori tüketmemiz gerektiğini varsayarsak, 200 kalori günlük ihtiyacın yüzde 10’udur. Bir oturuşta koca bir tabak kuruyemişle birkaç bardak gazlı içecek tükettiğimizde, o gün almamız gereken tüm kaloriyi almış oluyoruz. Hareket etmeyip harcamadığımız bu kaloriler de sonradan kurtulması çok zor yağlara dönüşüyor. 
Sayfada bir bölümünü gördüğünüz çalışmayı yapanlar, karşılaştırma yapmaya en elverişli buldukları miktar olan 200 kalori üzerinden çeşitli gıdaları karşılaştırmışlar. 
Bir tabak brokoliyle küçük bir kaşık fıstık ezmesinin ya da 33 gram karışık kuruyemişle 1,5 kilo pırasanın aynı değerde kalori içerdiğini düşününce, ne yemek istediğinizi iki kere düşüneceksiniz… 

GALERİ İÇİN TIKLAYIN

<p>Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in başbakanı azlederek, Meclis'in çalışmalarını durdurması Arap Bah

Tunus'ta darbe süreci

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor