• $8,5336
  • €10,097
  • 493.676
  • 1431.78
20 Temmuz 2013 Cumartesi

İftarda ‘açık büfe’nin cazibesine kapılmayın

Simge Çıtak
Simge Çıtak
YAZARIN SAYFASI

Otellerde verilen iftar davetleri gibi aileyle, dostlarla oturulan kalabalık sofralar da ‘açık büfe’ mantığıyla donatılıyor… O cazibeye kapılmamak zor olsa da bazı küçük ipuçlarıyla hareket ederseniz, dengeli ve sağlıklı bir iftar yemeği yiyebilirsiniz…

- Önce düşünün sonra harekete geçin 
Açık büfenin önüne geçip tabağınızı rastgele doldurmadan önce yiyecekleri inceleyin; ne yemek istediğinize karar verin ve tabağınıza buna göre alın. Açık büfeler yapılması meşakkatli veya tanımadığınız yemekleri tatmak için iyi bir fırsat. Önceliği bu yiyeceklere verebilirsiniz. 
- Önemli olan miktar
Seçtiğiniz yemeklerden azar azar almaya çalışın. Açık büfe bol çeşit sunduğundan tabağınızın kolay dolduğunu göreceksiniz. 
- Bilinçli seçim yapın 
Açık büfe pek çok yemek seçeneğini size aynı anda sunmanın dışında büyük bir ayrıcalığa sahip değildir. Sunulan yemeklerin çoğunu aslında evde de yiyebileceğinizi kendinize hatırlatarak, fazla yemenize engel olabilirsiniz.
- Yerken acele etmeyin 
Yemek için acele etmenize gerek yok. Büfedeki yemekler kolay kolay tükenmeyeceği için tabağınızdakileri yavaşça ve tadını çıkararak yiyebilirsiniz. 
- Salata seçerken dikkatli olun
Aperatif ve salatalar arasından seçim yaparken sebze ve yoğurttan yapılmış yiyecekleri tercih etmenizde yarar var. Ağır deniz ürünler, bol mayonezli salatalar yerine ölçülü olmak koşuluyla sebze ağırlıklı daha az yağlı ve az kalorili tercihler yapabilirsiniz. Tabağınızı doldururken salatalardan başlayın. Bol yeşillik ve sebzeyle doldurduğunuz tabağınızda yemek için küçük bir bölüm ayırın.
- Tatlıdan vazgeçmek zorunda değilsiniz 
Tatlı tutkunuzu frenleyebilirsiniz. Vazgeçmek istemiyorsanız çeyrek veya yarım porsiyon alın.
- Unutmayın!  
İftardan sonra yürüyüş yapın. Sıcak havanın etkisiyle daha fazla sıvı kaybedersiniz; bolca sıvı tüketin. 

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı