• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
25 Mayıs 2013 Cumartesi

Süt içmeniz için 10 sebep!

Bir süt tartışmasıdır gidiyor, kimileri diyor ki “Süt içmeyin”, kimileri  de “Ambalajlı süt içmeyin, açık süt için.” 
Doğduğumdan beri her gün, 2 bardak süt tüketiyorum. Süt, bir numaralı kalsiyum, fosfor, riboflavin ve D vitamini kaynağıdır. Ayrıca içinde bol miktarda protein, A ve B vitamini, potasyum ve çinko bulunur. Aynı özellikler çoğu süt ürünü için de geçerlidir. Bu maddeler vücuda çok faydalıdır. İşte her gün süt tüketmeniz için 10 neden:
1 CİLT GÜZELLİĞİ: Göz ve cilt sağlığı için önemli olan A vitamini sütte bol miktarda bulunuyor. 
2 KEMİK VE DİŞ SAĞLIĞI: Kemiklerimiz 25 yaşına kadar, kalsiyum biriktirir. 25 yaş sonrası dönemde, gün be gün kemiklerden kalsiyum çekilmeye ve atılmaya başlar ve böylece minimal adımlarla kemik erimesi ilerler. Yeteri kadar kalsiyum alırsanız kemiklerden kalsiyum kaybı ivmesi ciddi bir şekilde düşer. Ayrıca, çocukların sağlıklı büyüme eğrisini yakalamalarında süt tüketimi çok önemlidir. 
3 ÂDET ÖNCESİ SENDROMU ENGELLER: Kadınlarda âdet öncesi görülen ruhsal ve fizyolojik belirtiler, o dönemde artan östrojeni takiben oluşan kalsiyum eksikliği nedeniyle oluşur. Bu sendromu yaşamamak için en etkili yöntem kalsiyum zengini süt ürünleri tüketmektir. 
4 KİLO VERDİRİR: Sütün zayıflatıcı etkisinin temelinde kalsiyum bakımından zengin bir içecek olması yatıyor. Ayrıca sütün yüzde 95’i sudur. Kalsiyum metabolizmayı hızlandırır ve güçlü yağ yakıcı etkisi vardır.
5 HİPERTANSİYONU DÜŞÜRÜR: Yetişkinlerin beşte biri hipertansiyon sorunu yaşıyor; dolayısıyla kalp krizi riskleri fazla... Meyve ve sebze bakımından zengin bir diyet uygulayan yetişkinlerin, daha düşük tansiyonları olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Bu beslenme rejimine üç porsiyon süt ürünü eklendiğinde tansiyonun düşme hızı iki katına çıkar. Bu da hafif hipertansiyonun önlenmesi ve tedavisi için yeterli ve etkilidir. 
6 KOLON KANSERİNDEN KORUR: Batı’da ölümle sonuçlanan kanser türleri içinde ikinci sıradadır kolon kanseri. Bu kanser, genetikten ziyade hayat tarzı ve çevresel faktörlerle bağlantılıdır. Sütün mineral dengesi ve yapısı vücudumuzda toksin madde birikmesini engeller ve bu tür maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Süt ve kalsiyumun tüketimindeki artışın daha düşük kolon kanseri riskini beraberinde getirdiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Günde sadece bir bardak süt içmek bile bu kanser riskini yüzde 15 azaltmaktadır. 
7 GÖĞÜS KANSERİNDEN KORUR: Hem çocukluk, hem yetişkin çağlarında süt içen kadınlar arasında yapılan bir çalışma, göğüs kanseri riskinin önemli derecede azaldığını göstermiştir. Hiç süt içmeyen ya da çok az süt içenlere göre, orta miktarda süt içenlerde göğüs kanseri riski dörtte bir oranında azalırken çok süt tüketenlerde bu risk yarı yarıya azalmıştır. 
8 BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ENGELLER: Popüler görüşe zıt olsa da yüksek düzeyde kalsiyum almak böbrek taşı oluşumu riskini artırmaz. Aslında, tam tersinin doğru olduğunu kanıtlayan bulgular vardır. Çoğu böbrek taşı ‘kalsiyum-oksalat’tan oluşsa da taşın oluşumunu başlatan kalsiyum değil, ‘oksalat’tır. Besinlerden alınan kalsiyum, oksalat ile bağırsaklarda bağlandığından ve emilimini engellediğinden düşük kalsiyumlu rejimlerde daha fazla böbrek taşı oluşumu görülür. 
9 ŞEKER RİSKİNİ AZALTIR: Çalışmalar, orta yaştaki ve yaşlı kadınlarda süt tüketiminin tip 2 diyabet riskini azalttığını göstermektedir.
10 KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR: Süt kan kolesterol miktarı yönetiminde vücudumuza yardım eder.
Bu arada açık sütler üzerine yapılan araştırmaların sonuçları hiç iç açıcı değil. 1 mililitrede 100 binden fazla bakteri var ve bunlar tifo, dizanteri ve brusella gibi bulaşıcı hastalıklara neden oluyor. Pastörizasyon ve UHT (sterilizasyon) uygulamaları, sütün doğal, biyolojik ve besleyici değerinde en az değişimi yaratır. 

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?