• $13,558
  • €15,2986
  • 803.939
  • 1967.47
23 Ocak 2011 Pazar

Beslenme Okulu açıyoruz!

Pek çok kişi yiyeceklerden korkuyor, yedikten sonra suçluluk duygusu içinde kıvranıyor. Bunun sebebi besinlerin ne ifade ettiğini bilmemek. Herkesi bu konuda bilinçlendirmek için Şubat ayında bir Beslenme Okulu açıyoruz.


Her insanın beslenme bilgisine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Benim işim sadece kilo verdirmek ya da kilo aldırmak olamaz. Bu hafta gelen danışanımın öyküsü de beslenme bilgi eksikliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamamı sağladı ve sizlerle onu paylaşmak istedim. İşte danışanım Ayla'nın kendi ağzından yaşadıkları:
'Haftada 4 gün fitness + cardio; günde 2,5 litre su... Her şeyden 'eser' miktarda yemek... Makarnadan kork, pirince yaklaşma, zeytini unut, yumurtayı yeme, ekmekle vedalaş. Her şeyi light ye ve iç... de nereye kadar?

Çikolata yediğin gün vicdan azabıyla kıvran, şarap içtiğin akşamların ertesi gününü mümkünse hatırlama, her sevdiğin şeyi yediğinde suçluluk duygusu duymakla geçen bir hayat...

Sonuç baskülde hep aynı! Hep o verilmesi gereken 3 kilo, kabus olsun.
Her gün sesini duymadan edemediğim beslenme uzmanı arkadaşım sonunda zorla oturttu beni masanın karşısına ve başladı bana anlatmaya...

Sabah peynir, zeytin, iki dilim ekmekle bal... 'Yok, eğer peynir istemezsen yerine 2 yumurta' dediği anda öyle heyecanlandım ki kalbim yerinden fırlayacak sandım!
Hayatımdaki ilk diyetisyenim aynı zamanda psikologum oldu... Ve bana  dedi ki:
'İnsanın korkuları ile yüzleşmesi gerek, besinlerden korkma... Bu besinler yenmek için. Onları görünce yolunu çevirme. Yeter ki dengeyi sağla.'

Şimdi yeni bir yol başlıyor benim için. 40 yaşında korkmadan, tadını çıkarmak istiyorum yediğim her lokmanın.
Bugüne kadar tüm beslenme bilgilerimin 'delete' tuşuna bastı sanki!'

HERKES BESLENMENİN ANLAMINI ÖĞRENMELİ
Ayla, aslında bir sürü kişiyle aynı şeyi yaşıyor. Beslenmeyi takıntı haline getirmiş o kadar çok insanla karşılaşıyorum ki! Kafede, davette duyuyorum konuşmaları ya da girdiğim ortamlarda bana soruluyor. Herkes yediklerinden korkuyor.
Geçenlerde bir davetteydim. Yeni tanıştığım birine diyetisyen olduğumu söyledikten sonra bana sorduğu ilk soru 'şarap içebilir miyim?' oldu. Daha sonra çiğ köfte ikram edildi. Bu kez de 'Yiyebilir miyim?' diye sordular. Bulunduğum ortamlarda neden bana hep 'yiyebilir miyim' diye sorarlar? Onay alma ihtiyacı sanırım. İçlerinde hep yediklerinden ötürü bir korku var sanırım insanların. Benden onay alarak vicdan rahatlatmak ister gibiler.
Bu nedenle ben beslenmenin sadece bir obezite sorunu olduğunu düşünmüyorum. Obezite, buzdağının sadece görünen kısmı. Bir de görünmeyen kısmı var. Şişman olmayıp ama bilgi mağduru insanların sayısı da çok. Bize hayat boyu her şeyin eğitimi verildi. Ya beslenme eğitimi? Yaşamsal olarak en önemli şey beslenmek ama hiç kimse bize bunu anlatmıyor?
Beslenmeyi öğrenmeliyiz. Herkesin öğrenmesi gereken bir konu. Bu yüzden 'Beslenme Okulu' açıyoruz Şubat ayı sonunda. Beslenme eğitimi olacak sadece... 'Beslenme ne demek?'; 'Besinler ne işe yarar?'; 'Metabolizma nasıl çalışır?' gibi konularda insanlara işin özünü öğretmek istiyorum. Siz de konuyla ilgileniyorsanız bana ulaşabilirsiniz.


Kilo vermek istiyorsanız...
- Pes etme, ama vazgeçmeyi bil!
Hedefiniz kilo vermek. Yıllardır aynı yolu deniyor ve Ayla gibi sonuç alamıyorsanız gidiş yolunuzu değiştirmenin zamanı gelmiştir. Farkında olmadan yaptığınız bir hata vardır.
- Hangisi sizin için daha değerli?
İstediğiniz vücut ölçülerine sahip olmak mı, istediğiniz besini istediğiniz gibi yemek mi? Genelde ikisi de insanlar için değerlidir. O nedenle devamlı kendileriyle savaşırlar. Her zaman biri diğerini ele geçirir. Ama ikisi arasında anlaşma olmadığı için hangisi o an kazandıysa diğeri mutsuz olur. İstediğini yedikten sonra suçluluk duyar, yemezse sonrasında kendini zavallı hisseder. Özette ne yaparsa yapsın mutsuzdur!  Kendinizi kabul edin ve iki değerinizi de. Sevdiğiniz besinleri nasıl yiyebileceğinizi öğrenerek. İki değerinizi de mutlu edin!
- Kendinizi yiyemeyen zavallı olarak görmeyin.
- Gücünüzü besinlere vermeyin. Yemekler sizi seçmesin, siz onları seçin. Ben bu yemeği seçiyorum ya da seçmiyorum demelisiniz. 'Yiyemiyorum' ya da 'yiyemem', sizi zavallı yapar. Ama 'ben bunu yemek istemiyorum' demek, seçim hakkını size verir.
- Besinlerden korkmayın! Besinlerin ne demek olduğunu öğrenin. 1 yumurta ne demek, 3 adet mercimek köftesi ne demek, 1 dilim fırında makarna ne demek gibi...Beslenmenin dilini öğrenin.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar