• $8,5276
  • €10,0963
  • 493.609
  • 1431.78
24 Ağustos 2013 Cumartesi

İnanıyorum; öyleyse zayıflarım

Simge Çıtak
Simge Çıtak
YAZARIN SAYFASI

‘Plaseboların’ yüzde 30 oranında iyileştirme etkisi olduğu kanıtlandı. Bu da bize inanarak bedenimizi iyileştirebileceğimizi gösteriyor. Sağlıklı kilo verebilmek için de kesin inancınız olmalı. Bunun için her gün beş dakikanızı ayırmanız yeterli… 

Geçen hafta okuduğum bir kitapta, ‘plasebo’ların etkisiyle ilgili çok ilginç araştırmalar vardı; bunları sizlerle de paylaşmak istedim. Bu sonuçlar, insanın kendi bedeni üzerinde düşünce gücüyle ne kadar fazla etkin olduğunun da bir kanıtı gibiydi. 

Tüm firmalar, piyasaya yeni bir ilaç sunmadan önce, mutlaka ilacın gerçek etkisini görmek için, hastalığa yakalanmış iki çalışma grubu oluşturur. Birinci gruba piyasaya yeni çıkarılacak olan ürünü, ikinci gruba da ‘plasebo’ yani ilaç görünümünde, tamamen etkisiz bir madde verirler. Hastalar elbette kendilerine plasebo verildiğini bilmez, bunun hastalıklarını tedaviye yönelik bir ilaç olduğunu zanneder... Sonra araştırmacılar iki hasta grubunun sonuçlarını değerlendirir. İlaçların etkisini kanıtlayabilmeleri için, ilacı almış hastaların, plasebo almış grupta saptanandan daha yüksek sonuç göstermesi gerekir. 
Yapılan çalışmalarda insanların üzerinde plaseboların etkisinin, yüzde 30 civarında olduğu saptanmış. Hatta vakaların yüzde 54’ünde plasebonun morfin kadar etkili olduğu tespit edilmiş. Başka bir araştırmada, hastalara içinde kemoterapi ilacı olduğu söylenen bir plasebo verilmiş ve içlerinden yüzde 33’ünün saçları gerçekten dökülmüş. Şaşırtıcı sonuçlar… Bu sonuçların hepsi bize inancın ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı aslında. 

DÜRÜST OLUN!

İlk görüşmemde danışanlarıma bir soru sorarım: “Kilo vereceğinize inanıyor musunuz?” Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Lütfen şimdi, siz de kendinize bu soruyu sorun ve cevabınızda dürüst olun. Çünkü yıllar içinde gördüm ki, gerçekten inananlar kilo veriyor. Eğer zayıflayamayacağınıza inanıyorsanız, evet, haklısınız, zayıflayamazsınız!

GÜCÜNÜ HAFİFE ALMA!

- Kendi gücünüzü hafife almayın. 
- Hayatta başarılı olduğunuz konulara bakın. Onlarda başarılı olmanızı sağlayan inancınız neydi? Emin olun başarılı olduğunuz her konuda, öncelikle siz ‘inandığınız’ için başardınız. 
- Zihnimizin programlama gücü inanılmaz derecede güçlüdür. Tekrar tekrar çalınan şarkıları ezberleriz. Doğrulama yargıları da aynı şekilde işler. Lütfen aşağıdaki cümleleri en az iki kere okuyun. Her cümleden sonra beş saniyelik boşluk bırakın ve bu cümleleri 21 gün boyunca tekrarlayın.
- Kilo vermeyi hak ediyorum.
- Kendim olduğum için kendimi iyi hissediyorum.
- Bir şeye konsantre olup amaçlarıma ulaşmakta başarılıyım.
- Hayatımı kişisel ihtiyaçlarıma uygun olarak değiştirme hakkına sahibim.
- Ben mutlu bir insanım.
- Mutluluğu hak ediyorum.
- Başarıyı hak ediyorum.
- Mideme giren her şeyden sorumluyum.
- Egzersiz yapmaktan hoşlanıyorum.
- Sağlıklı ve mutlu olmaya hakkım var.
- Kilo vermeyi seviyorum.
- Ben değerli bir insanım.
- Hayatımı kendi inanç ve değerlerime göre yaşıyorum.
- Her şey olması gerektiği zamanda, olması gerektiği gibi oluyor.
Siz bunlara kendi cümlelerinizi ekleyebilirsiniz. Sadece olumlu cümleler kurmaya özen gösterin. Kişisel ya da mesleğinizle ilgili amaçlarınız varsa onları da ekleyin. Cümlelerinizi şimdiki zamanda, onlar zaten gerçekleşmiş gibi kurun. Şimdi onların gerçekleşmesini amaçlayarak, öyle bir şekilde davranacaksınız ki onlar zaten bir süre sonra gerçek olacaktır.

<p class='MsoNormal'>Komşusunun telefonuna ulaşamadıklarını belirten ünlü  komedyen Gökbakar evdeki

Şahan Gökbakar komşusunun evinin yandığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı