• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
6 Nisan 2013 Cumartesi

Kanserden koruyan 20 besin

Bilim adamları, kanserden korunmanın kanser tedavisinden daha önemli olduğu görüşünde. Erken tanı ve sağlıklı beslenme bu korunmanın başlıca gereklilikleri. En önemli şartlardan biri de, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve güçlü tutmak.

Özellikle sebze ve meyvelerin, A, C, E vitaminlerinin, omega-3 yağ asidi, selenyum minerali ve polifenol içeren besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirici ve hücre yapılarını koruyucu etkileri olduğu biliniyor. İşte kansere karşı koruyucu oldukları bilim adamlarınca tespit edilen yiyecekler…

- KIRMIZIBİBER: A, C, E, B3, B2, B1, D1 ve D3 vitaminleri; ayrıca kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve demir bulunur. Yeşilbiberin 2 katı C vitamini vardır. 
- SOĞAN: A, B ve C vitaminleri içerir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt bakımından zengindir. İdrar söktürür, kandaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. 
- SARIMSAK: Bileşiminde şekerler, A, B1, C vitaminleri, 33 çeşit kükürt, 17 çeşit aminoasit germanyum, çinko bulunur. 
- DOMATES: Demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleriyle A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Özellikle de prostat kanserini önlemede çok etkilidir. 
- BİBER: Beta karoten, C, P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidler bulunur. İçerdiği antioksidan ve diğer maddelerle birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. 
 YOĞURT: İyi bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Özellikle mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucudur.  
- KURU BAKLAGİLLER: Östrojen benzeri işlevi olan izoflavon kaynağıdır. Bu nedenle meme ve prostat kanserine karşı koruyucudur. 
- AVOKADO: Doymamış yağ asidi içerir. Kalp ve kan dolaşımı için birebirdir. 
- BROKOLİ: Magnezyum, A ve C vitamini, potasyum içerir.
- BEZELYE: Bitkisel protein, magnezyum içerir, kolesterol düzeyini düşürür; bağırsak kanseri riskini azaltır.
- AHUDUDU: C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, folikasit içerir. Virüs ve bakterilere karşı koruyor, tümör oluşumuna engel oluyor.
- NAR: Son çalışmalar, narın kanserojen madde verilen farelerin genlerinde yüzde 30 civarında düzelme sağladığını gösterdi. Kolesterol ve şekeri dengeleyen nar, kalp sağlığını da koruyor. 
- YABANMERSİNİ: Vücudu kanserden koruyan enzimleri aktif hale getirerek kansere yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp krizinden de koruyor.
- KIRMIZI TURP: Akciğer kanseri riskini azaltır, meme kanserinden korur. 
- BALIK: Omega 3’ten zengin balıkları seçin. Haftada 2 kez somon, uskumru, sardalye ve mezgit gibi omega 3 yağ asitlerinden zengin balıkları tüketmek kanserden korur. Balık; meme kanserinde yayılmayı önler, bağırsak, pankreas ve prostat kanserlerinin büyümesine engel olur. 
- MISIR: Çinko, magnezyum ve B vitamini içerir. Stresle savaşır, bağırsak kanserini önler.
- SÜT: Kalsiyum, D, A ve B2 vitaminleri içerir. Kemik oluşumunu teşvik eder, bağırsak kanserine karşı korur.
- LİMON: Bağışıklık sistemini güçlendirir, mide kanserini önler.
- KABAK ÇEKİRDEĞİ: E vitamininden zengindir. Kanser hücrelerini engeller ve bağışıklık sistemini zararlı maddelerden korur.
- KAYISI: Hücrelere ve dokulara zarar veren moleküllerin etkisini ortadan kaldırarak kansere karşı koruyucu etki sağlar. Lifli olduğu için bağırsakları korur.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!